Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: problem sa junicom (palo mleko, masnoća posle telenja)

problem sa junicom (palo mleko, masnoća posle telenja) 30 jul 2012 11:32 #2508

  • jugoslav
  • jugoslav's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 5
  • Karma: 0
postovani, imam jedan mali problem sa junicom holstajn rase tek se otelila nema mesec dana dobija detelinu koncentrat i soju medjutim pre nekoliko dana pocela je da smanjuje mleko a jos gore i masnocu imala je 25 litara masnoca 4.2 , pa je pala litraza na 20 litra a masnoca na 3.0 pa na 2.9 i tu je stala mleko je bledunjave boje kao da sam nedaj boze sipao vodu u njega sve sam probao i povecavao i hranu i prekrupu ma sve ali ne vredi .... sta da radim kako da joj povratim masnocu mleka i kolicinu ili da je prodam klanici?? sve sam pitao ali niko nezna... molim vas da mi date neki savet i pomognete. ja sam iz prokuplja :(
Poslednja izmena: 30 jul 2012 14:46 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa junicom 30 jul 2012 13:17 #2509

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Cim se otelila, vise nije junica...:)
Koliko je tacno stara? Jeste sigurni da je ta kolicina mleka, s obzirom da tele sisa?
To je za tele vise nego dovoljno. Zato me zanima da li je muzete nakon sisanja ili sta joj radite?
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa junicom 30 jul 2012 14:00 #2510

  • jugoslav
  • jugoslav's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 5
  • Karma: 0
ovako tele sisa 3 puta dnevno po 5 litara ostalo dajemo mlekari dobija tele i koncentrat :)
teletu dajemo u flasici kad izmuzemo kravu, krava je stara 29 meseci znaci malo jace od 2 godine . u pocetku kad se junica otelila prvih 7 dana smo pustali tele zbog kolostruma i jacine mleka a posle smo mu u flasici davali tele ima skoro mesec dana, al mene brine sto ona ima malu masnocu i smanjila mleko hranili smo je gebi koncetratom pa smo uzeli sata jabuka koncetrat 18 posto...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa junicom 30 jul 2012 14:02 #2511

  • jugoslav
  • jugoslav's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 5
  • Karma: 0
gebi koncentrat ne valja,pa smo uzeli jabuka koncentrat njega krave vise vole :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa junicom 30 jul 2012 18:51 #2512

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Ako na njima pise da je za krave muzare (KM 18%), to je taj. Mislim na Jabuku.
Nisam cuo da se neko zalio i na Gebi, ali Jabuku svi vole :)
Da li je krava smanjila apetit ili jede kolicinski otprilike kao i ranije?
Koncentrata dobija koliko hoce ili koliko joj date? Po obrocima ili ima koncentrata stalno?
Da slucajno niste primetili neke digestivne probleme( nadimanje, promenu izgleda stolice...) ?
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa junicom (palo mleko, masnoća posle telenja) 30 jul 2012 21:32 #2513

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
jugoslav wrote:
postovani, imam jedan mali problem sa junicom holstajn rase tek se otelila nema mesec dana dobija detelinu koncentrat i soju medjutim pre nekoliko dana pocela je da smanjuje mleko a jos gore i masnocu imala je 25 litara masnoca 4.2 , pa je pala litraza na 20 litra a masnoca na 3.0 pa na 2.9 i tu je stala mleko je bledunjave boje kao da sam nedaj boze sipao vodu u njega sve sam probao i povecavao i hranu i prekrupu ma sve ali ne vredi .... sta da radim kako da joj povratim masnocu mleka i kolicinu ili da je prodam klanici?? sve sam pitao ali niko nezna... molim vas da mi date neki savet i pomognete. ja sam iz prokuplja :(

Prva stvar koju treba da uradis jeste da pozoves svog veterinara da dodje, temeljno pregleda kravu, i na osnovu onog sto vidi postavi dijagnozu i odredi odgovarajucu terapiju...

moje tumacenje je sljedece: najvjerovatnije imas problem sa ketozom, u subklinickoj formi, s obzirom na tu sliku...treba da joj das lako svarljive ugljene hidrate (citaj koncentrat i zelena masa) i dovoljnu kolicinu kvalitetnog sijena, odnosno hrane bogate celulozom (da ne duzim, celuloza je supstanca od koje tokom procesa razgradnje i pretvaranja nastaje mlijecna mast)...njen zadatak, osim pretvaranja u mast je i da napuni digestivni trakt, koji je kod goveda prilicno velike zapremine, pa ga koncentrovana hrana fizicki ne moze napuniti....zbog toga je osnova ishrane goveda suva kabasta hrana bogata celulozom...

druga opcija, takodje veoma vjerovatna, jeste dislokacija sirista...da li sam u pravu, to ce ti veterinar reci nakon pregleda, i preduzeti potrebne mjere....

inace, 4,2 % masti je za holstajna i vise nego sto treba, s obzirom na kolicinu mlijeka koju proizvede...zato nije realno ocekivati da odrzava tu masnocu tokom duzeg perioda...

javite sta se dalje desava...
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box