oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Ako razgovaraš sa životinjama, i one će razgovarati s tobom, i poznavat ćete jedni druge. Ako ne razgovaraš s njima, nećeš ih poznavati. Ono što ne poznaješ, toga se bojiš. Kad se netko boji, on uništava."
Poglavica Dan George
 

Vet Twitter

(lat. Alcalosis ingestorum ruminis)

 

Bazna indigesija odn. alkaloza buraga je oboljenje kod koga dolazi do alkaloze sadržaja buraga (ph iznad 7.2) usled povećane koncetracije amonijaka, praćeno slabljenjem i usporavanjem motorike buraga i znacima intoksikacije.
Povišene koncetracije amonijaka i alkaloza buraga nastaju:
-kod ishrane bogate proteinima, naročito ako je obrok istovremeno siromašan ugljenim hidratima
-naglo davanje proteinskih koncetrata (soja)
-trovanje urejom kod kojeg se odjednom oslobode velike količine amonijaka
-ishrana bogata nitratima
-davanje mlade trave ili prejedanje mladom travom
-davanje trule, plesnave i smrznute hrane, davanje otpadaka povrtarskog bilja
-davanje hrane zagađene truležnim bakterijama
-nehigijensko napajanje, dug transport, teško teljenje
Stvaranje amonijaka u meri u kojoj dolazi do povećanja ph vrednosti javlja se samo u izuzetnim slučajevima, najčešće kod trovanja urejom.

Patogeneza i klinička slika

Sadržaj buraga ima ph 7.0-8.5 i miris na amonijak. U buragu nastaje penušav sadržaj zbog čega se on nadima, smanjuje mu se aktivnost, a smanjuje se i proizvodnja pljuvačke. Usled alkaloze buraga uništavaju se bakterije i protozoe zbog čega one ne vezuju amonijak pa može doći do intoksikacije jetre. U takvoj sredini, u buragu se razvijaju truležne bakterije i uvećava se sadržaj toksičnih amina (histamin). Resorpcijom amonijaka nastaje metabolička alkaloza.
Klinička slika je manje karakteristična za indigestiju.
U lakšim slučajevima smanjen je apetit, javlja se proliv truležnog mirisa i stanje može da podseća na parezu sa posrtanjem u hodu i često ležanje.

 

Terapija

 

U slučaju akutne alkaloze daje se 1-2 litre 2.5% rastvora sirćetne kiseline oralno, 50-70 ml mlečne kiseline rastvorene u 8-10 litara vode, askrobinska kiselina 50g rastvorene u vodi, 100-200 g glutaminske kiseline u 10 litara vode peroralno.
U lakšim slučajevima dobar efekat može se posići davanjem 500g šećera sa 100-150 g kalcijum karbonata (stočna kreda) u 2 litre vode. U prometu postoje gotovi lekovi za suzbijanje alkaloze buraga.
Ako se u toku bolesti jave grčevi ili pareze treba dati rastvore kalcijuma i magnezijuma, lekove za zaštitu jetre i antihistaminike.
Ukoliko se u sadržaju buraga nalaze truležne bakterije (ishrana pokvarenom, trulom hranom) daje se streptomicin peroralno, carbo-bismut i laksativna sredstva.
Povećati hraniva sa lakosvarljivim ugljenim hidratima kao što su melasa, repa, žitarice, seno dobrog kvaliteta, a smanjiti proteine u obroku. Ovo je ujedno i profilaksa alkaloze buraga.

 

Piše: dr vet. med. Miroslav Radić

 

Literatura:

  1. Stamatovic' S., Jovanovic' M., Bolesti papkara I, Bolesti goveda, Beograd 1990. godine
  2. Stamatovic' S., Jovanovic' M., Bolesti papkara II, Bolesti ovaca i koza, Beograd 2001. godine

 

 

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box