Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Sluzava sukrvica u stolici - Dalmatinac

Sluzava sukrvica u stolici - Dalmatinac 04 feb 2014 21:58 #5038

  • Missy
  • Missy's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 2
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Najpre, kao novi član, želim da uputim pozdrav članovima i administraciji foruma. Drago mi je što postoji jedan ovakav forum, a još srećnija sam što sam ga pronašla, s obzirom na vrlo koristan sadržaj. :)
Imam muško štene Dalmatinca, staro 3 meseca. Kod mene je skoro 3 nedelje i za to vreme je veoma lepo napredovao. Nedavno sam mu u stolici primetila malu količinu sluzi sa sukrvicom, a nedugo zatim je i posle male nužde izmokrio bukvalno 3 kapi u kojima je takođe bilo sukrvice. Prilikom mokrenja se sukrvica nije ponovo pojavljivala, normalno mokri, ali se ta sluz u stolici ponovila još jednom. Inače mu je stolica normalne konzistencije, dva puta dnevno, ujutru i uveče.
Konsultovala sam veterinara i rekao mi je da je to karakteristika rase, da ne paničim, već da ga pratim izvesno vreme, pa ukoliko bude potrebe da mu se koriguje ishrana. Inače, hranim ga samo suvim granulatom, s tim što dobija i poneku 'poslasticu' za pse kao nagradu.
Na žalost, o Dalmatiskom psu kao rasi nema opširnijih dostupnih podataka, pa bih vas zamolila za mišljenje i eventualno savet, preporuku.
Unapred zahvaljujem u svoje, a i u Budino ime. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Hardvet

Sluzava sukrvica u stolici - Dalmatinac 05 feb 2014 01:55 #5039

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Prvo, hvala na pozdravima...
Drugo: psi u tom uzrastu zahtevaju malo vise paznje. Mislim na to da pas treba biti ociscen od parazita ( crevnih) i vakcinisan polivalentnim vakcinama ( 2 puta).
Ishrana: moze biti bazirana na ishrani iskljucivo granulama, ali to podrazumeva kvalitetnu hranu namenjenu stencima. Poslastice i slicno treba zaboraviti.
Situacija nije alarmantna, ali je preporuka da pas dobije vitaminsko-mineralni koktel u vidu inekcije( ako nije dobijao skoro uz vakcinaciju).
Preporuka je psa odvesti na pregled i obaviti ako je bilo sta propusteno od svega sto sam gore naveo.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Missy

Sluzava sukrvica u stolici - Dalmatinac 06 feb 2014 15:08 #5044

  • Missy
  • Missy's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 2
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Pas jeste očišćen od parazita, primio je prvu vakcinu, drugu treba da primi 21.ovog meseca. Jede Brit care granule za štence, a vitaminsko-mineralne injekcije nije primao. Veliku pažnju poklanjam nezi svog psa i radila sam sve kako je veterinar savetovao. Nije pominjao ništa slično, inače bi sigurno već dobio takav koktel.Davala sam mu, s vremena na vreme, neke vitaminske 'koskice', no znam da je to ništa u ondosu na koktel injekciju. :unsure:
Preporučujete li da vitaminsko-mineralni koktel primi što pre ili da sačekamo sledeću vakcinaciju?
Veterinar ga je pregledao i rekao mi ono što sam navela u pretjodnom obraćanju. Pokušala sam da se više informišem o samoj rasi, međutim, kao što rekoh nema baš nekih opširnijih podataka, a meni je ovo prvi pas te rase, dobijen na poklon.
Da li biste mogli da mi ukažete na neke bitne zdravstvene osobine rase, ukoliko postoje neke specifične ili bar da me uputite gde bih mogla da nađem neke takve podatke?
Hvala za savet i odovjeno vreme.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sluzava sukrvica u stolici - Dalmatinac 06 feb 2014 23:15 #5048

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Da me ne shvatite pogresno, ja sam samo naveo sta sa psom u tom uzrastu mora da se radi( paraziti, vakcinacija , kvalitetna ishrana).
Vitaminsko-mineralna potpora u vidu inekcija nije neophodna, ali je pametna. Radi se obicno uz vakcinaciju. Pomaze normalnom razvoju i napredovanju steneta. Iskljucuje moguce razvojne probleme usled nedostatka nutrijenata. Pospesuje imuni odgovor, ukljucujuci i bolji imunitet koji daje sama vakcina....
Zvanicna literatura navodi da psi te rase imaju problem sa stvaranjem urolita( mokracnog kamenja). Takodje, moguci su problemi sa kozom i dlakom usled disbalansa mikroelemenata( Zn na primer).
Ocigledno da kolega koji ga je pregledao iz iskustva ili iz literature zna da su i opisani problemi odlika rase. Licno nikad nisam dosao do takve informacije, ali verujem da kolega zna sta prica i ne sumnjam u to sto Vam je rekao.
Za konkretnu literaturu vezano samo za tu rasu ne znam gde da Vas uputim...To je uvek deficitarna literatura, eventualno neka strana izdanja ili internet....
Za ove urolite( mokracno "kamenje") : moze izgledati kao pesak, dakle jako sitno, obojeno i cesto ima boju slicno boji svetle krvi. U stvari to su soli mokracne kiseline ( urati). U mokraci bude koncentrisano samo na jednom mestu u "barici" koju pas napravi kad mokri, i jako, jako lici na krv na prvi pogled. Pored te manifestacije, uroliti mogu biti i puno veci, kao pravo kamenje.
Problemi sa mokracnim sistemom koje sam opisao su mi poznati i sve napisano vezano za to je vidjeno u praksi.
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 07 feb 2014 01:58 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box