Rekli su o životinjama...
Prijavi se
Ko je online
3042 gostiju i nema prijavljenih članova
Vlasta Herak-Perković, Željko Grabarević, Josip Kos
VETERINARSKI PRIRUČNIK, 6. izdanje
|
- 122 autora
- gotovo 3000 stranica
- 230 tablica
- 47 slika i shematskih prikaza
- tvrdi uvez,
- praktični format (14.5×20.5 cm)
- nova koncepcija prikaza opsežne građe prema životinjskim vrstama
Priručnik je organizovan u dva dela: opšti i specijalni (klinički) deo
U opštem dijelu govori se o animalnoj proizvodnji i biotehnologijii, hranidbi i dijetetici životinja, dobrobiti, ponašanju životinja, a obrazložen je i novi koncept veterinarskog javnog zdravstva. Među sedam novih poglavlja nalazi se i ono o međunarodnim standardima u veterinarstvu gdje su sažeto opisane organizacija i aktivnosti međunarodnih institucija koje donose te standarde. Posebna pažnja je posvećena dobrobiti životinja, ponašanju životinja, ali i vezi između čovjeka i životinje te o odnosu veterinara prema vlasniku životinje u situacijama rastanka od neizlječivo bolesne ili vrlo stare životinje.
Specijalni deo knjige obuhvata kliničke predmete kao što su: hirurgija, klinička toksikologija, rasplod i porodiljstvo, unutarnje bolesti, parazitske bolesti, zarazne bolesti, te poglavlje o uzgoju i proizvodnji te patologiji divljači, peradi, pčela, riba, rakova te školjaša. Po prvi put Veterinarski priručnik sadrži poglavlja o hitnoj veterinarskoj medicini i intenzivnoj nezi, klinčkoj imunologiji te kliničkoj patologiji i dijagnostičkim postupcima. Novost je također i poglavlje o laboratorijskim i egzotičnim životinjama u kojemu autori podastiru podatke o anatomiji, fiziologiji, nužnim uvjetima smještaja i držanja, najčešćim bolestima i aktuelnom zakonodavstvu vezanom uz držanje kornjača, guštera, zmija ali i egzotičnih ptica i životinja koje se koriste u biomedicinskim istraživanjima.
U okviru specijanog dijela knjige nalazi se poglavlje o veterinarsko medicinskim proizvodima s naglaskom na antimikrobim lijekovima. Kroz sva poglavlja posebno je istaknut zoonotski potencijal bolesti i značenje za javno zdravstvo, a na kraju knjige prikazan je tablični pregled zoonoza aktuelnih na našem geografskom području. Završno poglavlje knjige čine Dodati s raznim referentnim vrednostima svrstanim prema životinjskim vrstama. Nazivi svih bolesti i dijagnostičkih pretraga te strukovnih međunarodnih organizacija navedeni su na engleskom jeziku kako bi se korisnicima olakšalo pretraživanje mrežnih stanica i pronalaženje dodatne literature pod sigurno ispravnim pojmom.
Namijenjen je ponajprije veterinarima praktičarima, studentima, ali i stručnjacima srodnih struka – agronomima, biotehnolozima i svima koji sudeluju u stočarskoj proizvodnji, brinu o zdravlju životinja i ljudi ili sudeluju veterinarskom javnom zdravstvu