oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Ne razumijem zašto se ubija bizon, zašto se krote divlji konji, zašto je u dubini šume toliko ljudskog mirisa, zašto je pogled na zelene brijegove rastrgan žicama što govore. Gdje su guštici, nema ih više. Gdje je orao, otišao. Pravom življenju je kraj. Nastupa borba za opstanak"
Poglavica Seattle, Pismo indijanskog poglavice Seattlea
 

Vet Twitter

LovBeograd - Ministarstvo poljoprivrede naložilo je Lovačkom savezu Srbije da obustavi sve lovne aktivnosti dok traje vanredna situacija. Ova odluka doneta je nakon što je Liga za ornitološku akciju Srbije uputila zahtev za zabranu ministarstvu, navodeći da nekontrolisan lov ugrožava život ptica i ostalih životinja, jer bežeći od lovaca troše energiju i udaljavaju se od prirodnih staništa gde im se nalazi hrana.

Potresne slike mrtvih ptica na granama u prirodnom rezervatu na Velikom ratnom ostrvu u Beogradu navele su ornitologe i ostale ljubitelje životinja da reaguju, ističući da životinje ne umiru toliko od hladnoće i niskih temperatura koliko zbog nemogućnosti da dođu do hrane, koje je u ovim uslovima ionako malo. Situaciju, kako kažu, dodatno pogoršavaju lovci koji ih plaše, pa životinje troše energiju bežeći od njih, udaljavajući se od svojih staništa i skrovišta, a potom umiru od gladi i hladnoće.

Predsednik Liga za ornitološku akciju Srbije Dragan Simić potvrdio je za Danas da je Ministarstvo poljoprivrede naložilo lovcima da obustave lovne aktivnosti, ipak sumnjajući da će to dovesti do željenih rezultata.

- Na lovačkim forumima već vidim da neka društva kažu da su dobili dopis, dok druga tvrde da nisu. Inače, Zakonom o lovstvu iz 1992. lov je zabranjen po snežnim nanosima i poledici, ali ne postoje podzakonski akti koji bi ga bliže odredili, tako da ga niko do sada nije poštovao. Kada smo pre dve godine, tokom hladnih zimskih dana, tražili od Ministarstva poljoprivrede da sprovodi zakon, odgovorili su nam da nije vanredna situacija. Sada jeste, ali sumnjam da će nalog dovesti do rezultata - smatra Simić. On kaže da dodatni problem predstavlja dozvola da se ubijaju štetočine, koja, iako nije zakonski regulisana, daje opravdanje lovcima da pucaju.

- Ni u jednom zakonu nije definisana reč „štetočina“, međutim, kod nas je to ustaljeni termin za lisice, šakale i vukove. Ako inspekcija i krene u proveru da li lovci poštuju nalog o zabrani, oni uvek mogu da kažu da love lisice. A sa druge strane, ubijaju patke ili druge životinje za koje postoji zabrana lova - ocenjuje Simić. Prema rečima našeg sagovornika, većina ptica močvarnih staništa, koje se gnezde na severu Evrope, zimu provode uglavnom na Dunavu. Zaleđena reka predstavlja dodatni problem, a ilustracije radi, u Srbiji je 2000. godine na Dunavu tokom zimskog perioda sklonište našlo oko 330.000 jedinki. Sada je taj broj upola manji, navodi Simić.

Plovka, riđoglava i ćubasta patka, šarena utva, orao krstaš i velika droplja su samo neke od ugroženih vrsta ptica, dok sličnu sudbinu po staništima u Srbiji dele i druge životinje, koje uznemiravaju lovci u vreme kada je lov izričito zabranjen.

 
Autor: K. Živanović
Izvor: www.danas.rs

Oglasi za posao

veterina.info fan box