oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Ne razumijem zašto se ubija bizon, zašto se krote divlji konji, zašto je u dubini šume toliko ljudskog mirisa, zašto je pogled na zelene brijegove rastrgan žicama što govore. Gdje su guštici, nema ih više. Gdje je orao, otišao. Pravom življenju je kraj. Nastupa borba za opstanak"
Poglavica Seattle, Pismo indijanskog poglavice Seattlea
 

Vet Twitter

juneBEOGRAD, 1. marta (Tanjug) - Vlada Srbije donela je danas uredbe o ukidanju posebne dažbine za uvoz teladi, junadi i prasadi za dalji tov i prodaji 50.000 tona merkantilnog kukuruza po ceni od 18 dinara po kilogramu, radi smanjenja troškova tova, proizvodnje hrane za životinje i unapređenja stočarske i proizvodnje mesa.

Ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović izjavio je na konferenciji za novinare posle sednice Vlade da bi sutra trebalo da budu donete uredbe o subvencionisanim kreditima za poljoprivredu.

Obrazlažući donete uredbe, on je istakao da je cilj ukidanja dažbina na uvoz stoke za tov povećanje ponude na domaćem tržišu tog važnog reprodukcionog materijala za proizvodnju u govedarstvu i svinjarstvu.

Ova mera je u sklopu ukupnih mera i aktivnosti za unapređenje stočarske proizvodnje, imajući u vidu značaj stočarstva za unapređenje agrara u celini, rekao je on.

Olakšice se koriste za telad težine do 80 kilograma, junad od 80 do 300 kilograma za koje je carinska stopa bila 12 procenata i prasadi težine do 50 kilograma za koje se carina plaćala 31,5 odsto.

Petrović je kazao i da se očekuje da će odluka o prodaji merkantilnog kukuruza koje je vlasništvo Republičke direkcije za robne rezerve rezultirati povećanjem konkurentnosti proizvođača u stočarstvu i obezbeđivanjem niže cene mesa na tržištu za potrebe potrošača. 

On je napomenuo da pravo na kupovinu ima privredno društvo koje ima registrovan objekat za proizvodnju hrane za životinje.

Ministar Petrović je kazao i da će subvencionisani krediti koji će biti regulisani uredbama koje bi trebalo da budu donete sutra, biti dinarski, a kamatna stopa će biti fiksna i iznosiće šest odsto na godišnjem nivou.

On je napomenuo da je ta kamatna stopa niža nego lane kada je bila osam odsto godišnje i ukazao da će ove godine pored registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i zadruga za ta sredstva moći da konkurišu i druga pravna lica, odnosno preduzeća.

Petrović je precizirao da će za registrovana poljoprivredna gazdinstva, kao i lane, cenzus biti pet miliona dinara (50.000 evra), a za pravna lica se otvaraju mogućnosti do 500.000 evra, odnosno 50 miliona dinara.

Govoreći o cenama hrane, Petrović je naglasio da nema nikakvog razloga za poskupljenje osnovnih životnih namirnica, odnosno onih namirnica koje se u velikoj meri proizvode od domaćih sirovina.

"Ne vidim razlog za povećanje cena brašna, mleka, ulja, šećera i mesa. Povećaće se cene namirnica poput sokova i konditorskih proizvoda, ali, pre svega, onih koji se uvoze", rekao je on.

Petrović je dodao da su u prethodna dva dana obavljene konsultacije sa svim značajnijim domaćim proizvođačima sokova i konditorskih proizvoda i da oni neće povećavati cene svojih proizvoda.

On je ocenio i da ne postoji nijedan razlog da se van snage stavi odluka o ograničenju marži na osnovne životne namirnice i istakao da je ta uredba dala pun efekat i da su cene osnovnih životnih namirnica ostale stabilne, a sačuvan standard građana.

Petrović je rekao da uredba o ograničenju marži na 10 odsto nije uticala na zatvaranje malih trgovinskih radnji kao što tvrdi Unija poslodavaca Srbije.

Prema podacima Agencije za privredne registre, u prva dva meseca prošle godine zatvoreno je oko 5.800 samostalnih trgovinskih radnji, a u istom periodu ove godine 5.600 radnji, što pokazuje da ne postoji nikakva veza između zatvaranja tih trgovina i ograničenja marži, kazao je ministar.

Petrović je naglasio da odluke Vlade Srbije "ne ugrožavaju ničiji legitiman poslovni interes".

Oglasi za posao

veterina.info fan box