Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Uginuce prasadi

Uginuce prasadi 29 maj 2014 22:57 #5285

  • aznik22
  • aznik22's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Koji je uzrok da se kod malih prasica,koji jos sisaju javi opucenost?Kako da se izvrsi skopljenje,na koji nacin a da oni ne uginu?
Poslednja izmena: 30 maj 2014 01:03 od Hardvet. Razlog: premestena...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Uginuce prasadi 30 maj 2014 00:17 #5286

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
molim, ovaj...molim? :huh:
ako prevedete to na srpski iz ovog veka, siguran sam da ćemo Vam pomoći!
po načinu izražavanja bih rekao da ecoli i clostridiae divljaju.
vakcinišite prasulje, uradite prvenciju MMA pred prašenje, dezinfikujte objekat i biće mnogo bolje.
to i "skopljenje" da obavi Vaš veterinar i prasići u sledećem leglu će biti mnogo življi
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Hardvet

Uginuce prasadi 30 maj 2014 01:01 #5287

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Samo da javno priznam da ne znam sta je "opucenost". :)
Ali zato znam sta je "skopljenje". Samo sto sam ziveo u neznanju, misleci da se taj izraz odnosi na beskrvnu metodu koja se primenjivala kod bikova, ovnova i jarceva.
Strojenje prasadi i svega ostalog sto moze da se ustroji radi iskljucivo veterinar. Nije preporucljivo raditi u domacoj radinosti. U civilizovanim zemljama se za neovlasceno vrsenje medicinskih intervencijama nad zivotinjama ide na robiju.
Kod nas se ne desava nista, ali kad radi strucno lice sve prezivi bez ikakvih posledica, pa makar se strojili i prasici stari svega nekoliko dana.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Uginuce prasadi 30 maj 2014 16:18 #5288

  • aznik22
  • aznik22's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Ja sam iz Crne Gore pa mi tako to zovemo...Ali evo pokusacu da Vam malo bolje objasnim pojam opucenosti..Crijeva mu dodju u testis,i testisi su bas oteknuti,i 2 su vec prasica uginula...Skopljenje obavlja veterinar,ali se pitam moze li biti da je uzrok tome skopljenje?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Uginuce prasadi 30 maj 2014 17:56 #5289

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Pojam "opucenost" malo razjasnjen :)
Prilikom strojenja se testisi odstrane, tako da creva nikako ne mogu dospeti u testise kojih nema.
Ali, creva nakon strojenja mogu ispasti napolje kroz otvor rane. Nadam se da o tome pricate.
Na kojoj tezini su strojeni i koliko su stari?
Inace, creva mogu krenuti polako i kod muske prasadi koji nisu jos strojeni. To su takozvani "kilavci" i kod njih po pravilu, ako veterinar prilikom strojenja ne prepozna o cemu se radi, dolazi do ispadanja creva nakon strojenja.
Ako prasad nema tu predispoziciju i nisu "kilavci", do ispadanja creva nakon strojenja kod zdrave prasadi dolazi skoro uvek greskom veterinara i nestrucnim strojenjem.
Potrudio sam se da napisem maksimalno uprosceno, a ako nesto nije jasno, pitajte slobodno.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Uginuce prasadi 30 maj 2014 18:53 #5290

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
pitanje opučenosti je genetsko. nemoj da mi neko kaže: pa, vepar nije bio kilav :)
to znači da je možda bilo parenje u srodstvu, a možda neki drugi razlozi slične prirode. ishod je isti: zamenite vepra, a ako se desi opet, zamenite i prasulju.
ostaje nam da razjasnimo od čega su uginula prasad?
i
da li su uginula pre ili posle skopljenja?
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box