oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

Sve dok ljudi budu ubijali životinje, ubijat će i jedni druge. Uistinu, onaj koji seje sjeme smrti i boli ne može požnjeti sreću i ljubav. Ako tvrdite da ste po prirodi stvari određeni za mesnu vrstu ishrane, onda prvo osobno ubijte ono što želite jesti. Međutim, učinite to vlastitim rukama, bez pomoći mesarske sekire, noža ili bilo kakvog oružja. Zar da čovek moga uma jede leševe?
Pitagora (580. do 500. pr.n.e., grčki filozof i matematičar)
 

Vet Twitter

 

Za razliku od kuja u estrusu i gravidnih kuja, kuje u laktaciji imaju znatno veće nutricione potrebe koje su uslovljene visinom mlečnosti, sastavom kujinog mleka i brojem štenadi u leglu. Dodatna energija i hranljive materije koje su joj potrebne iznad potreba za održavanje zavise od veličine i starosti legla, a najveće potrebe kuja su u trećoj ili četvrtoj nedelji nakon štenjenja. U zavisnosti od veličine legla nutricione potrebe dojnih kuja se uvećavaju za 100 do 120%.

Potrebe skotnih kuja u proteinima iznose oko 22% u gotovoj smeši. Ako se kuji ne obezbedi dovoljno hrane tokom laktacije ona će trošiti sopstvene rezerve kako bi nadoknadila proizvodnju mleka, a to se negativno odražava na njeno zdravlje (gubitak kondicije i mršavljenje), a kasnije i na zdravlje štenaca. Ako kuja nema dovoljno mleka ili ne može da pojede dovoljno hrane, štenci se moraju dohranjivati. Količina hrane treba postepeno da se povećava tokom prve četiri nedelje laktacije u skladu sa kujinim potrebama. Kako bi se zadovoljile potrebe laktacije kuji treba davati ukusnu, svarljivu i koncetrovanu hranu u nekoliko manjih obroka ili joj dati da uzima hranu po želji, a hrana joj treba biti dostupna i tokom noći. Takođe joj treba osigurati neograničenu količinu pitke vode kako bi bila dostupna za proizvodnu velikih količina mleka. Kada štenci prestanu sisati, a to je načešće sa 6 do 8 nedelja, kuji se postepeno smanjuje količina hrane na količinu za održavanje. Ako je kuja tokom laktacije izgubila kondiciju i smršala, pojačana ishrana može da se produži sve dok kuja ne povrati kondiciju. Ako kuja tokom laktacije izgubi veće količine zaliha iz depoa sporije će uspostaviti normalan estrusni ciklus i štenci u sledećem okotu mogu biti slabije vitalni.

Danas se na tržištu može naći veliki izbor hraniva koja su prilagođena potrebama  kuja u graviditetu i laktaciji i toj hrani se ništa ne dodaje jer je pravilno uravnotežena i sadrži sve hranljive materije koje su potrebne za normalan razvoj plodova i proizvodnju mleka. Kod pripreme domaće hrane uvek postoji opasnost od neuhranjenosti i nedostatka hranljivih materija.

 

Piše: dr vet. med. Miroslav Radić

 

 

Izvori:

http://www.scribd.com/doc/14947575/Walthamprehrana-pasa
http://www.starfarmpets.com/ishranaskotnih.html
http://www.balkankinology.net/pricaonica/viewtopic.php?f=22&t=2083
http://www.pet-centar.rs/content/view/4133/70/
http://av-av.5forum.net/zdravlje-vaseg-psa-f27/osnovna-njega-skotne-kuje-t178.htm

 

 

Poslednje na forumu

  • No posts to display.

Oglasi za posao

veterina.info fan box