oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Kad čovek želi da ubije tigra, on to naziva sportom; kad tigar želi njega da ubije, on to naziva okrutnošću."
Džordž Bernard Šo
 

Vet Twitter

Važni elementi tehnološkog procesa na farmi su: uzgoj teladi, uzgoj junica, stvaranje uslova za njihov normalni razvitak, rast, blagovremeno oplođavanje i dobijanje od njih zdravog podmlatka. Uobičajen postupak sa novorođenim teletom sastoji se u tome da se teletu odmah posle rođenja pruži sva moguća nega da bi se što lakše adaptiralo na uslove života u spoljašnjoj sredini. Na dobro uređenim farmama tele se odmah odnosi iz porodilišta i u zasebnom odeljenju na rešetkastom stolu opere mlakom vodom, dezinfikuje, osuši i stavi u očišćene, pripremljene i dezinfikovane, slamom nastrte pojedinačne kaveze (smeštene u posebnoj prostoriji), koji se sa gornje strane zagrevaju infracrvenim lampama. Tu tele probavi nekoliko sati i prima kolostrum najkasnije 2 sata po telenju. Može posle hranjenja, ili nakon 24 časa da se premešta u zasebne kućice (kaveze) složene u baterijama, gde će proboraviti najmanje 7 dana, dok završetka ishrane majčinim kolostrumom, a ponekad i do 15 dana. Za to vreme tele prima majčino mleko, a zatim prelazi u telećarnik gde se primenjuje grupno držanje, ali se u telećarniku nastavlja ishrana punim mlekom. Grupe su jednorodne, sastavljene od teladi približno jednakog doba i pola. Iako je držanje grupno, pojenje zamenama za mleko ili punim mlekom je individualno sa količinama koje su određene usvojenim programom ishrane teladi na farmi.

U sadašnjem momentu može se prihvatiti praksa ishrane zamenama za mleko ili celim mlekom do 60 dana života, uz najkvalitetnije lucerkino seno (najmanje 15% proteina i ispod 25% sirovog vlakna) i starter za rano odlučenu telad po volji. Ova hraniva se ponude 21 dan po telenju.

Pošto u većini slučajeva nema sočnih hraniva (repe, mrkve), odmah, po navršetku 3 meseca života, oprezno i postepeno privikavati telad na najkvalitetnije partije provenule zelene lucerke. Taj pripremni period trebalo bi da traje od 3-4 meseca, a od 4-5 meseci da tele već konzumira merljive količine tih hraniva. Hrana mora biti uvek sveža i data u čiste jasle. Klasičnu, vlažnu silažu ne treba davati sve do navršenih 6 meseci života.

Za tele, kao i preživare, važi pravilo da prelaz sa hraniva na hranivo mora da se obavi postepeno i veoma oprezno, da ne bi došlo do težih poremećaja u varenju.

Ako su sva kabasta hraniva najkvalitetnija, a to mora biti, dnevnu količinu koncentrata trebalo bi ograničiti na 2 kg, izuzetno 2,5 kg.

U pripremnom periodu od 4 do 5 meseci, ovakvim režimom tele je dobro pripremljeno za uzimanje suve hrane tako da nema teškoća da se primeni ishrana koncentratom, senom, silažom (% SM oko 30-35) i drugim sočnim hranivima, ako ih ima (repa). Smesa koncentratna može biti jednostavna i dovoljno je da ima 10% svarljivih proteina i oko 1 KJ/kg. U koncentratu može naći mesto i mleveni klip kukuruza. I nadalje kvalitet kabastih hraniva mora biti prvoklasan. Međutim, od kvaliteta kabastih hraniva, u svakoj datoj situaciji, određivaće se struktura i vrednost koncentratnog dela obroka.

 

Literatura: Mr Milun D Petrović, Dr Milan M Petrović, Dr Vladimir S Kurćubić - GOVEDARSTVO  TEHNOLOGIJA PROIZVODNJE, Čačak, 2006.

Oglasi za posao

veterina.info fan box