Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: problem sa junicom (palo mleko, masnoća posle telenja)

Odg: problem sa junicom (palo mleko, masnoća posle telenja) 31 jul 2012 20:59 #2516

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Hvala kolegi Djordju.
Kao sto doktor napisa.
Samo jedna mala dopuna. Ako kravu muzete 3X, mora imati i 3 obroka.
To se inace jako retko radi, premda istrazivanja pokazuju da je sa trokratnom muzom mlecnost zaista nesto veca. U industrijskoj proizvodnji je ipak neisplativo, jer se povecava trosak za hranu(obrok vise), sterilizaciju pribora, povecano angazovanje radne snage...
Subklinicka ketoza ili dislokacija sirista su stvari koje treba proveriti.Kao sto je dr Djordje napisao i lepo ukratko opisao.
Zbog dislokacije sam pitao kakva je konzistencija balege...
Da slucajno ovo nije drugo teljenje "doticne krave" ?
Rano osemenjena(pre godinu dana starosti), pa odmah i drugi put nakon prvog teljenja???
Ovo me bas zanima, iskreno, jer van svih medicinskih saveta ljudi to rade masovno...
Odgovor je potrebno da bude iskren ...:)
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa junicom (palo mleko, masnoća posle telenja) 01 avg 2012 13:11 #2522

  • jugoslav
  • jugoslav's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 5
  • Karma: 0
ovo je prvo njeno telenje osemenjena je sa 13 ili 14 meseci, promenili smo koncentrat i dali smo joj zelenu travu, tj pokosio sam zelenu travu i dao joj evo vec danas kada smo u 14h musli mleko je vec bolje tj masnoca se vraca polako nije vise bledo mleko, ali ga jos uvek nije vratila na 25 litara, a sacekacemo nekoliko dana da vidmo mozda se vrati mleko pa nece biti potrebe da se izlazemo trosku veterinara, e sad mozda ima nekih koji mrze zivotinje i gledaju sve kroz novac ali mi nikada nismo osemenjavali( a osemenjujemo od 2005) ni junice 13-14-15 meseci, akrave kad nam se otele sacekamo dva meseca pa ih osemenimo :) javljacu vam kakva je dalja situacija... :) sjajni ste sve
pohvale :D
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa junicom (palo mleko, masnoća posle telenja) 01 avg 2012 23:13 #2531

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Dobro, bez ljutnje :)
Morao sam da pitam. Takav je red, jer se to po pravilu tako desava. Rano osemenjavanje, 10 meseci, neki hoce jos i ranije, pa odmah osemenjavanje ponovo nakon teljenja ( bez tog servis-perioda od 60 dana min.), pa jos muzu dok tele sisa, slabo i nekvalitetno hrane, i naravno hoce 30 litara mleka...
To masina ne bi podnela, a kamo li zivo bice.
Sto veca kolicina mleka, to manje masnih jedinica. Jedno i drugo ne ide nikako.
Djole napisa, ja samo da Vas podsetim...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa junicom (palo mleko, masnoća posle telenja) 02 avg 2012 15:21 #2535

  • jugoslav
  • jugoslav's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 5
  • Karma: 0
za sada mogu reci da ide na bolje :) samo jos jedno pitanje desavalo seda pored sve hrane potrebne krava posle treceg teleta odjednom legne i ne ustaje mucimo se nekih 15 dana i zavrsi na klanici da li postoji neka laboratorija gde bi smo mogli da joj odnesemo krva na analizu i vidimo sta joj fali, ovi veterinari kod nas non stop potenciraju da je u pitanju kalcijum ali ona non stop dobija stokroz travu stokroz vitaminsko brasno kalcijum ... pitam zbog predostroznosti :) jer krave su mi odlicne a prvu crnobelu smo kupili u bg :) imala je 33 litra masna jedinica 4.0 :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa junicom (palo mleko, masnoća posle telenja) 02 avg 2012 21:56 #2537

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Cim legne, nesto joj fali.
Za ovo se ne salim, zaista se ne hvatamo tih infuzija cisto da bi nesto dali.
Treba se raspitati , verovatno i tu u PK postoji privatna laboratorija neka. Sada vecinom svi rade i analize za zivotinje, samo im se kaze od koje zivotinje krv potice.
Crno bele su veoma podlozne problemu o kome pricamo, jer imaju enormnu mlecnost, pa s toga i enormne potrebe u hranljivim materijama, mikro i makro-elementima, ukljucujuci i Ca.
Cisto radi predostroznosti i odgovaram :)
Period zasusenja obavezno sprovoditi i ne musti do u nedogled pred teljenje.
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 02 avg 2012 21:58 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box