Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Krave koje su tvrde na muzu

Krave koje su tvrde na muzu 08 sep 2012 18:35 #2715

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Postovani, lep pozdrav svim koji se nalaze na ovom portalu a posebno da mi ne zamere ostali doktori veterine dakle poseban pozdrav doktoru Hardvet.
Naime, krava koja mi se treci put otelila u maju pre nekoliko dana sam prodao tele krava je tako tvrda na muzu da se i ja i zena naizmenicno menjamo dok je pomuzemo rucno, nisam probao sa muzilicom jer je jos nemam.
U proslim laktacijama je bila prilicno tvrda ali nista problematicno medjutim sada je to katastrofa. Ima li neki nacin da se to leci operise ili sta vec. Ako ne bude mogla jos muzilica da je muze primoran sam da je prodam na klanje a dobra mi je krava zao mi je da je prodam.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Krave koje su tvrde na muzu 09 sep 2012 09:39 #2721

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Najbolje da pozoveš veterinara da pogleda da li postoji neka upala koju možda ne možeš da vidiš ili da ti preporuči neke masti za mazanje vimena... u zavisnosti kakav bude nalaz.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Krave koje su tvrde na muzu 09 sep 2012 10:39 #2722

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Sumnjam da postoji ikakva upala jer bi valjda primetio, hvala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Krave koje su tvrde na muzu 15 sep 2012 22:29 #2753

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Zahvaljujem na pozdravu!
Izvinjavam se sto malo kasnim sa odgovorom, bio sam van zemlje...
Jednostavno, desi se da neko grlo bude "tvrdo na muzu". Kolega je u pravu sto se tice toga da treba iskljuciti svaku mogucnost upale.
Postoje upale koje se zovu "subklinicke", sto prosto znaci da se okom ne mogu primetiti.
Posto je ova krava takva od prve laktacije, verujem da po sredi ipak nije patologija tipa upale,vec kao sto rekoh, struktura tkiva vimena ili izvodnog kanala sise je takva da je muza otezana.
Preporucljivo je probati sa emolijensima, a to su sredstva koja omogucuju omeksavanje tkiva. Najjednostavnije je nabaviti beli vazelin ili parafinsko ulje. Postoje u skoro svakoj apoteci za ljude i jako su jeftini.
Najbolje je utrljavati i masirati pre svake muze. Potencijalni problem je sto ce sise ostati masne, ali cist suvi ubrus lako pokupi visak masnoce i moze da se muze.
Ovo je vrlo jeftin nacin da se proba da krava koja daje dovoljno mleka, zbog tvrdog vimena ne ode pod noz...
U intenzivnoj industrijskoj proizvodnji, ako aparat ne moze da je pomuze, sudbina joj je jasna.
Na individualnim gazdinstvima gde se muze prevashodno rucno, ovo se proba jer ne iziskuje puno vremena niti je veliki dodatni trosak.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Krave koje su tvrde na muzu 31 jul 2013 12:09 #4563

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Poštovani Hardvet, izvinjavam se nisam Vam detaljnije opisao problem. Naime ona je tvrda samo u jednoj sisi i na samom dnu sise se vidi opipava malo zadebljanje e sad spolja se ne primećuje da ima infekcija a unutra nebih znao šta je u početku muže gotovo sa dve ruke mora se stezat dok ne probije mlaz i kasnije tokom muže to popusti da može da se izmuze. a sa muzilicom se zategne dosta na dole i malo u stranu sisaljka i tako je izmuze.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box