Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Neprestano trzanje

Neprestano trzanje 14 dec 2013 23:55 #4918

  • zuca
  • zuca's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Imam psa skoro godinu dana, vecinu vremena provodi u kuci, pogotovo sada kada je hladnije vreme. Problem je neprestano trzanje(cimanje), kako god, koje ima otkad smo ga udomili(pas je bio lutalica, bio je vrlo mali kada je dosao). Zanima me samo da li postoji bilo kakva dijagnoza sto se tice ovakvog problema.

Unapred zahvalan.
Poslednja izmena: 15 dec 2013 00:21 od zuca.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Neprestano trzanje 15 dec 2013 10:53 #4919

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Postoji...Pas je preziveo stenecak...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Neprestano trzanje 21 dec 2013 00:41 #4932

  • zuca
  • zuca's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Zahvaljujem se na veoma profesionalnom odgovoru i pre svega obimnom.
Pozdrav
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Neprestano trzanje 21 dec 2013 21:19 #4933

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Hvala, nema na cemu...
veterina.info/psi/bolesti-pasa/56-psi/psi-i-make/91-teneak
Link Vas vodi tamo gde treba...
Pre postavljanja pitanja nije lose pogledati i pretraziti forum, mozda negde odgovor vec postoji.
Mada, nije problem ni ovako...
Ako u linkovanom tekstu postoji nesto nejasno ili nesto sto treba jos vise pojasniti, moje kolege i ja stojimo na raspolaganju.
Pozdrav!
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Neprestano trzanje 22 dec 2013 08:06 #4935

  • zuca
  • zuca's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Pretrazio sam forum, verovatno mi je tako nesto promaklo. Praktikujem forume i takodje ne volim kada tako neko uleti sa pitanjem koje je verovatno postavljeno vec nekoliko puta, ali ovako nesto nisam nasao. Za stenecak sam procitao cim ste mi odgovorili. Nisam doktor, niti sam kompetentan da dam dijagnozu, ali moje misljenje je ovo, citiram : "Može nastati lokalizovano podrhtavanje jednog mišića ili grupe mišića, mioklonus, spazam fleksora, hiperkinezija." Ako je preziveo to, a to je bilo pre vise od godinu dana, mene zanima zasto nije prestalo, ili da li ce uopste prestati? Pise da je lecenje dugotrajno, a to je malo opsirniji pojam. Od svega navedenog u tom clanku jedino se to poklapa.
Pozdrav, i hvala jos jednom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Neprestano trzanje 22 dec 2013 18:24 #4939

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
I ako je zivotinja "prelezala" stenecak, posledice mogu da ostanu trajno, jer je virus napravio trajna ostecenja na centralnom nervnom sistemu. U principu, promene koje ostanu su trajne prirode i jos nikad nisam video, procitao ili cuo da su spontano nestale.
Svrha terapije je ublazavanje manifestacija promena na CNS-u i nervnih ispada, koji se krecu od tikova( to je ovo sto se navodi kao lokalizovano podrhtavanje jednog misica, grupe misica i sl.) do vrlo cestih slucajeva u praksi da je narusena motorika skoro citavog tela, pa zivotinja prilikom stajanja ili cak hoda izgleda kao da bukvalno radi cucnjeve svim ekstremitetima istovremeno. U najtezim slucajevima,moguci su i napadi koji izgledaju potpuno isto kao epilepticni.
Ovo su samo neki primeri, moguce su svakakve manifestacije nakon stenecaka. Jednostavno, svaka jedinka za sebe moze ispoljavati na razne nacine simptome poreklom od ostecenja nervnog tkiva.
Sad pitanje lecenja... Da se izleci, nemoguca misija. Da se ti simptomi drze pod kontrolom- u vecini slucajeva moguce, adekvatnom terapijom koja smanjuje nadrazenost centralnog nervnog sistema. Lekovi se doziraju individualno, potrebno je traziti pravu dozu, jer ne reaguju svi psi na dozu koja je propisana. Cak se desi da je potrebno menjati i lek, jer ne deluje zadovoljavajuce.
Zavisno od izntenzitata simptoma i od toga koliko je naruseno normalno funkcionisanje i sam kvalitet zivota, preduzima se ili nista, ili pomenuta terapija( cesto dozivotna) ili eutanazija.
Sve se radi u dogovoru sa vlasnikom, nakon osnovnog klinickog pregleda koji je neophodan.
Ovo su samo smernice, ponavljam, klinicki pregled je neophodan zarad potvrde dijagnoze i eventualne terapije.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box