Ni našim farmerima ne cvetaju ruže, ali za razliku od komšija u Hrvatskoj, koji već pet dana blokraju pogone mlekara, ne razmišljaju o protestima. Problem je, vele, i kod nas veliki jer mleka nemamo dovoljno, farme se i dalje gase, prosečna otkupna cena je niska,

Enlarge Close ali ipak očekuju da će ovdašnje mlekare prema njima imati korektan odnos i da neće menjati pravila igre na njihovu štetu.

izmuziste 

Pomenimo, u Hrvatskoj protestuju mlekari kojima su mlekare jednostrano prekinule dogovor da se otkupna cena mleka odredjuje po pravilima u EU, pa im umesto dosadašnje 2,70 kuna (0,36 evra), nude tek 2,30 kune (0,30 evra) po litru. Stoga je ovih dana u Zagrebu, Bjelovaru i Karlovcu po putevima proliveno na hiljade litara mleka.

– Kod nas je situacija izuzetno teška, mleka odavno nema dovoljno ali, iako su džepovi porošača prazni, kriza u mlekarskom sektoru se ne oseti – kaže za naš list Jugoslav Dimitrijević, proizvodjač mleka iz Odžaka koji dnevno isporučuje 1.000 litara mleka. – Kupuje se samo ono što se mora, opala je prodaja sireva i drugih mlečnih preradjevina. Na nogama smo još uvek zahvaljujući premiji od pet dinara po litru, odnosno 25 dinara po grlu, koju dobijamo od države.

Naši farmeri nemaju problema s otkupom pošto im mlekare uzmu sve što proizvedu, ali sve je na staklenim nogama jer praktično u ovom trenutku to što industrija proizvede zadovoljava domaće potrebe zato što su smanjene. Naime, po podacima iz mlekara, prodaja i potrošnja mleka u Srbiji je smanjena sedam-osam odsto.

– Da je kupovna moć kao pre nekoliko godina, mleka ne bi bilo ni u tragovima. Pri tom, farme propadaju, gase se. U Banatu, ali i u drugim delovima Vojvodine, stavljen je katanac na mnoge od njih jer je za one koji imaju manje grla to uzaludan posao. Kukuruz je 19 dinara, a kroz mleko se za njega „izvuče” 10 do 12 dinara. Što bi neko radio uz takvu štetu? – pita se Dejan Trajković, farmer iz Skorenovca, navodeći alarmantan podatak da je za tri godine stočni fond smanjen za 200.000 krava i ukazujući na potrebu da se premije po litru mleka povećaju na deset dinara.

Kada je reč o najavljenoj prodaji „Imleka” i Mlekare „Subotica” holandskoj kompaniji, naši farmeri očekuju pomak nabolje.

– Reč je o kompaniji čiji su većinski vlasnici poljoprivrednici, proizvodjači mleka. Nadamo se da će, u slučaju da im pripadnu i naše mlekare, znati i hteti da ulažu u proizvodnju mleka i u stočarstvo i da će imati sluha za probleme farmera – kaže Dimitrijević.

Podsetimo, investicioni fond „Salford” i holandski proizvodjač mleka „Rojal Frizlend Kampina” potpisali su memorandum o razumevanju o preuzimanju kompanija „Imlek” i Mlekare „Subotica”. „Salford” je većinski vlasnik obe srpske mlekare, s približno 79 odsto akcija u „Imleku” i 82 odsto akcija u Mlekari „Subotica”. Obe strane očekuju da će dogovor biti finaliziran u narednih nekoliko meseci, a ponuda za preuzimanje biće data u domaćoj valuti i shodno domaćim zakonima. „Imlek” i Mlekara „Subotica” zajedno opslužuju tržište od oko 25 miliona potrošača, a ukupan prihod kompanija iznosi oko 270 miliona evra. Kompanije zajedno imaju oko 1.470 zaposlenih u šest proizvodnih pogona i četiri kancelarije smeštene u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Makedoniji. „Frizlend Kampina” u regionu posluje na području Madjarske, Rumunije i Grčke, a godišnji prihod dostiže blizu devet milijardi evra.
 

S. Gluščević

Farme propadaju

Vojvodjanski stočari navode da je nedavno ugašena farma u Irmovu koja je imala 500-600 krava; odžačko „Jedinstvo” nekada je imalo 300 krava na muži, a sada 50 i to će verovatno uništiti; Bački Gračac uništio je potpuno proizvodnju, nema nijedne krave; „Vojvodina” iz Bačkog Brestovca takodje nema nijedno grlo; u istoj je situaciji je i Ratkovo, gde je bilo 200-300 grla a sada ih nema...

www.agropress.org.rs

Prijavi se

Pretraži sajt

Oglasi

Oglasi za posao

veterina.info fan box