Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: bolesti kod krava

bolesti kod krava 17 dec 2015 08:51 #6037

  • gromil
  • gromil's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 22
  • Karma: 0
Naravno moram pozvati veterinara da to odradi jer sam mislio daje malo jednostavnije uzeti uzorak neznam ja naci tu repnu venu i.t.d.
Prosli put kad sam nosio mlijeko na veterinarski institut da mi urade antibiogram 7 dana sam cekao na rezultate...valjda ce ovaj put biti malo azurniji.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

bolesti kod krava 17 dec 2015 16:01 #6038

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
Sad se Vi i ja, dragi gromil, igramo veterine...
Raspitajte se ko može da Vam uradi glukozu i bhb u roku od pola sata (najviše) od trenutka vadjenja krvi.
Institut i rezultati nakon nekoliko dana ne dolaze u obzir.
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: gromil

bolesti kod krava 17 dec 2015 22:12 #6039

  • gromil
  • gromil's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 22
  • Karma: 0
Danas sam se konsultovao sa veterinarom i on cak nije ni siguran gdje se to moze odnijeti na analizu.
Ja inace zivim u sjevernom dijelu BiH(Republika srpska),imamo veterinarski institut u Banja Luci(80km udaljeno od mene), gosn veterinar jos spominje kao mogucu opciju fakultet u Sarajevu ili Beogradu(ovo drugo dvoje je i vise nego duplo dalje)na kraju smo pricu zavrsili tako sto mi je obecao da ce se raspitati sta i kako pa ce mi javiti...
Tako da sad zavisi sve od veterinara koliko ce on htjeti i moci da se zamajava sa necim sto njemu nije od nekog znacaja.
U svakom slucaju ukoliko budem uzorak morao nositi dalje od Banja Luke nevjerujem da ce ova misija biti izvodiva.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

bolesti kod krava 17 dec 2015 22:16 #6040

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
Uradite to u nekoj privatnoj hematološkoj laboratoriji.
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: gromil

bolesti kod krava 18 dec 2015 15:30 #6041

  • gromil
  • gromil's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 22
  • Karma: 0
Postovanje g. primus.

Danas je krv nosena na analizu u privatnu laboratoriju i imam djelimican rezultat t.j. imamo samo vrijednost glukoze koja iznosi 3,31.

Sad ako Vi mozete na osnovi samo ovoga rezultata nesto da zakjucite bio bih vam zahvalan na bilo kakvoj informaciji.

Jos da dodatno pojasnim zasto je rezultat djelimican: Veterinar je dosao i donijeo svoje bocice u koje inace uzorkuje krv kod krava i uzeo dva uzorka(za svaki slucaj) iz jugularne vene i ja sam se odmah uputio prema 50 km udaljenoj laboratoriji.Kad sam dosao tamo ljubazno osoblje mi je objasnilo da je ta krv vec koagulirala(valjda sam dobro napisao) i zbog toga nije moguce uraditi kompletnu krvnu sliku i metabolicki profil. Medjutim dali su mi bocicu, koju oni nazvase "ljubicasta" tako da uzorak krvi moze izdrzati 4 casa i biti upotrebljiv za analizu tako da ako bude neophodno mogu u ponedjeljak ponovo odnijeti novi uzorak.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

bolesti kod krava 18 dec 2015 16:34 #6042

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
Tako je:ljubičasti vakutaner je za punu krv, a crveni za serum.
Iz crvenog tražite parametre metaboličkog profila, a iz ljubičastog krvnu sliku.
Glukoza ja u redu, trebalo bi i ketonska tela da budu ok.
Da možda ne preterujete sa silažom. Ona može da poveća bhb.
Jeste li proverili dislokaciju sirišta?
Ima li ona neki vidljivi simptom ketoze?
Koje je rase ta krava?
Proverite debljinu masnog tkiva na glutealnoj muskulaturi...
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box