Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Trovanje psa ,video!

Trovanje psa ,video! 21 feb 2011 18:59 #535

  • moderator2
  • moderator2's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 9
  • Karma: 8
Na snimku se vidi pas koji je otrovan najverovatnije kreozanom jer sam mu u ustima našao žuti prah kada je došao na pregled.





Kreozan,

pesticid koji se koristi za zimsko tretiranje drvenastih biljaka protiv štetočina i bolesiti i koji spada u najbolje preparate za te namene, najverovatnije je bio surovi uzročnik nedavnog trovanja pasa po beogradskim parkovima.

Po hemijskoj strukturi "kre¬ozan" spada u grupu dinitrofeno¬la. Žućkaste je boje i mesta na kojima je primenjivan se lako primećuju. Međutim, pored svoje efikasnosti u suzbijanju štetočina i bolesti, taj pesticid se odlikuje i veoma visokim toksičnim delo¬vanjem na čoveka i domaće životinje jer spada u - prvu grupu otrova.
Simptomi trovanja su: jaka žeđ, zamor, osećaj topline, straha i bolova u predelu srca, gađenje i bolovi u trbuhu.
Najuočljiviji znaci su crvenilo lica, povećanje telesne tempera¬ture (do 42°C), znojenje, tahi¬kardija (ubrzan rad srca) i disp¬neja (teško disanje), a kod per¬oralnih trovanja - povraćanje i crevne kolioke (grčenja).
U najtežim slučajevima trovanja javljaju se poreme¬ćaji srčanog ritma, kolaps i cijanoza (trovanje krvi), a kao znaci oštećenja jetre i bubrega ikterus, oligurija i hematurija.
Ubrzo nastu¬paju klonično¬tonične konvulzije i komatozno stanje koje je uzrok smrti. Klinička slika tro¬vanja razvija se veoma brzo i smrt ili oporavak nastupa za jedan do dva dana. U nekim slučajevima može doći do žute obojenosti kože i sluzokože.
Prva pomoć kod peroralnih trovanja je ispiranje želuca peto¬postotnim rastvorom sode bikar¬bone, posle čega se daje 15-30 grama gorke soli, a kod perku¬tanih trovanja obilno pranje kože vodom i sapunom.
Pri povišenoj temperaturi traba stavljati hladne obloge, kupke u kadi ili pod tušem. Antipiretici su, u ovom slučaju, bez efekta, a preparati salicila mogu pogoršati stanje otrovanog.
Nakon ukazane prve pomoći psa, koji je pokazao pomenute simp¬tome trovanja, treba ga što pre odvesti do veterinara koji će postaviti stručnu dijagnozu i pre¬duzeti odgovarajuću terapiju.
Opasnost od "kreozana" za domaće životinje pa i ljude uglavnom (ne)postoji u letnjim mesecima već pretežno zimi kada se taj pesticid i koristi u zaštiti bilja. No, treba paziti uvek jer pos¬toji permanentna mogućnost da umno poremećene osobe postave otrovni prah (najčešće beličaste boje) po travnjacima ili parkovi¬ma čime mogu ugroziti živote ne samo naših kućnih ljubimaca već i - naše dece.
Piše Stanoje Saša Branković

Izvor:


http://www.natura.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=394:pesticidi-i-nai-psi&catid=46:psi&Itemid=3
Poslednja izmena: 23 feb 2011 00:59 od moderator2.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Trovanje psa kreozanom, video! 21 feb 2011 22:14 #538

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
imao sam prilike da vidim ovo trovanje uzivo, jos na faksu....slika je pravi horor film, tim prije sto nema specificnog protivotrova...nadam se da ce moje iskustvo pomoci jos nekom, ko se prvi put srece sa ovim...
krece sa povracanjem zutog ili zuto-zelenog sadrzaja, povisenjem tjelesne temperature i posljedicnim ubrzanim disanjem i radom srca....u zivotu nisam vidio da se ziva u termometru dize onom brzinom, sve do 42 stepena...klasicni antipiretici nemaju efekta, jer ovo povisenje temeprature izgleda nastaje drugim mehanizmom...
ono sto pomaze jeste polivanje ledenom vodom, da se obori temperatura i nesto od emetika, da pas ispovraca ono sto je zaostalo u zelucu (ako nije vec sve izbacio)....kasnije, kad ga stabilizujete, ide infuzija sa ciljem da rijesite alkalozu, koja ce redovno nastati zbog dahtanja..
kako polivati psa (posto ce vas polivanje kantom ili crijevom zestoko umoriti jer moze da traje satima)?
pas ide u lavabo ako je manji ili ga namjestite na odvod vode na podu ako je veci...preko ledja ide peskir ili krpa i onda sipate ledenu vodu preko te krpe, ciji je cilj da zadrzi vodu jedno vrijeme, da se ne slije sa psa...i polivate ga tako....dok se disanje i puls ne uspore....
na to sve treba da imate dosta srece, da stvar nije otisla predaleko prije nego sto je pas stigao do vas... ;)
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Trovanje psa kreozanom, video! 22 feb 2011 15:44 #546

  • boris04
  • boris04's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Postavljeni video nema ama bas nikakvu asocijaciju na trovanje kreozanom vec bi se pre moglo dovesti u vezu sa strihninom, organofosfatima i organohlornim jedinjenjima. Bitno je napomenuti da kreozan daje izuzetno brzo i duboko dahtanje, mene licno podseca na zvuk lokomotive. Takodje, odavno se zna i mehanizam dejstva koji je na nivou mitohondrija. Procitajte klinicku farmakologiju od dr tomislava kazica, naci cete vrlo interesantne stvari.
U\ to jos jedan zanimljiv podatak. U americi je kreozan popularan kao sredstvo za mrsavljenje. Koriste ga zene koje zele da smrsaju za dan ili dva. Neke su i umrle jer su se predozirale.
A poptavljeni video, obzirom da pokazuje mevoljne kontrakcije misica nema niakkve veze sa trovanjem kreozanom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Trovanje psa kreozanom, video! 22 feb 2011 20:08 #547

  • boris04
  • boris04's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Jos samo jedan dodatak da se kolega ne bi uvredio. Nije mi bila namera da dovedem u pitanje dijagnosticiranje intoksikacije kreozanom od strane kolege vec sam samo htela da naglasim da ono sto se vidi na snimku nije patognomonicno za pomenuto trovanje. Kada pas ili macka redje, mada sam imala i to u praksi, dodje u fazu tonicno klonicnih grceva tu je prica zavrsena.
Cesto sam u sred zime i na snegu polivala pse vodom iz creva zajedno sa vlasnikom, sto je mozda izgledalo glupo ali je dalo rezultate. Takodje cu naglasiti sto je vazno zbog manje iskusnih kolega da kolicina unetog otrova diktira i trajanje intoksikacije tj lecenja. Meni je trajalo i preko 24 sata.
Svakako, moramo racunati i na sve vecu edukovanost trovaca pasa, obzirom da su im poznati otrovi sve manje dostupni a i veterinari ih brzo provale, kao i vlasnici.
Zasto bi nekome bio problem da kupi atropin uapoteci, adrenalinili insulin i time otruje psa. Mislim da nije nemoguce i valjalo bi razmisliti na tu temu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Trovanje psa kreozanom, video! 23 feb 2011 00:58 #548

  • moderator2
  • moderator2's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 9
  • Karma: 8
boris04 napisao/la:
Jos samo jedan dodatak da se kolega ne bi uvredio. Nije mi bila namera da dovedem u pitanje dijagnosticiranje intoksikacije kreozanom od strane kolege vec sam samo htela da naglasim da ono sto se vidi na snimku nije patognomonicno za pomenuto trovanje. Kada pas ili macka redje, mada sam imala i to u praksi, dodje u fazu tonicno klonicnih grceva tu je prica zavrsena.
Cesto sam u sred zime i na snegu polivala pse vodom iz creva zajedno sa vlasnikom, sto je mozda izgledalo glupo ali je dalo rezultate. Takodje cu naglasiti sto je vazno zbog manje iskusnih kolega da kolicina unetog otrova diktira i trajanje intoksikacije tj lecenja. Meni je trajalo i preko 24 sata.
Svakako, moramo racunati i na sve vecu edukovanost trovaca pasa, obzirom da su im poznati otrovi sve manje dostupni a i veterinari ih brzo provale, kao i vlasnici.
Zasto bi nekome bio problem da kupi atropin uapoteci, adrenalinili insulin i time otruje psa. Mislim da nije nemoguce i valjalo bi razmisliti na tu temu.

Naravno da se nisam uvredio, forum i postoji da bi se misljenja razmenila. Sasvim je moguće da je neki drugi otrov u pitanju (organofosfati, organohlorni...), a ne kreozan pa sam zato i napisao na početku "NAJVEROVATNIJE" kreozanom.
Ovo što vidiš na snimku je samo deo kliničke slike, a drugi klip je pas nakon terapije sedativima, atropinom, infuzijom.... Atropin sam dao u slučaju da su organofosfati.
Zašto mislim da je kreozan:
našao sam mu u ustima žuti prah koji izgleda kao kreozan,
imao je visoku temperaturu (mada može imati i kod trovanja hlorovanim ugljovodonicima)
grčevi se javljaju i kod trovanja kreozanom

eto, neka i druge kolege prokomentarišu, a tebi hvala na komentarima.
Za početak izmenio sam naslov.
Poslednja izmena: 23 feb 2011 01:09 od moderator2.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box