Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Jarenje koza ;)

Odg: Jarenje koza ;) 24 mar 2012 11:55 #1949

  • marijan
  • marijan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 16
  • Karma: 0
:) HVALA NA ODGOVORU Koza mije dobro vesela je trći i dobro jede, mlijeko je jako dobro muzem je ručno ali jedno vime je malo tvrđe od drugoga namuzem dnevno oko litru ipo.Mozete li mi vi dati savijet koju kozu da kupim koja daje mlijeka malo vise iskljucivo radi mlijeka HVALA UNAPRIJED ;) ONA SE OJARILA SAMA NIKO JOJ NIJE POMOGO
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Jarenje koza ;) 24 mar 2012 15:44 #1950

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Dobro sto ne pokazuje neke druge simptome.
Interesuje me da li je krv sveza, ili zagasite boje? Neke primese kao krpice ili cista krv?
Jedino je kod pasa pojava krvi povezana sa sezonom parenja, zato mislim da je potrebno pregledati zivotinju i videti odakle to dolazi.
Rase koza, isti ovaj nas portal...
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 24 mar 2012 15:46 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Jarenje koza ;) 24 mar 2012 20:04 #1951

  • magdalena2
  • magdalena2's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
evo mene opet!!! dobila sam 3 jareta od prvorotke koja ima 10 mjeseci, 2 muska i zensko i nije joj bas jasna uloga majke, ali dobro se snalazi. problem: prihvata muzijake, a zenku odbija, ZASTO???, pretpostavljam da je neka njena selekcija ili jednostavno nece trece, a primjetila sam da inace majke koze vise vole musku djecu.a zenka ja najnaprednija i najveca. e sad, okozila se juce pa mozda je rano za neku prognozu, ja je drzim dok ta zenka sisa jer nece da joj ona sama da. ponekad je gricne ili lupi glavom ili odgurne, ali ne stalno. sta da radim?? imam i veliku kozu koju cekam svaki dan da se ojari. a tek ona udara malu kozu (iako joj je kcerka) a njene jarice lize njuska, kao, prihvata ih. pa ih odvajam kad me nema da je ne udara (a ima rogove, pa zamislite kako to boli) inace, alpske su koze.

drugo pitanje: da li je uredu dati sodu bikarbonu u slucaju prejedanja, kad se zacepi i ne moze da preziva?, jer mi nije bio pri ruci DIGESTAN ni veterinar, to mi se desilo par puta,(a radi se o velikoj kozi), mnogo je prozdrljiva i bas moram da pazim oko hrane za nju. jer sam pogrjesila prolo jarenje (3jareta), pustim ih da sisaju oko 2,5 mjeseca i izgubi kalcijum plus najede se sljiva, i umalo da krepa :(, pa je dobila injekciju kalcijuma i potrosila sam cijelu kesu od 2kg kostanog brasna. juce mi se bas desilo prejedanje jer nisam ukapirala da je pojela i tudji dio, dala sam joj cijelu kesicu sode iz tri puta i jutros je super al gladnaaaa nevjerovatno koliko je prozdrljiva,
nadam se da sam jasno napisala ovo pa ako moze strucan odgovor
HVALA PUNO!!!!!!!!!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Jarenje koza ;) 25 mar 2012 00:20 #1952

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Za ovaj problem sa odbijanjem ne postoji delotvornije resenje nego ovo sto vec radis. To sto je zenka najveca trenutno nije nikakva garancija da ce uspeti samostalno da prezivi ako joj majka ne dozvoljava da sisa. Pomoc je neophodna, na nacin na koji vec to radis.
Ne znam kojim redosledom sisaju. Ako prvo sisaju muski, vrlo je moguce da vise nema mleka, pa kad ona dodje na red, majka je odbija. One nepogresivo znaju kad mleka vise nema. 3 jareta za tako mladu kozu jeste veliki napor i pitanje je da li ima dovoljno mleka i za 2, kamo li za 3. O tome treba povesti racuna, a ja cu ti reci prost nacin kako mozes videti da li jare koje je na sisi "vuce na prazno", odnosno vuce sisu u kojoj nema mleka.
Kad sisaju i masu repicem, to je vrlo siguran znak da mleka ima. Kad sisaju a ne mrdaju repicima, to je znak da mleka nema ili ga nema dovoljno.
Ako se desi da mleka nema dovoljno za sve, neophodna je ishrana vestackim mlekom ili, u nuzdi, kravljim mlekom. Prvih nekoliko dana, posebno prva 2 dana je jako bitno da dobiju to prvo majcino mleko(kolostrum).
Za ovu sodu-bikarbonu. Ona moze regulisati donekle kiselost u predzelucima prezivara, ali nije potpuna terapija nikad. Moze cak izazvati metabolicku alkalozu( stvaranje alkalne sredine u citavom organizmu) ako se intenzivo preteruje sa davanjem.
Digestan ili na pr. Neosaningest jesu potpuni, jer sadrze sve sto je potrebno u takvom stanju. Jeftini su i pametno ih je uvek imati kod sebe.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Jarenje koza ;) 28 mar 2012 12:58 #1971

  • marijan
  • marijan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 16
  • Karma: 0
:huh: Imam jedno pitanje kupijo sam kozu sa 2 jareta jarići su stari oko mjesec dana a kozi je jako tvrdo vime mislim da je upala kako joj pomoći da upala nestane pomozi te mi HVALA
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Jarenje koza ;) 28 mar 2012 14:07 #1972

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Ako je jedna ili na obe strane vimena tvrdo, napeto i vruce, upala je 100%.
Zao mi je, ali tesko da ces moci sam to da saniras.
Takvo stanje iziskuje kombinovanu terapiju koja podrazumeva antibiotik, sredstvo protiv upale i lek koji omogucuje normalno odvodjenje mleka( sisanjem ili muzom).
Sto pre to bude dato, to ce pre i lakse takvo stanje proci. Obicno je dovoljno 2 terapije.
Varijante narodne medicine, tipa mazanje svinjskom mascu i slicno nema efekta.
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 28 mar 2012 14:08 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box