Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: gubljenje vazduha kod prasadi

gubljenje vazduha kod prasadi 01 okt 2014 11:38 #5452

  • djordje9
  • djordje9's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Dobar dan, imam problem sa prasicima, 3 legla sam spojio i nbilo je 23 praseta,prasici su na izgled svi zdravi, lepo jedu i veseli su, odjednom pocne da duva i za par sati ne moze uopste da uzme vazduh i uginjava. Ostalo mi je jos 10 komada trenutno, tezine su oko 17 kg, ima li spasa?
Poslednja izmena: 01 okt 2014 23:10 od Hardvet. Razlog: premesteno
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

gubljenje vazduha kod prasadi 01 okt 2014 23:20 #5454

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Jos neki simptom?
Otecenost glave, ocnih kapaka posebno???
Ako hoce da jedu, a verovatno hoce( mislim na te zdrave), iz preventivnih razloga obrok "preseci" na pola mekinjama na pr. Ako su jeli koncentrat, sad im odmah to redukovati, tako sto ce biti pola kolicine koncentrat, dok ce druga polovina biti mekinje. To pomesati i davati u obrocima kako je davano pre nego je problem nastao.
Pregled je svakako neophodan( da bi se utvrdila ili potvrdila dijagnoza), jer i u tako kriticnim situacijama sa velikim gubicima, terapija zna itekako da bude od koristi. Narocito ako se daje kad uginuca tek pocinju. To na zalost ovde nije slucaj, ali bi pregled omogucio da se sigurno zna sta ih je pokosilo. U ovakvim situacijama se odmah sumnja na bolest poznatu kao edemska bolest prasadi, ali jedino pregled omogucava tacnije informacije.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: djordje9

gubljenje vazduha kod prasadi 02 okt 2014 10:59 #5456

  • djordje9
  • djordje9's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Hvala na odgovoru. Bili su razni veterinari, i isto sumnjali na edemsku bolest,imam u drugom svinjcu 10 prasica koji jedu istu hranu i njima ne fali nista.Prekjuce je bio veterinar koji je 50-tak kilometara udaljen od mene i jednom skoro mrtvom dao inekciju i neki prasak da mesam u hranu,i to mrtvo je malo zivnulo,i sad su svi zivi. Kad sam ga pitao sta je dao i koja je bolest,rekao je da nezna ali ce biti dobro. Ida malo oteknu i kapci
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

gubljenje vazduha kod prasadi 02 okt 2014 15:36 #5457

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Skoro sigurno da je edemska bolest.
I apsolutno je potrebno uraditi sa hranom ovo sto sam predlozio, bar dok ne prodje kriticni period od nekih nedelju dana. Samo ce malo slabije napredovati u tom periodu, ali to je zanemarivo naspram problema koji mogu da nastanu.
Da li je u pitanju ishrana iskljucivo koncentratom i da li je skoro nesto menjano u ishrani?
U principu, edemska bolest nastaje zbog prevelike kolicine proteina u ishrani. Takodje, vrlo bitan faktor je stres, uzrokovan ili promenom ishrane, promenom uslova zivota, pa cak i naglim promenama atmosferskih prilika(vazdusni pritisak na pr.). U takvim okolnostima bakterija eserihija koja je normalni stanovnik creva podivlja i nastaju slozeni problemi.
Ako se bolest primeti jos kod nekog, potrebno je odmah da dobije inekcionu terapiju. Terapija obuhvata odredjene antibiotike u kombinaciji sa sredstvima protiv upale i toksina koje bakterije oslobadjaju.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: djordje9

gubljenje vazduha kod prasadi 02 okt 2014 20:59 #5458

  • djordje9
  • djordje9's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Hvala jos jednom. Receptura kojom hranim je:10% sugi,22% sojina pogaca,30%jecam,20%tritikale,12% kukuruz.Tako hranim vec godinama,od 20 dana starosti pa do 35kg,i do sad nisam imao slicnih problema. Od inekcija su dobili: genamicin,linkomicin-spektramicin,neolispekt... Od ujutru cu razblaziti hranu pa cu se javiti za 7 dana.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

gubljenje vazduha kod prasadi 14 okt 2014 08:47 #5475

  • djordje9
  • djordje9's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Poslusao sam vas delimicno, podelio sam prasice u dve grupe, jedni su jeli razblazenu hranu mekinjama, a drugi ne razblazenu, hvala Bogu svi su dobro samo sto su ovi malo bolje napredovali.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box