Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Naduven stomak i zatvor kod macke

Naduven stomak i zatvor kod macke 03 mar 2023 13:55 #16926

  • Kika90
  • Kika90's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 1
  • Karma: 0
Zdravo svima, potrebna mi je Vasa pomoc kako bih razumela i pomogla svojoj macki, koliko je to u mojoj moci, u resavanju gore navedenog problema.
U startu se izvinjavam zbog poduzeg teksta.
Macak ima 2.5 godine i do sada nije imao nikakvih zdravstvenih problema. Kada je uzet iz prihvatilista imao je parazite koji su reseni u veoma kratkom roku, mada to ne smatram kao neki veliki zdravstveni problem, ali eto da ga napomenem. Posto zivimo u stanu ne izlazi napolje, ponekad ga izvedemo sa povodacem ali ne cesto jer nije ljubitelj izlazenja tacnije plasi se, navikao se na mir i tisinu, pa mu ovo dodje nekako stresno.
Navedeni problem prvi put se desio pre nekih 4 meseca. Nije hteo da jede, jako malo obavljao veliku nuzdu, povracao, bio mu je naduven stomak i bio je jako miran. Odvela sam ga kod veterinara, gde je ona pipanjem stomaka rekla da je u bolovima, sto se moglo videti, pa smo odradili x-ray, gde mu je stomak/crevo bilo puno izmetom, u veoma velikoj kolicini. Dala mi je duphalac laksativ i neke tablete, iskreno ne znam koje su bile u pitanju, popio je i bacila sam pakovanje. Bilo nam je potrebno oko 2 nedelje da se vrati u normalu.
Rekla mi je da mu dajem hranu za hairball i neku pastu takodje za lakse izbacivanje dlaka iz organizma.
Januara primecujem da da mu je stomak naduven, da je previse miran, da manje jede nego inace, da ne obavlja veliku nuzdu normalo tj u normalnoj kolicini, gde je izmet suv i izbacen u malim parcicima. Nakon nekog vremena opet sam ga odvela kod nje, opet uradili x-ray i videli da je opet poceo izmet da se nakuplja u crevu.Rekla mi je da opet pocnem sa laksativom.Nekoliko dana kasnije oporavio se, sve se vratilo u normalu. Ali kako prestanem sa laksativom problem se opet vrati i tako u krug.
Da li ja smem da mu dajem toliko lakativa?
Vec vise od mesec dana pokusavam da shvatim da li ja gresim, posto mi veterinarka kaze da je do ishrane i nedovoljne aktovnosti, kaze da je buca.
Pre sam mu davala hranu 3 puta dnevno, smanjeno mu je na 2 puta, vidim da se ne buni mnogo.
Sto se tice mokre hrane dajem mu Royal canin hairball control, digest senitive (koje bas nesto ne voli) i vitakraft poesie ili gourmet gold savoury cake posto ih voli. A granule su za hairball control. Ne dajem mu cesto granule ali miksujem kako bih jeo razlicito. Sto ja kazem ono "zdravo" i ono sto voli.
Candioli pastu mu dajem na 2-3 dana. A sa laksativom sam prestala, kako bih nasla resenje bez njega.
Trudim se da se igram sa njim kako bih trckao bar jednom dnevno, mada kada je on ok, kada mu nista ne fali igra se sam, trcka po stanu za omiljenom igrackom. Ali kada se ne oseaca ok, uglavnom se izlezava/spava.
Ima dve fontane i jednu posudu sa vodom, kao da bih ga podstakla da pije, tako kazu.
U posldnjih par dana pocela sam a mu dajem tunu u maslinovom ulju (iz konzerve,ali ne sa svom manocom iz konz.) sa veoma malo hleba, cisto da upije onu preostalu masnocu. Nisam siguran da li smem to da mu dajem, ali mislim da mu pomaze da obavi veliku nuzdu.
Zadnjih dve nedelje konstantno vrtim tu ishranu i ostalo navedeno. Cini mi se da je manje naduvem nego pre, ali opet neki dan bude manje naduven, neki dan vise, nekad bude happy cat, nekad bude previse miran.
Npr, juce ujutru je dobio Gourmet, a predvece tunu sa hlebom, juce je bio vise naduven nego danas, juce je kakio jako malo, suvo i u parcicima, danas je sve bilo onako kako treba, normalna kolicina, u jednom komadu i normalne tvrdoce.
Posto veterinarka tvrdi da je do ishrane i ne aktivnosti, bez ikakvih daljih ispitivanja osim X-ray, potreban mi je vas savet.
Da li su ove promene ok?
Da li trebam jos nesto promeniti?
Da li trebam zatraziti neka ispitivanje od veterinara? Ako da, koja?
Bilo kakav savet je dobro dosao, jer me je strah od nastajanja nekog daljeg veceg problema.
Hvala Vam puno na vasem vremenu i jos jednom se izvinjavam na duzem tekstu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box