Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Sterilizacija

Sterilizacija 15 nov 2012 12:39 #3148

Postovani,

molim Vas za pripremu pre i posle sterilizacije mace.
Naime planiram sterilizaciju mace. Necu joj davati nekih 20 sati hrane, vode 10-ak.
Nadam se da je to u redu?
Ono sto me zanima je:
- kako sa njom postupati nakon zahvata kada je u pitanju hrana, terapija - kolicina, nacin davanja?
Vrlo sam zabrinuta oko toga sta se sve moze desiti a opet, verujem da ce biti sve u redu.
Uzgred, maca nije imala ni jedno teranje pa su oprecni stavovi na raznim forumiam a opet mi je draze misljenje strucnjaka.

Hvala unapred,
Ivana
Poslednja izmena: 15 nov 2012 21:42 od Hardvet. Razlog: Prebacena iz pogresne kategorije
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sterilizacija 15 nov 2012 17:51 #3151

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Da, vlasnici polemisu da li je humano to raditi a strucnjaci da li raditi pre prvog teranja ili ne.
Da li je humano- nije, da li je potrebno za macke koje zive u stanu- jeste.
Sto se tice 'pravog' trenutka kada treba vrsiti tu intervenciju , tu su podeljena misljenja, jedan broj kolega smatra da treba uraditi ovario-histerektomiju pre prvog teranja a u prilog toj teoriji iznose podatke da se drasticno smanjuje pojava neoplazija dojki. Drugi pak, a ja spadam u tu grupu, smatraju da zivotinja treba da se fizicki i psihicki formira pa onda uraditi inteveciju,a to je posle godinu dana.
Sto se tice pripreme za OHC,nije potrebo da zivotinja gladuje 20h,dovoljno je8 - 12h.Dugo gladovanje je u korelaciji sa sporijim oporavkom od operacije.Vodu davati do 3h pre intervencije a u toplije doba godine i do sat pre intervencije.

Kao i sve druge hirurske intervencije i OHC moze da se iskomlikuje,pre svega krvarenja,posoperativne infekcije,pad krvnog pritiska sa otkazivanjem bubrega medjutim OHC macaka spada u ne toliko zahtevne intervencije po pitanju hirurske vestine,naime spada u lakse intervencije. I ukoliko se vodi racuna o asepsi i antisepsi,rizici se svode na minimum.

Postoperativno, hranjenje je normalno ,uobicajen meni. Obicno mace nemaju apetit prvih 24h nakon intervencije. Terapija nije protokolarna,a moze da ukljucuje antibiotike(retko), obicno se daju sat vremena pre ili nakon intervencije,po proceni hirurga. Analgetici po potrebi.

U sve ovo ce vas uputiti hirurg koji ce uraditi OHC.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: IvanicaMilica

Sterilizacija 15 nov 2012 19:02 #3154

oh, sada sam prestravljena. Nakon ove poruke, vise sam pozelela da je ne sterilisem. Ima 6 meseci i vec mi je lekar zakazao sutra....................
Prezivljavam pakao... moja teza od pre pola godine bila je - ne, nikada sterilizacija a opet, mnoga misljenja su pozitivna po pitanju iste jer pre svega dobra je da se preduprede neke bolesti macaka (ovo sam citala). Hiljadu izvora, 500 misljenja. Jutro jos uvek nije stiglo a ja se spremam psihicki. Da mi je neko rekao.... ne bih mu verovala da ce mi ovoliko biti tesko...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sterilizacija 15 nov 2012 19:14 #3155

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Nema ubedljivih argumenata koji govore u prilog sterilizacije macaka koje su jos 'deca' .
Realni problemi nastaju kad se zbog drzanja u kuci 'zbuni' bioloski sat pa macke imaju teranja vise puta godisnje,sto je posledica cista na jajnicima. Ali sterilizacija tako rano po mom misljenju, necu biti skroman imam veliko iskustvo, je potpuno bespotrebna.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sterilizacija 15 nov 2012 22:20 #3160

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Tako je... U poslednje vreme se sve vise gura prica da je najbolje sterilisati juvenilne zenke, odnosno zenke koje nisu prosle "pubertet", pa s toga nisu imale teranje. Medicinskih indikacija za tako nesto ima, ali to nije tako jako da drugacije ne bi moglo.
Pojedine kolege, pa cak i literatura, spominju laksu hirursku intervenciju, manje krvarenje i manji rizik od komplikacija, ali to prilicno gubi smisla ako se sve radi po pravilima struke i rutinizirano. Na kraju, radi se sterilizacija i gravidnih zenki u terminu porodjaja, pa niko ne kuka da je tesko i neizvodljivo.
Zbunismo koleginicu forumasicu sad pred "dan D", ali ako je vec odluka pala, pala je...
Samo da se pridruzim misljenju cenjenog kolege. Jadno stvorenjce koje je tek pocelo da zivi stavljati odmah pod noz, zato sto je neko smislio da ce dobiti tumore po sisama od jednog teranja...Nema smisla, zaista, a ako neko ima dokaza za tu teoriju, ali iz svoje prakse, molio bih da sa svima nama to podeli.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Sterilizacija 16 nov 2012 12:31 #3163

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
Da, nazalost rade kolege i OHC visoko gravidnih kuja, sto ako na stranu stavimo humanost( kome to savest dozvoljava) je veliki rizik za pacijenta.Uz dovoljno hirurske tehnike nece problem za hirurga biti velicina krvnih sudova,ali moze da bude za kuju,jer se mimo ocekivanih krvarenja ne uzima u obzir kolicina krvi koja ostaje"zarobljena" u krvnim sudovima gravidne materice koja se eliminise. U mojoj praksi ,hvala bogu , mogu sebi da priustim luksuz da takve intervencije ne radim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box