Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Kopitna žabica

Kopitna žabica 13 jan 2014 19:54 #4987

  • apelic
  • apelic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Kako se leči upala žabice kod ždrebeta 8 meseci.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kopitna žabica 14 jan 2014 15:10 #4988

  • perovet
  • perovet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 33
  • Primljeno zahvalnica: 3
  • Karma: 0
Premestite ždrebe na suvo i čisto tj. obezbediti da upaljeni deo uvek bude suv i čist. Takodje je poželjno dezinfikovati mesto gde ždrebe boravi kao i prostirku. Kako je u pitanju ždrebe ne verujem da ima truljenja (maceracija ili gnjilogriz žabice).
Možete koristiti jod za čišćenje i dezinfekciju žabice, zatmim bakar sulfat (plavi kamen), kao i druge preparate za ovu namenu (mast za negu kopita-vet zavod zemun). Preparate na bazi hlora, formalina ja mislim da ne bi trebalo koristiti pogotovo ako se radi samo o upalnom procesu. Neko upalom zahvaćeno tkivo odstranjuje aki mislim da to u ovom slučaju nema potrebe.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kopitna žabica 14 jan 2014 15:36 #4989

  • perovet
  • perovet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 33
  • Primljeno zahvalnica: 3
  • Karma: 0
Evo i jednog dela teksta o žabici kopita iz teksta Kopito pod lupom potkivača časopisa ZOV

Najosetljiviji deo kopita je žabica koja “pumpa” krv u celo kopito, a njena funkcija je najvažnija. Mora biti pravilno obrađena kako ne bi istrulila i izgubila svoju osnovnu funkciju – ishranu kopita. - Nepravilno obrezana, ili previše skinuta žabica, dovodi do hromosti – upozorava Ristić. - Koliko treba skinuti žabicu, to je individualno za svako kopito, i zavisi od mnogo faktora. Žabica mora biti “uvučena” u kopito. Slikovitije rečeno, kad konj stoji na ravnom betonu, žabica ne sme da dodiruje tlo. Ako je ravna sa kopitom, onda je prevelik pritisak na petni deo pa se javljaju žuljevi, a to opet dovodi do hromosti. - Kao i kod ljudi kad imaju slabije nokte, imamo konje kojima se mora dodavati vitamin B u ishrani, kako kopita ne bi bila krta – objašnjava Boško Ristić. - Ukoliko se ne mažu i nemaju dovoljnu elastičnost, kopita pucaju, što stvara dodatne priobleme. Zato je važno da se redovno održava higijena. I to je preduslov za zdravog konja, na sve četiri noge
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kopitna žabica 14 jan 2014 19:13 #4990

  • apelic
  • apelic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Redovno čistim štalu trudimse da bude čisto ,u pitanju je prednja noga tu je uvek suvo i čisto.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box