oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Kad čovek želi da ubije tigra, on to naziva sportom; kad tigar želi njega da ubije, on to naziva okrutnošću."
Džordž Bernard Šo
 

Vet Twitter

JajaNemački potrošači u utorak (4. januara) su dobili upozorenje od vlasti da na tržištu ima jaja zagađenih dioksinom jer je ta opasna hemikalija pronađena u hrani za živinu i prasiće. Ministarstvo poljoprivrede te zemlje je dan nakon toga saopštilo da je više od 3.000 tona masnoća zagađenih dioksinom isporučeno proizvođačima hrane za životinje u Nemačkoj. Te masnoće nisu izvožene. Pojedine zemlje su preduzele mere predostrožnosti prilikom uvoza jaja i piletine iz Nemačke, a u srpskoj veterinarskoj inspekciji kažu da nema opasnosti za potrošače iz Srbije.

Oko 4.700 farmi u osam od 16 nemačkih država moralo je da obustavi isporuke nakon otkrivanja dioksina, koji je prvo otkriven u jajima, a oko 3.000 je ponovo počelo da radi jer je, kako je saopšteno 9. januara, utvrđeno da su prizvodi ispravni. Procenjuje se da zbog ove afere nemačka poljoprivreda gubi 60.000 evra sedmično. Ispostavilo se da je uzrok problema  zagađena masnoća za ishranu životinja, koje je proizvođačima hrane za životinje isporučivalo preduzeće Harles i Jenč (Harles&Jentzsch). Zagađene masnoće isporučivane su u novembru i decembru, a kupovalo ih je 25 proizvođača životinjske hrane. To su podaci koje je iznelo ministarstvo poljoprivrede Nemačke u pismu parlamentarnoj komisiji zaduženoj za ta pitanja.

Nemačka ministarka poljoprivrede Ilze Aigner je u nedelju (9. januara) u intervjuu za list "Bilt am Zontag" rekla da treba oštro kazniti odgovorne za zagađenje stočne hrane i ocenila da je to krivično delo i "zastrašujući nedostatak skrupula". Nemačke vlasti istražuju skandal, a za sada nije jasno da li je zagađenje posledica ljudske greške ili kriminalnih namera. Sumnja se, naime, da su neke kompanije svesne zagađenja od marta 2010, ali da o tome nisu obavestile vlasti.

Evropska komisija je procenila da rizik za evropske potrošače nije veliki budući da su proizvodi široko rasprostranjeni na tržištu i da nije verovatno da su potrošači uneli opasne nivoe dioksina u organizam. Potrošači u mnogim zemljama su uprkos toj umirujućoj poruci zabrinuti zbog mogućeg zagađenja živine, jaja i prasetine.

Jaja su u tečnom stanju izvožena u Veliku Britaniju i Holandiju i korišćena za proizvodnju kolača i kiša. U Holandiji je veliki broj zamrznutih jaja povučen sa tržišta i poslat na analizu i čekaju se rezultati.

Načelnica veterinarske inspekcije u Srbiji Sanja Čelebićanin kazala je za B92 da stočna hrana nije uvožena iz Nemačke. Ona je navela i da se prilikom uvoza u Srbiju rade analize da bi se isključilo prisustvo dioksina.

Evropska komisija je u utorak (4. januara) zatražila od nemačkih vlasti da joj dostave podatke o zagađenju i da je obaveste ukoliko je bilo izvoza. Nemačka je, prema navodima Komisije, o ovom slučaju obavestila trgovinske partnere u EU 27. decembra.

Nemačka ministarka poljoprivrede i zastite potršača Ilze Aigner (Ilse) pozvala je regionalne vlasti da što pre utvrde koji su proizvođači iz prehrambenog lanca koristili masnoće koje su greškom pomešane sa industrijskom mašću.

"Potrošači moraju da saznaju da li se u prodavnicama prodaju jaja zagađena dioksinom", izjavila je ministarka za dnevnik "Rur Nahrihten" (Ruhr Nachrichten).

Većina farmi se nalazi u Donjoj Saksoniji, na severu Nemačke, a ta pokrajina je počela 4. januara da objavljuje kodove zagađenih jaja da bi bila povučena iz prodavnica.

Jedan zvaničnik Severne Rajne-Vestfalije kazao je da je više od 100.000 potencijalno zagađenih jaja sa dve farme tokom protekle dve sedmice isporučeno na trzište. Problem bi mogla da predstavljaju samo jaja koja su prodata pre nego što je problem uočen 23. decembra.

Na sajtovima novina objavljena su upozorenja grupa za zaštitu potrošača da treba izbegavati sveža jaja dok se ne dobije više informacija. Naveli su da nije jasno da li bi problem mogli predstavljati i drugi proizvodi, poput piletine i svinjetine.

"Nije jasno koji proizvodi su zagađeni", kazala je Regina Ašman (Aschman) iz grupe za zaštitu potrošača u Bremenu, a preneo Špigel (Spiegel). Prema nekim navodima, organski proizvodi nisu zagađeni.

Dioksini su ostaci koji se stvaraju tokom industrijskog i prirodnog sagorevanja. Svetska zdravstvena organizacija ih je svrstala među kancerogene materije. Od 1999. godine, kada je zabeleženo zagađenje dioksinom u Belgiji, utvrđene su izuzetno niske dozvoljene količine dioksina u Evropskoj uniji.

Evropska komisija je 15. oktobra 2010. usvojila treći izveštaj o napretku u sprovođenju strategije o dioksinima. Cilj toga je da se boljim pristupom smanji prisustvo dioksina i nekih drugih škodljivih materija u životnoj sredini, hrani za životinje i prehrambenim proizvodima.

EU je 2002. godine uspostavila Sistem brzog upozoravanja za ljudsku i životinjsku hranu da bi što pre reagovala u slučaju zagađenja. Komisija je prošle godine preduzela mere da bi se izbegao uvoz mlečnih proizvoda iz Italije, nakon izveštaja da je dioksin pronađen u italijanskom siru mocarela. U Belgiji je 1999. zabeležen slučaj zagađenja dioksiom, zbog kojeg je vlada podnela ostavku.

Izvori: EurActiv.com i AFP{jcomments on}

Oglasi za posao

veterina.info fan box