Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: vestacko osemenjavanje krava

vestacko osemenjavanje krava 10 jan 2015 12:42 #5628

  • dmisko
  • dmisko's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 12
  • Karma: 0
U razgovoru sa poznanicima sam dosao u dilemu u vezi vestackog osemenjavanja iz prostog razloga sto se desavalo da se osemenjavanje ponavlja 3-4-5 puta,moze li objasnjenje zbog cega nastaje problem.Da li je u pitanju pogresno vreme osemenjavanja ili da li seme u kontejneru moze da zastari tj.ima li neki vremenski rok za koje vreme spermatozoidi gube svoju pokretljivost i moc oplodnje? Za iste krave su rekli da kad su pripustene ispod bika,ostajale su steone iz prvog pokusaja,jasno mi je to da krava nece dopustiti skok biku,ako nije idealno vreme,ali zbog cega onda koristiti vestacko osemenjivanje,ako cemo imati samo dodatne troskove i nerviranje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

vestacko osemenjavanje krava 10 jan 2015 17:07 #5630

  • Mindray
  • Mindray's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 33
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 1
Bicu kratak koliko uspem da odgovorim.
Sto se tice vestackog osemenjavanja,naravno da je "osetljivije" u odnosu na prirodno.Pod tim "oseljivije" sam mislio pre svega na momenat osemenjavanja i tehniku osemenjavanja. Zahteva iskustvo pre svega u proceni vremena osemenjavanja kao i strucnost. Moze biti to jedan od razloga zbog tolikog povadjanja,ali ne treba zaboraviti da mnoge druge stvari uticu na samu uspesnost oplodnje, kao sto su nacin drzanja zivotinja, ishrana krava,koja je veoma bitna za reprodukciju,a na koju mnogi stocari i farmeri daju malo paznje,itd..
A sto se tice pitanja zasto koristiti VO a ne bika,iznecu par stavki.
Pre svega korisćenjem vestackog osemenjavanja,a ne bika smanjuje se mogucnost prenosenja bilo kakvih bolesti,pre svega polnih kao sto su recimo bruceloza,a ima ih mnogo vise..
Takodje prednost je u samoj genetici,jer svaki bik koji je usao u izbor nekog VO centra,pre toga je testiran na svoje licne osobine,tako i osobine potomaka( mislim na mlecnost cerki,itd). Dok neki seoski bik moze na oko izgledati lepo,a takodje moze odvesti stocara u negativnu genetiku,ako prenosi lose osobine na potomke..ima tu jos niz prednosti vestackog osemenjavanja,ali ovo su neke najbitnije.
Pozdrav
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: dmisko

vestacko osemenjavanje krava 10 jan 2015 21:06 #5631

  • dmisko
  • dmisko's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 12
  • Karma: 0
Da li seme u kontejneru moze da zastari tj.ima li neki vremenski rok za koje vreme spermatozoidi gube svoju pokretljivost i moc oplodnje?
"Cuo"sam da centri za VO prodaju starije doze semena jeftinije `s tim da oni to navedu u deklaraciji kupcima-veterinarima,a da krajnji korisnici o tome nisu obavesteni.Kolika je verovatnoca za to?
Slazem se da je ovaj nacin oplodnje bolji,jer daje bolje potomke,ali matematika kaze ovako:ako me osemenjavanje 4-5 puta kosta 6-7000 din,telenje 4000 din,onda je to cena pola teleta ne racunajuci gubitak mleka posto ce krava davati sve manje mleka kako vreme prolazi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

vestacko osemenjavanje krava 10 jan 2015 23:02 #5632

  • zoxvet
  • zoxvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 148
  • Primljeno zahvalnica: 29
  • Karma: 3
Ne verujem da u Vašem slučaju dužina čuvanja spermtozoida može da igra značajnu ulogu. Znam za slučajeve osemenjavanja krave semenom sa dna kontejnera, gde je bilo godinama, i krave su ostajale steone. Postoji mogućnost da je seme lošijeg kvaliteta a i na nekim farmama sam viđao da je uspešnost oplodnje pojedinih bikova manja od 50%.

Složio bih se sa kolegom Apsolvent vet.med. u svemu. Sve prednosti su na strani V.O. u odnosu na prirodni pripust, ishrana igra ogromnu ulogu, predpostavljam da je insemenacija obavljena kako treba. Međutim, zanima me da li se pre osemenjavanja pregledaju jajnici. Na jajnicima pre osemenjavanja treba da postoji predovulatorni folikul i ukoliko on izostaje osemenjavanje je uludo bačeno seme.
Zbog toga je vrlo bitno da veterinar pregleda kravu kada vlasnik uoči spoljašnje simptome estrusa i ako krava nije za osemenjavanje treba primeniti određenu terapiju.
Ako krava redovno traži na 21 dan a osemenjavate je 5x onda tu nešto drugo ne štima.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: dmisko

vestacko osemenjavanje krava 11 jan 2015 11:07 #5635

  • dmisko
  • dmisko's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 12
  • Karma: 0
Ako seme moze da traje godinama,onda problem nije u tome,vec je tu u pitanju ljudski faktor vlasnika krave ili veterinara.Ovo ponavljanje vodjenja nije bilo kod mene vec kod poznanika,raspitacu se kod njih o detaljima:da li je krava pregledana,znam da im je ishrana bila dosta dobra-lucerkino seno,kukuruzna prekrupa,mekinje,sunc.sacma,vitamini,napajanje iz kante mlakom vodom+na drugom mestu dodaje i repin rezanac i kad god ima zelenu travu,napajanje pojilicom i ovde redovno radi servis posle telenja,ostala steona(krava-simentalac) kad su promenili seme.
Rezime bi bio kad krava trazi zovem vet.da je pregleda i ako je spremna da je osemeni,ako ponovo trazi ponoviti postupak i tek posle se poceti nervirati.
Pozdrav i hvala jos jednom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box