oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Ne razumijem zašto se ubija bizon, zašto se krote divlji konji, zašto je u dubini šume toliko ljudskog mirisa, zašto je pogled na zelene brijegove rastrgan žicama što govore. Gdje su guštici, nema ih više. Gdje je orao, otišao. Pravom življenju je kraj. Nastupa borba za opstanak"
Poglavica Seattle, Pismo indijanskog poglavice Seattlea
 

Vet Twitter

pack_of_hounds

              Zamislite 700 pasa na ulici

Branka Bojanin, zastupnica Društva prijatelja životinja „Prijatelj-epar“, u znak protesta polila benzinom dva vozila gradske „Čistoće i zelenila“, a potom i sebe, ali su je policajci savladali pre nego što je iskoristila upaljač koji joj je bio u ruci.

Pokušaj da članovi Društva prijatelja životinja „Prijatelj-epar“, zbog nedostatka sredstava i izostanka pomoći gradskih struktura, na ulicu puste 700 pasa, jer više nisu mogli da ih hrane, iz svog azila u naselju Makova sedmica, sprečila je policija i radnici subotičkog JKP „Čistoća i zelenilo“. Nakon toga, Branka Bojanin, zastupnica Društva prijatelja životinja „Prijatelj-epar“, u znak protesta polila je benzinom dva vozila gradske „Čistoće i zelenila“, a potom i sebe, ali su je policajci savladali pre nego što je iskoristila upaljač koji joj je bio u ruci.

Trojica policajaca i radnik „Čistoće i zelenila“ su uplakanu ženu srušili na zemlju, a potom je ubacili u policijski automobil i transportovali do vozila Hitne pomoći koje je čekalo na početku ulice.

- Svesna sam svih mogućih posledica, ali drugog rešenja nemamo. Nemamo novca da hranimo 700 pasa. Obraćali smo se bezbroj puta lokalnoj samoupravi, ali nijednom nas niko nije primio da razgovaramo. Tek sada su na lice mesta poslali policiju i razne inspekcije, a ovo se moglo izbeći da je bilo dobre volje sa druge strane. Prete nam da će protiv nas podneti krivične prijave, jer je ovo što radimo krivično delo, ali krivično delo je i da držimo pse bez hrane - rekla je Branka Bojanin neposredno pre nego što je počela drama.

Kada su članovi udruženja počeli da otvaraju kapije kako bi pustili pse na ulicu, u tome su ih sprečavali radnici „Čistoće i zelenila“, koje prema gradskoj odluci vodi računa o psima lutalicama. Iako je situacija bila na ivici sukoba, do ozbiljnijeg fizikog kontakta nije došlo. Situaciju je sve vreme nadgledalo petnaestak pripadnika Policijske uprave Subotica.

Nikola Nović iz Društva „Prijatelj“ rekao je da oni ne odustaju od odluke da puste pse na ulicu, bez obzira na sve što se desilo. To će, prema njegovim rečima, ovoga puta biti učinjeno bez pompe. Njegova koleginica Danica Žuljević, ističe da nije znala šta će Branka Bojanin uraditi, ali da je u potpunosti razume.

- Niko ne zna koliko je ona učinila za ove pse, kako bi im omogućila normalan život. Međutim, lokalna samouprava je bila nema na naše apele. Humanije je da ove pse pustimo na ulicu, nego da ovde umru od gladi - rekla je uplakana Danica Žuljević.

Suzana Dulić, član Gradskog veća za komunalne delatnosti i zaštitu životne sredine, izjavila je da su dešavanja u azilu Društva „Prijatelj-epar“ grub primer narušavanja bezbednosti građana, te da je lokalna samouprava učinila sve što je propisano Zakonom o dobrobiti životinja.

- Društvo „Prijatelj-epar“ funkcioniše na osnovu Zakona o udruženjima i ovaj azil se vodi kao njihov hobi. Bili su dužni da obezbede adekvatne načine finansiranja i opremiti azil u skladu sa važećim standardima. Grad Subotica je još 2007. godine osnovao azil za pse i mačke, koji je opremljen u skladu sa propisima, a posao zbrinjavanja je nakon javnog tendera dodeljen Javnom komunalnom preduzeću „Čistoća i zelenilo“. Obraćali smo se ljudima iz „Prijatelja“ da preuzmemo brigu o njihovim psima, ali nismo naišli na pozitivan odgovor. Ukoliko puste pse, odgovaraće krivično - rekla je Suzana Dulić.

Na pitanje da li briga o psima podrazumeva i eutanaziju, Suzana Dulić je odgovorila „da će sve biti urađeno u skladu sa zakonom“.

Aleksandar Pižurica, načelnik Veterinarske inspekcije Severnobačkog okruga, rekao je da su njihovi inspektori ranije bili u azilu, gde je ustanovljeno da deo pasa nije vakcinisan.

- Naložili smo im da vakcinišu pse, ali i da otklone druge nepravilnosti koje smo uočili. Međutim, nikakav odgovor nismo dobili - zaključio je Pižurica.

Građani protiv azila

Građani naselja „Makova sedmica“, koji žive u blizini azila za pse, kažu da godinama vode borbu za njegovo izmeštanje iz naselja.

- Buka od laveža je nesnosna, a leti se odatle širi nepodnošljiv smrad. Sada se, nakon najava da će psi biti pušteni na slobodu, plašimo i za svoju bezbednost - kaže Mile Grbić.

Izabela Babić je uplašena za bezbednost svoje dece, koja svakodnevno idu u školu.

- Bukvalno, nećemo smeti da izlazimo na ulicu, niti da puštamo decu u školu, ako se psi nađu na slobodi - dodala je Izabela Babić.

Predsednik saveta MZ Makova sedmica i odbornik u Skupštini grada, Endre Čuso, kaže da je veliki broj građana naselja potpisao peticiju za izmeštanje azila za pse, koji se nalazi samo 200 metara od ambulante.

- Ovo je privatan biznis, koji ugrožava stanovnike našeg naselja. Ovde nije reč samo o tome da je ugroženo 700 pasa, već je zbog eventualnog puštanja tih pasa, ugroženo 5.000 stanovnika ovog dela grada - istakao je Čuso.

 

 

 

 

 

     

 Izvor{jcomments on}

 

   

Oglasi za posao

veterina.info fan box