oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Ne razumijem zašto se ubija bizon, zašto se krote divlji konji, zašto je u dubini šume toliko ljudskog mirisa, zašto je pogled na zelene brijegove rastrgan žicama što govore. Gdje su guštici, nema ih više. Gdje je orao, otišao. Pravom življenju je kraj. Nastupa borba za opstanak"
Poglavica Seattle, Pismo indijanskog poglavice Seattlea
 

Vet Twitter

Šugu konja uzrokuju Sarcoptes scabiei var. equi,  Chorioptes bovis  var. equi i Psoroptes equi var.equi.                     OPŠIRNIJE

Sarkoptes šuga konja

 

Razvojni ciklus uzročnika sarkoptes šuge konja traje 12 do 16 dana, a uzročnici izvan tela mogu preživeti najviše tri nedelje što je bitan podatak za prenos infekcije indirektnim putem. Bolest se prenosi najčešće direktnim kontaktom sa uzročnikom ali može i indirektnim kontaktom preko pribora za timarenje, preko opreme za konje, preko kontaminiranih prostorija itd.
Sarkoptes šuga konja javlja se na mestima koja su slabije obrasla dlakom, počinje na glavi, oko očiju, na obrazima, zatim se širi po vratu, leđima, bokovima, i dorzalnim delovima nogu. Sarkoptes šugarci ne napadaju delove obrasle dugom dlakom. Na mestu prodora šugaraca prvo se javljaju rozeole, zatim čvorići, a zatim vezikule. Dlaka počinje da opada, koža je suva, peruta se, zadebljana i naborana. Konji su uznemireni , češu se i grizu mesta na kojima se nalaze promene. Ako se na vreme ne počne sa lečenjem dolazi do razvoja sekundarnih bakterijskih infekcija i nastanka gnojnih zapaljenja na promenjenim mestima. Do uginuća može doći za 4 do 6 meseci ako se šuga ne leči.

Horioptes šuga konja

Ova šuga se javlja ređe od sarkoptes šuge, a najčešće se javlja kod hladnokrvnih rasa konja kod kojih su distalni delovi nogu obrasli gustom i nešto dužom dlakom. Promene se najpre javljaju na kičici najčešće na zadnjim nogama, a zatim se proces sporo širi na tarzalne i karpalne zglobove. Životinje su nervozne, češu se, taru i grickaju noge usled svraba.

Psoroptes šuga konja

Ova šuga je retka kod konja. Promene su lokalizovane na dorzalnom delu vrata koji je prekriven grivom i na repu usled čega se početne promene teško zapažaju. Promene  se šire na lopatice i na sapi, a mogu biti zahvaćeni i delovi trupa. Koža na promenjenim mestima je bez dlake, suva i naborana, a u nekim slučajevima može biti vlažna i lepljiva sa neprijatnim mirisom.
Terapija:
Sprovodi se najčešće lokalnim tretmanom skabicidnim sredstvima ili Ivermektinom (Equalant tečnost 1% ). Terapija se sprovodi dvokratno u razmaku oko 10 dana.

 

Piše: dr vet. med. Miroslav Radić

 

Literatura:

 

  1. Đukić B., Aleksić.V.Z.,(2001): Sudska veterinarska medicina-bolesti i mane životinja,Beograd,2001.
  2. Aleksić N. ,Parazitske bolesti-specijalni deo, Beograd, 2004.
  3. Jezdimirović, B.M., Veterinarska farmakologija, , Drugo prerađeno i dopunjeno izdanje, Fakultet veterinarske medicine, Beograd,2000.
  4. Cvetković Lj., Parazitske bolesti, Beograd,2003.
  5. M. Donald Mc Gavin., James F. Zachary., Grabarević Ž., specijalna veterinarska patologija, prema četvrtom američkom izdanju, Varaždin, 2008.

 

Izvori sa interneta:

 

http://www.vetnovak.com/vise.asp?clanak=45

http://www.balkankinology.net/pricaonica/viewtopic.php?f=9&t=852&view=next

http://www.pet-centar.hr/content/view/2663/70/

 

 

Oglasi za posao

veterina.info fan box