Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Znojenje krave

Odg: Znojenje krave 23 jan 2013 13:54 #3746

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Ipak pozovi veterinara da vidi u cemu je problem?Sto se tice bolesti jetre , moze da se uzme krvna proba i provere se odredjeni parametri koji ukazuju na stanje jetre.To najbolje zna DjordjeVet,jer je radio na tom problemu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Znojenje krave 23 jan 2013 17:29 #3750

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
To je normalno za stale koje nemaju nikakvu ventilaciju. Zivotinje se usled zapare orose, kao da ih je neko prskao crevom.
Nagla promena temperature( otvaranje vrata, a napolju debeo minus) moze da izazove upalu pluca, i to vrlo lako.
Sto se temperature tice, po nekim istrazivanjima, krave su najmlecnije na 12 stepeni. Sve dok nije ispod nule, njima je prijatno. Mlecnost opada sa porastom temperature, tako da izgleda da vole hladnije.
Promenu temperaturnog rezima im ne treba uvesti naglo, odnosno, posto su do sad zivele pod jednim uslovima, ne treba im odmah u toku jedne noci sirom otvoriti vrata. Malo drzi odskrinuto, i sigurno se vise nece zaparivati.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Znojenje krave 23 jan 2013 23:07 #3761

  • smajavet
  • smajavet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 17
  • Karma: 0
Je li ciscena od parazita?....Primijetio sam kod lijecenja teladi od parazitoze,veoma rijetko javljala se i hiperhidroza,koja bi poslije tretmana nestajala.Aludiram na toksine koji luce paraziti.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Znojenje krave 24 jan 2013 10:29 #3771

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
prije nego sto se predje na detaljnija ispitivanja, tipa biohemije krvi ili neceg slicnog, prvo bih eliminisao zoohigijenske uslove, kao najvjerovatniji uzrok takvog stanja.

u ovom slucaju se, kako je i kolega Hardvet rekao, najvjerovatnije radi o neadekvatnoj ventilaciji, odnosno objektu koji je prakticno i nema...
imao sam priliku da vidim nesto slicno, i radilo se o stali na cijem je tavanu bilo sijeno, pa vlaga iz izdahnutog vazduha i ona koja je nastala isparavanjem hrane nije imala kuda da izadje, pa se zadrzavala i kondenzovala u objektu i po zivotinjama...

Kao sto i Hardvet kaze, goveda nisu posebno osjetljiva na niske temperature, tako da bez problema mogu da budu i na minusu, sve dok im je suvo i na njih ne pada snijeg ili kisa...oni koji rade na farmama znaju da se objekti za muzne krave najcesce prave samo kao tzv 'lauf" stale, odnosno nadstresnice, a u zimskom periodu se s bocnih strana zatvore balama slame...
nesto slicno sam vec spominjao u temi koja se moze procitati na linku
veterina.info/forum/30-goveda/378-lecenje-pneumonija

prijedlog je sljedeci:
ne znam kakva je tavanica stale, ali bih sugerisao da se ona nekako otvori (ili da se sa tavana skine sijeno ili bilo sta drugo sto se gore nalazi), kako bi vlaga i visak toplote mogla da se eliminise prirodnim putem...druga je opcija da se neki od prozora, ako postoje stalno drzi odskrinut ili otvoren iz istog razloga..
znam da je sada zimski period, ali mislim da bi to bilo moguce izvesti tokom toplijih dana (ne mislim da treba cekati do proljeca, jer ce tada problme ionako nestati), odnosno cim se temperatura podigne toliko da se to moze izvesti
veca je steta ako se mokre krave izloze promaji, nego da budu u hladnom, ali na suvom...

ako jos nesto treba, tu sam da pojasnim..
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Poslednja izmena: 24 jan 2013 18:53 od DjordjeVet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Znojenje krave 24 jan 2013 22:05 #3788

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Hardvet i Djordje hvala Vam puno. Tavanica je drvena daska debljine 4 sm e sad kad su bale sa gornjeg sprata potrosene gotovo vec gotovo da ujutro kad otvorim vrata nisu znojave i bas im je prijatna temperatura mislim oko 10-15.A u prolece i leto jesen je jedan prozor otvoren uvek.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Znojenje krave 24 jan 2013 23:12 #3792

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nema na cemu. Ventilacija cini cuda :)
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box