Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Traumatski retikulo-perikarditis

Traumatski retikulo-perikarditis 11 feb 2013 10:29 #4015

  • ševo
  • ševo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Administrator
  • Poruka: 338
  • Primljeno zahvalnica: 35
  • Karma: 12
Evo par slika koje sam dobio na mejl od kolega

220920111219.jpg


220920111220.jpg


220920111221.jpg


220920111222.jpg


Traumatski retikuloperitonitis je oboljenje koje se razvija kao posledica perforacije zida retikuluma (kapure) oštrim stranim predmetima kao što su ekseri, žice, igle i dr. Oboljenje se najčešće javlja kod starijih goveda, mlečnih krava, povremeno kod tovnih goveda, a veoma retko kod durgih preživara.
U mnogim slučajevima oboljenje prođe ne zapaženo i životinja se spontano oporavi ili se razvija slika hroničnog oboljenja sa periodičnim poboljšanjima i pogoršanjima dok u drugom slučaju može nastati akutni, subakutni ili hronični lokalni peritonitis. U težim slučajevima može nastati difuzni peritonitis koji je veoma opasan i dovodi do uginuća.
U zavisnosti od mesta perforacije i pravca kretanja stranog tela mogu nastati oštećenja dijafragme, perikarda, miokarda, pleure, pluća, jetre, slezine, uterusa, aorte, trbušnog zida i u zavisnosti od stepena oštećenja ovih organa dolazi do ispoljavanja određene kliničke slike.
Traumatske lezije dovode do akutnog zapaljenja, a u hroničnom toku dolazi do nastanka adhezija i stvaranja apscesa u oštećenim organima.

Opširnije pročitajte na: www.veterina.info/index.php?option=com_c...je-bolesti&Itemid=68
Poslednja izmena: 11 feb 2013 10:30 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Traumatski retikulo-perikarditis 11 feb 2013 18:32 #4019

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Odlične fotografije. Prvi put vidim kako to izgleda, a toliko puta sam čitao o tome. Zar je moguće da ni u jednom udžbeniku nismo mogli da vidimo ovo? Oni koji su nam pisali knjige za fakultet ili srednju školu nisu se bas trudili.
Ipak , žao mi je životinje:(
Poslednja izmena: 11 feb 2013 21:01 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box