Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Naplata potraživanja

Naplata potraživanja 15 jul 2014 10:44 #5353

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Kolege, da li imate problem sa naplatom od fizičkih/pravnih lica? Kako rešavate probleme sa dužnicima? Interesantno bi bilo da podelimo naša iskustva i u tom smeru.
veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Naplata potraživanja 15 jul 2014 18:40 #5355

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Postovani kolega,
ja svoja potrazivanja ( dugovanja od stranaka za izvrsenu uslugu ) resavam na sledeci nacin:
Na priznanici/ kvitanciji koju dajem nakon zavrsetka usluge, u donjem delu ispod ukupne cene dostampao sam deo u kojem pise da je korisnik usluge duzan da u vremenskom roku od 15 dana uslugu plati. Ukoliko to ne bude izvrseno , onda za naplatu duga nadlezan je Osnovni sud ( u mom gradu ) , a stranka /duznik snosi sve troskove do naplate duga. I ispoD svega ovoga stoji mesto gde se stranka potpise punim imenom i prezimenom.
To sam uradio u konsultaciji s mojim advokatom. Prvo sto moj advokat uradi je preporucena pismena opomena u kojoj stoji da ukoliko u roku od 7 dana dug ne bude placen ,povescemo sudsku parnicu za naplatu duga ( prikazemo i koliko ce to sve da ga kosta + troskove izvrsioca - ). Do sada nakon ovakvih prijava nisam imao problema sa naplatom duga,ALI GUBIM NJEGA KAO MUSTERIJU. MEDJUTIM AKO JE TAKAV, I NE TREBA MI.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Naplata potraživanja 18 jul 2014 13:44 #5363

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Hvala najlepše kolega. Potpuno se slažem sa konstatcijom iznetom u poslednjoj rečenici.
Da li uz potpis stranke stavljate i JMBG ili broj lične karte?
veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Naplata potraživanja 18 jul 2014 17:05 #5365

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Podrazumeva se sto vece obezbedjenje, u slucaju sudskog spora. JMBG, br LK, otisak prsta, izjava da je pri cistoj svesti i zdravoj pameti pozvao veterinara i tako... skeniranje roznjace i slicno, jer svasta ce duznici smisliti samo da ne plate. Mora se uvek ici korak ispred njih :)
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Naplata potraživanja 21 jul 2014 17:09 #5368

  • ivanm
  • ivanm's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 14
  • Primljeno zahvalnica: 3
  • Karma: 2
Ufff, naplata je, čini mi se, najteži deo intervencije.
Ukoliko se radi o velikoj praksi, a ne tako često intervenciji (dakle nije telenje, osemenjavanje i sl) posle anamneze i kliničkog pregleda, malo popričam sa vlasnikom oko terapije koju planiram da sprovedem (naravno ne pominjući imena lekova i sl), već koliko bi to odprilike trebalo da traje i da košta, okvirno naravno. To je dobar put, jer već tada, kod dubioznih ili problematičnih stanja vlasnik upozori i na prognozu i na cenu. Neki se već tada odluče da odustanu od lečenja, tp je bolje nego da nabiju ceh ohoho, a potom traže rezultate kojih realno ne može da bude, pa sam onda u problemu.Ovako - lečenje, a ne prinudno klanje, je njegova odluka pa je izmnirenje računa, razumese, njegova odluka i obaveza.
Odmah po završenoj intervenciji, na licu mesta upisujem SVE PODATKE u blok računa, što umnogome ostavlja utisak ozbiljnosti kod vlasnika, a on ga OBAVEZNO POTPISUJE. Medjutim, za razliku od kolege, ja ne dajem prvi primerak vlsniku dokle god ga on je izmiri. Potpisom ga je on priznao, ali time što sam mu dao račun može se tumačiti da ga je izmirio !!
Sve ostalo je star umeća naplate i odnosa sa ljudima. Nekima se ne sme verovati ni sekund kašnjenja, neki duguju po mesec dana ili ga redovno mesečno isplaćuju (po prilivu novaca) - sve se ovo odnosii na veliku praksu.
Kod male prakse, zaista nikada nisam imao problema sa naplatom - dakle donese, prelgedam, dijagnostikujem, terapiram i naplatim uz račun naravno.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Naplata potraživanja 21 jul 2014 23:17 #5369

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Meni je advokat rekao da je potrebno samo da se duznik potpise punim imenom i prezimenom. Slazem se da je bolje i uzeti maticni broj, ali to je kod nas zabranjeno uzimati ( to je privatnost ).U svakom slucaju, sto duze radite na terenu, ljudi sa kojima radite se sami isfiltriraju, t.e. kroz duze vreme rada tacno vidis ko ti je platisa a ko ne. Inace bez rada na odlozeno placanje , nemoguce je raditi.Medjutim kada korisnik tvojih usluga stekne poverenje u tebe, kao i ti u njega oko placanja -problema nema.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box