nega dlake ljubimca

Leto može biti izazovno ne samo za vas, već i za vašeg ljubimca. Visoke temperature, prašina, insekti i pojačano linjanje utiču na zdravlje i izgled dlake, pa je pravilna nega tokom ovog perioda važnija nego ikada. 

Ako želite da vaš pas ili mačka ostanu zdravi, čisti i zadovoljni, potrebno je da prilagodite rutinu nege specifičnim uslovima koje donosi toplo vreme. 

U nastavku saznajte kako da to uradite na pravi način.

Letnja nega dlake nije luksuz, već potreba

Nega dlake u letnjim mesecima zahteva više pažnje i rutine nego u bilo kom drugom delu godine. Mnogi vlasnici greše misleći da je dovoljno povremeno četkanje, dok u stvarnosti neadekvatna nega može dovesti do pregrevanja, kožnih infekcija i pojave parazita kod ljubimaca. U letnjem periodu dolazi i do pojačanog opadanja dlake, što može dodatno otežati održavanje čistoće u kući.

Za razliku od sporednih aktivnosti kao što su slot igre sa fantastičnim bonusima koje predstavljaju način razonode za vlasnike, nega dlake je obaveza koja direktno utiče na zdravlje vašeg ljubimca. To ne znači da treba da potrošite sate svakog dana – već da pravilno organizujete rutinu i znate koje proizvode da koristite.

Pre svega, četkanje mora postati svakodnevna navika, posebno kod pasa i mačaka sa srednje dugom ili dugom dlakom. Redovno uklanjanje opalih dlačica sprečava formiranje čvorića, omogućava koži da diše i pomaže u detektovanju eventualnih problema poput ujeda, osipa ili ranica. Takođe, češljanjem se poboljšava cirkulacija kože, a ljubimac se dodatno opušta.

Leti se preporučuje korišćenje četki sa mekim zupcima koje neće oštetiti kožu, kao i suvi šamponi u spreju za osvežavanje između dva kupanja. Važno je da ne preterujete sa kupanjem – prečesto pranje može isprati prirodna ulja sa kože i dovesti do isušivanja i svraba.

Prilagodite rutinu i prostor uslovima tokom toplih dana

Visoke temperature predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje životinja, a to se posebno odnosi na pse i mačke sa gustom, dugom ili dvostrukom dlakom. Upravo zato je neophodno da tokom leta prilagodite svakodnevnu rutinu i prostor u kojem vaš ljubimac boravi.

Pre svega, postarajte se da vaš pas ili mačka imaju uvek pristup svežoj i hladnoj vodi, kao i hladovini tokom dana. Ako borave napolju, obezbedite im mesto koje nije direktno izloženo suncu, a ako su u stanu – izbegavajte boravak na terasi u najtoplijem delu dana. Klima uređaj može pomoći, ali i ventilatori postavljeni tako da ne duvaju direktno na životinju.

Ne preporučuje se šišanje do gole kože. Mnogi vlasnici misle da će time olakšati ljubimcu boravak na vrućini, ali zapravo mogu napraviti kontraefekat. Dlaka ima ulogu termoizolatora – štiti kožu od UV zračenja i pomaže u regulaciji telesne temperature. Umesto potpunog šišanja, bolje je obaviti lagano skraćivanje ili trimovanje kod stručnjaka, posebno za rase koje zahtevaju poseban pristup.

Vodite računa o šapama – asfalt može biti toliko vreo da izazove opekotine. Šetnje planirajte rano ujutru ili kasno uveče, i birajte stazu kroz travu ili hladovinu. Nakon svake šetnje, obrišite šape vlažnom maramicom ili krpicom, kako biste uklonili nečistoće, hemikalije ili alergene koji se mogu zadržati na jastučićima.

Leti je takođe važno redovno proveravati prisustvo buva, krpelja i drugih parazita. Preventivni tretmani – ampule, ogrlice ili sprejevi – treba da budu deo standardne letnje zaštite. Paraziti ne samo da ugrožavaju kožu i dlaku, već mogu izazvati ozbiljne bolesti, pa je njihovo suzbijanje obavezno.

Nega dlake tokom leta je timski posao – vi kao vlasnik ste odgovorni za to kako će se vaš ljubimac nositi sa izazovima toplog vremena. Pravilnim pristupom možete sprečiti većinu problema i učiniti da leto bude ugodno i zdravo za vašeg četvoronožnog prijatelja.

Ishrana kao temelj zdrave dlake tokom letnjih meseci

Zdrava i sjajna dlaka vašeg ljubimca ne zavisi samo od spoljne nege – pravilna ishrana ima presudnu ulogu. Tokom leta, organizam životinje je izložen većem stresu zbog toplote, pa su mu potrebni dodatni nutrijenti kako bi se očuvala kvaliteta kože i dlake. Nedostatak određenih vitamina i minerala brzo se odražava kroz pojačano linjanje, perutanje, svrabež ili beživotan izgled dlake.

Posebno su važne omega-3 i omega-6 masne kiseline, koje doprinose elastičnosti kože, smanjuju upalne procese i čine dlaku sjajnom i otpornom. Ove masne kiseline mogu se uneti putem specijalizovane hrane, dodataka ishrani, ili prirodnih izvora poput lososovog ulja. 

Pored toga, proteini su važni za obnovu i rast dlake, pa se preporučuje da hrana koju dajete ljubimcu bude visokoproteinska i lako svarljiva.

Vitamini A, E, biotin i cink takođe pozitivno utiču na zdravlje kože i dlake. Ako niste sigurni da li vaš ljubimac unosi sve što mu je potrebno, konsultujte se sa veterinarom. Balansirana ishrana je osnova svake dobre nege, a u letnjim mesecima može napraviti razliku između problematične i savršeno negovane dlake.

Letnji meseci zahtevaju više pažnje kada je u pitanju nega ljubimaca. Redovna higijena, odgovarajuća ishrana, zaštita od sunca i parazita, kao i prilagođene dnevne rutine, suština su zdravlja kože i dlake vašeg psa ili mačke. 

Posvećenost i pravilna briga čine razliku – a vaši ljubimci će vam biti zahvalni svakim mahanjem repa ili predenjem.

Prijavi se

Pretraži sajt

Oglasi

Poslednje na forumu

  • No posts to display.

Oglasi za posao

veterina.info fan box