Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Opsta pitanja o kozama

Opsta pitanja o kozama 18 avg 2012 22:37 #2614

  • bambix23
  • bambix23's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Karma: 0
Koja je razlika u izgledu između koze i jarca? Postoje li suštinske razlike, osim što ženke imaju vime? Pošto oba pola imaju rogove, postoje li neka fizička obeležja koja su svojstvena samo jednom polu? Npr, koza ima male rogove, a jarac velike.
Pročitala sam kako treba hraniti koze, ali mene interesuje, da li osim trave i žitarica koza može jesti nešto što nije nabrojano u repertoauru potrebne hrane. Interesuje me da li koza prihvata ili odbija voće i povrće.
Negde sam pročitala da je za kozu otrovna uvela trešnja. Da li se misli na uvele plodove ili uvelo lišće? Koliko je otrovno bilje opasno za kozu?
Takođe sam pročitala da koze 60% jedu listove i stablasto bilje. Šta se podrazumeva pod stablastim biljem?
Hvala na odgovorima!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Opsta pitanja o kozama 18 avg 2012 23:59 #2615

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Postoje rase koza ili pojedini primerci bez rogova, tako da to nije merodavno.
Polne organe smo apsolvirali, tako da nema potrebe da ponavljamo karekteristike polova :)
Trave, zitarice, to jedu svakako. Voce i povrce takodje rado jedu. U principu, to je prezivar koji je najmanje izbirljiv i najlaksi za ishranu. Tako su i stekle popularnost sirom sveta.
Otrovno bilje koza nikad nece pojesti sama.
Uvele tresnje... U medicini nesto takvo nije posebno obradjivano :) Verovatno se misli na plodove. Plodovi kao sto su tresnje , visnje, sljive i ostalo voce, da ne nabrajam, koje sadrzi ugljene hidrate( secere), kad prezri, pocinje da fermentira( previre), stvarajuci od secera alkohol. Naravno da alkohol na zivotinje deluje negativno.
Ova fermentacija se moze desavati i u digestivnom traktu kad se prejedu voca.
Vole da brste i na to se odnosi ovo da vole da jedu listove biljaka.
Stablasto bilje... Pitanje za strucnjake iz drugih oblasti...:)
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 18 avg 2012 23:59 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Opsta pitanja o kozama 20 avg 2012 20:20 #2627

  • bambix23
  • bambix23's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Karma: 0
Ako sam dobro razumela, pouzdano utvrdjivanje pola koze je samo preko polnih organa? Da li postoje neke fizicke osobine koje u vecini slucajeva ukazuju na jedan pol? Da li koza jede drvenaste delove biljaka?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Opsta pitanja o kozama 20 avg 2012 21:51 #2628

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Oduvek bilo najpouzdanije za sva ziva bica koja imaju pol...
Ne znam zasto bi neko imao potrebu da posmatra bilo koju drugu karakteristiku. Sve i da je ima, ni priblizno nije pouzdana.
Gradja tela kod muzjaka i zenki mogu da se razlikuju u mislu da muzjaci imaju snazniju konstituciju, vise misicne mase, vecu visinu i vecu telesnu tezinu.
Glava kod muzjaka moze biti veceg obima i sirine nego kod zenki.
Ovo se odnosi na muzjake i drugih zivotinjskih vrsta.
Sve to je nebitno naspram primarnih polnih odlika. Sve sto sam gore ukratko nabrojao spada u sekundarne karakteristike pola.
Po pravilu drvenasti delovi biljaka nisu njihova hrana. Nekad umeju da skinu i grickaju koru sa grane, ali samo time se ne mogu hraniti.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box