Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Kozne izrasline na dobermanu

Kozne izrasline na dobermanu 16 apr 2014 14:20 #5207

  • lespa
  • lespa's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 0
Pozdrav,

vlasnik sam dobermana starog 10 godina i zamolio bih za pomoc u lecenju sledeceg

1.Na rubu donje usne, pre par godina, pojavila se crno pigmentisana izraslina velicine par mm i nije delovala kao ozbiljniji problem, medjutim u poslednjih 3-4 meseca narasla je do velicine kao na slikama. Za usnu je vezana tkivom od 5-6mm, meke, grozdaste strukture i boje okolnog tkiva
2.Na grudima se pored dekubita(barem mislim da je dekubit) koje ima duze vreme pojavljuju sitne rozikaste bradavice nalik maloj ribljoj krljusti
3.Na mosnici ima okruglu tvorevinu precnika 1sm, nalik nekoj bubuljici, tvrda je i povrsinska bez ikakve upale,takodje nekoliko godina, bez promena

Voleo bih da dobijem savet u vezi tretmana ovih promena, jer u veterinare iz svog okruzenja nemam bas previse poverenja. Preporuku koju sam dobio je hirursko odstranjivanje izrasline na usni (samo u slucaju smetnji, krvarenja) u totalnoj anesteziji (sto bih izbegao jer je pas star). Takodje druga dva problema, do sad sam bezuspesno tretirao svim i svacim (flugocid, cink, antidermakotik...). Pas je inace ok zdravlja i ponasanja, na zalost odgajan na tvrdoj betonskoj podlozi. Zamolio bih za pomoc u vidu nekog dobrog savet, dijagnoze, izbora preparata itd..

hvala
IMG_20140414_181553.jpg


IMG_20140414_181410.jpg


IMG_20140414_181305.jpg
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kozne izrasline na dobermanu 17 apr 2014 00:51 #5208

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
10 godina je pristojna starost za ovog gospodina. 10 godina je ujedno i "projektovani" zivotni vek za ovi nemacku rasu, a oni su precizni kad nesto projektuju.
Jako je dobro sto je pas u dobroj formi i ne pokazuje druge zdravstvene probleme.
Sve ovo sto ima, verujte da je to u tim godinama za njih sasvim normalno.
1. Ovaj tumor verovatno vec smeta, a ako nekim slucajem ne smeta, pocece vrlo uskoro...Opsta anestezija dobermana u toj starosti apsolutno nije preporucljiva, odnosno, sa sobom nosi ogroman rizik. Ako se radi, radi se inhalaciona opsta anestezija. Medjutim, ovo je vrlo lako moguce "secnuti na zivo", narocito ako je pas vaspitan i nije agresivan. To je sekunda bola na koji pas veoma cesto i ne odreaguje. U toj varijanti nema ni sivenja, i krvarenje staje spontano jako brzo, bez ikakvog rizika od iskrvarenja i slicno.
2. i 3. ne dirati nista( i ne mazati bespotrebno ako ne dodje do neke naknadne upale, a verovatno da nece), osim sto mu je napokon neophodno obezbediti malo meksu podlogu i udobniju starost.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: lespa

Kozne izrasline na dobermanu 17 apr 2014 17:53 #5209

  • lespa
  • lespa's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 0
Hardvet, hvala na odgovoru. Znam da je 10 godina sasvim fina starost za dobermana, te svim silama izbegavamo totalnu anesteziju. Za sada mu tumor ni malo ne smeta, a ako bude nastavio da raste odstranicemo. Ukoliko budem nasao veterinara koji bi to uradio na zivo kao sto kazes (a jedan je odbio) ,mislim da ce to biti bolja opcija i od inhalacione, jer pas jeste fin, a i na vece bolove ne reaguje. Sta mislis da se to uradi uz malo sedacije? Cisto da ne pobegne sa stola. Cuo sam da postoji i u vidu neke paste.
Sto se tice ostalog, sve stoji isto vise godina, te necu ni dirati, a i gumena podloga uskoro stize.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kozne izrasline na dobermanu 18 apr 2014 02:30 #5210

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
To nesto zaista postoji u vidu paste, odnosno gela. Ime mu je Sedalin. Takodje ista aktivna supstanca postoji i kao inekcioni preparat. Osim njega, inekciono se u svrhu sedacije( smirivanja, bez izazivanja opste anestezije) mogu koristiti i neki drugi preparati, no svejedno.
Prednost se daje inekcionom davanju iz vise razloga, od kojih je najbitniji preciznost doziranja( po kilazi), sigurnost sa te strane sto ne treba misliti dal ce pas dozu pojesti i na koji nacin, brze nastupanje dejstva preparata...
Inace sam preparat je dovoljno siguran i za upotrebu na starijim zivotinjama, i ako bas neko hoce po svaku cenu da to ne radi bez upotrebe lekova, moze ovo koristiti.
Dejstvo preparata se cesto poprilicno oduzi, pa traje satima nakon upotrebe. U ovom periodu je potrebno voditi racuna o stanju zivotinje.
U principu, po pravilu se sve bolne i "bolne" intervencije rade pod sedacijom ili anestezijom. Praksa je malo drugacija i ne branim kolege koji anesteziju ne koriste nikad, ali zaista ne vredi cepidlaciti po svaku cenu. Kompletna hirurska procedura ( preoperativna priprema, anestezija, hirurska intervencija, postoperativni tretman) naravno da ima svoju cenu, cesto i manju nego sto to objektivno vredi, ali od slucaja do slucaja se klinickim pregledom i u dogovoru sa vlasnikom odredjuje na koji ce se nacin raditi.
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 18 apr 2014 02:33 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kozne izrasline na dobermanu 18 apr 2014 13:41 #5211

  • lespa
  • lespa's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 0
Jos jednom hvala na iscrpnom odgovoru. Upravo sam dosao od jednog veterinara. Posle malo ubedjivanja slozio se da ako tumor nastavi da raste, obavi operaciju bez totalne odnosno uz sedaciju i eventualno lokalnu anesteziju. Takodje me je posavetovao da prvo pokusamo sa podvezivanjem tumora koncem za zube, jer se tumor drzi na usni sa malo koze. Sta mislis o tome?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kozne izrasline na dobermanu 18 apr 2014 15:51 #5212

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Bolan i dugotrajan proces odumiranja tkiva do konacnog otpadanja podvezanog dela. Uz to ce sigurno iritirati psa da taj deo non-stop cese zadnjim nogama. Jednostavno, ne zelite tu varijantu svom psu.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: lespa
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box