oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Jeste li ikada primjetili da kad puhnete psu u lice, on se namršti. Ali kada ga stavite u auto koje vozite, on sam isturi glavu kroz prozor."
Stiv Blustoun
 

Vet Twitter

Za proizvodnju goveđeg mesa razrađena su tehnološka rešenja za tovilišta kapaciteta 100, 200 i 500 tovljenika u turnusu.

Svi modeli se zasnivaju na intenzivnom tovljenju junadi sa hranivima proizvedenim na vlastitim imanjima i odgovarajućom tehnologijom proizvodnje hrane. Za intenzivan tov junadi na našim područjima najbolje odgovara simentalska rasa i domaće šareno goveče u tipu simentalca, jer su ove dve rase kod nas najviše zastupljene i najbolje odgovaraju tovu do 400-450 kg.

Za sve modele farmi predviđen je intezivan tov u zatvorenom sistemu sa grupnim boksovima i po 10 junadi u boksu, rešetkasti podom, izđubravanjem tečnim stajnjakom i normativima za površinu podnog prostora u boksu po grlu u zavisnosti od telesne mase (200 kg - 1m2 , 300kg -1,4m2 , 400kg -1,7m2 i preko 400kg - 2m2) .

Predviđeno trajanje turnusa je oko 250 dana (8-9 meseci) u zavisnosti od mase teladi na početku tova.

Junad će se hraniti koncentrovanim obrocima do težine od 400-450 kg uz dnevne priraste od 1200 grama, jer se na ovakav način dobija odličan kvalitet mesa koji je kao takav veoma pogodan za izvoz na zapadnoevropsko tržište.

 

Za ostvarenje planiranih rezultata mora se obezbediti sledeći uslovi:

 

  • nabavka kvalitetne teladi ujednačenog rasnog sastava,
  • telad koja se uvode u tov moraju biti zdrava,
  • tehnika i tehnologija ishrane treba da se odvija precizno po programu,
  • formirane grupe za tov trebaju da budu ujednačene u pogledu težine, starosti, da budu istog pola i da su pripremljena za planiranu ishranu u tovu.

 

Zbog toga je poželjno da se telad nabavljaju od kooperanata sa kojima je ugovorena proizvodnja i način nege, ishrane i držanja do preuzimanja.

 

Tehnologija tova podeljena je na tri faze:

 

  • Prva faza tova počinje otkupom teladi telesne mase od 140 do 160 kg, koju smo označili kao pripremnom fazom i ona traje 15 do 20 dana.
  • Druga faza je predtov i traje do postizanja telesne mase od 250 kg i
  • Treća faza je finalni (završni) tov koji traje do postizanja planirane telesne mase od 400-450 kg (prosečno 420 kg).

 

Osposobljavanje gazdinstava za proizvodnju mesa u govedarstvu predpostavlja određena investiciona ulaganja, pre svega u izgradnji novih i rekonstrukciji i dogradnji postojećih objekata za držanje i uzgoj stoke, a osim toga i pratećih objekata kao što su: objekti za manipulaciju sa stajnjakom po savremenim ekološkim zahtevima, prostorije za smeštaj koncentrovanih hraniva,  nastrešnice za seno, silo trenčevi za silažu i stočna vaga za kontrolu prirasta i efikasnost obroka.

 

Rekonstrukcija objekata za uzgoj predviđa ulaganje u:

 

  • štalsku opremu ,
  • nabavku junadi za tov,
  • zasnivanje novih veštačkih livada
  • opremu za proizvodnju i spremanje krme, kao što su odgovarajući traktor sa priključnim uređajima (plug, tanjirača, drljača, univerzalna sejalica, kombajn za silažu, prevrtač i sakupljač sena, cisterna za osoku, prikolica, kultivator, kosa za traktor i atomizer).

 

Ishrana tovne junadi je planirana na bazi sledećih hraniva :

 

  • seno,
  • kukuruzna silaža,
  • silaža sirovog klipa kukuruza i
  • koncentrat.

 

Osnovne karakteristike proizvodnje sena lucerke, sliaže od biljke kukuruza i silaže sirovog klipa kukuruza identične su kao kod modela robnih farmi za proizvodnju mleka. Koncentrat će se koristiti iz nabavke (u krmnim smešama za junad sadržaj proteina  treba da bude: za telesne mase do 250 kg 13-14% ukupnih proteina, a preko 250 kg 12% ukupnih proteina).

 

Plan setvenih površina za proizvodnju krme za tov junadi

 

Vrsta krme 

Model 100 junadi

Model 200 junadi

Model 300 junadi

Potrebe

za 1 turnus

Potrebno

ha

Potrebe

za 1 turnus

Potrebno

ha

Potrebe

za 1 turnus

Potrebno

ha

Seno lucerke, kg

13635

0,91

27270

1,82

68175

4,55

Silaža cele biljke kuk,kg

154530

3,00

309060

6

772650

15,45

Silaža sir. klipa kuk, kg

159075

10,6

318150

21,2

795375

53,05

Koncentratna smeša, kg

 

 

 

 

 

 

Ukupno ha

14,51

29,02

73,03

 

 

Zootehnika i zdravstvena zaštita junadi. Programom zdravstvene zaštite predviđeno je sprovođenje određenih veterinarsko sanitarnih mera u cilju sprečavanja, suzbijanja i iskorenjavanja bolesti opasnih kako za životinje tako i za ljude (TBC, bruceloza, slinavka, šap, antraks i dr.). Preventivnom suzbijanju parazitarnih bolesti, te dezinfekcijom u širem smislu dat je nužan značaj održavanju higijene objekata i životinja. U tom smislu provodiće se i mere dehelmintizacije junadi protiv metiljavosti. Obavezno je i ispitivanje junadi na bolesti kao što su tuberkuloza, bolest plavog jezika, leptospiroza,...

Vakcinacija teladi je obavezna mera prilikom otkupa, kao i kompletan veterinarski pregled uključujući i čišćenje od parazita - dehelmintizaciju.

Pre useljenja teladi i nakon plasmana utovljene junadi potrebno je izvršiti dezinfekciju staja, a jednom godišnje će se vršiti pregled na brucelozu.

 

 

Literatura: Mr Milun D Petrović, Dr Milan M Petrović, Dr Vladimir S Kurćubić - GOVEDARSTVO TEHNOLOGIJA PROIZVODNJE, Čačak, 2006

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box