Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: bolest disajnih puteva,alergija ili...?

bolest disajnih puteva,alergija ili...? 03 mar 2011 03:18 #642

  • kukla
  • kukla's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Cao! :)
Trebalo bi mi josh nechije struchno mishljenje o problemu mog psa tj dijagnozi(vecina veterinara kod kojih smo bili su mi rekli da je NAJVEROVATNIJE u pitanju alergija ali bih volela da chujem josh nechije mishljenje upravo zato shto je `najverovatnije` ne `100%` i stvarno nisam paranoik ali bi mi znachilo da znam shta je u pitanju i kako definitivno da to izlechimo jer nikako ne prolazi).
Pas: zenka, meshanac, stara oko godinu i 7 meseci (nadjena na ulici kad je imala oko 2-2,5 meseca).
Opis problema: Stalno je slinava( slinice cure i ispadaju pri izdisajima), teshko dishe(zvuk koji proizvodi je slichan kao kad imate kijavicu i zapushen vam je nos), chesto kija,ponekad shapicama kao da `cheshe` deo od ochiju do njushkice i povremeno kao da ima napade gushenja. Simptomi (kijanje i gushenje) su istog inteziteta bilo da je u stanu ili napolju a slinavljenje je konstantno. Kad su slinice gushce onda se cheshce zagrcne tj gushi (da li zbog toga shto ne moze da ih izbaci napolje?).
*moram da napomenem da zivi u stanu(klima i parno grejanje,nemamo tepihe,ne ribam agresivnim sredstvima tipa domestos ili slichno), dosta se shetamo,jako je aktivna,voli da trchi i ne zamara se (obzirom da teshko dishe).
Sad kad ovo pishem i meni izgleda kao tipichna alergija (na polen,prashinu,dim i sl) ali se brinem zato shto ona ima josh par hronichnih problema pa ne znam da li je to mozda u stvari povezano sa tom `alergijom`.
U te hronichne probleme spadaju :
Upala analnih zlezdica (vec sa 2-2,5 meseca je imala problem sa tim i veterinar se chudio jer je to `prerano`,sad to cedimo na svaka 2-3 meseca jer se upala stalno vraca).
Limfne zlezde su joj stalno uvecane i otechene.
Afte u ustima (gornje nepce joj je jako crveno i upaljeno) koje vec mesecima ne mozemo da saniramo (chistim jodom i Oksanil-om).
Losh zadah koji se oseca na gnoj (to i afte su pochele kad je imala upalu krajnika ali se nastavilo iako smo izvadili krajnike)i problemi sa kamencem na zubima (peremo zubice i zvace dentastix pa je to pod kontrolom).
S vremena na vreme ima problema sa dijarejom i povracanjem (hranim je granulama+kuvani mix od pirincha,shargarepe i mesa;nikad ne jede zivo meso(plashim se da ne navuche neku bakteriju);skoro svakodnevno jede i one mineralne keksice i vitamine;kad se javi dijareja a ne pomogne dijeta koristim Kaodiar-S po preporuci veterinara).
*josh jedna napomena:ona normalno jede;nema promena u ponashanju;nije imala kozne bolesti;koristimo spot-on za krvopije(izbacila sam iz upotrebe ogrlice zbog navodnih izazivanja alergije, mada ih je nosila 2 puta do sada i to one trixie-jeve);redovno se chistimo od parazita;sve vakcine su po jusu shto bi se reklo(i nikad nije imala reakcije na njih);nikad se nije shtenila a sterilisana je u julu 2010(posle 3 dana je bila kao nova,k`o da nije ni operisana mada je vet posle operacije rekao da joj je krv malo bleda); pluca i srce su joj zdravi;stalno se linja bez obzira na godishnje doba;nikad nije lechena kortiko-steroidima (nadam se da je to tachan naziv, vet je rekao da se to obichno daje za alergije ali da pravi vishe shtete nego koristi jer iako pomaze za alergije unishtava imuni sistem a i kod nje tj mog psa je problem zato shto to nije periodichno tipa na polen u prolece vec je to stalni problem u toku cele godine).
Takodje,uvukao mi se crvic sumnje kad mi je jedan vet rekao da, obzirom da je kuca sa ulice, da je moguce da je negde pokupila neki virus josh kao shtene i da to nije pokrila virusna vakcina (koliko sam ja njega razumela, virusna se pravi od kombinacije 5 najcheshcih virusa a ona mozda ima neki koji nije u tih 5) pa joj to sad pravi probleme jer chuchi negde u njenom organizmu tj da ima neku autoimunu bolest.
Da ne zaboravim, kad god je bila pod antibioticima(zbog krajnika,sterilizacije ili a.zlezdica) simptomi slinavljenja,kijanja i gushenja se nisu povlachili,chak i tad su limfne zlezde ostale uvecane a nije pomoglo ni za afte.

Uh,mislim da sam sve nabrojala i da nishta nisam izostavila :blush: Ako neko ima ideju shta je u pitanju, bila bih jako zahvalna...ako nishta drugo-hvala na strpljenju i vremenu izgubljenom za chitanje ovog posta...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: bolest disajnih puteva,alergija ili...? 03 mar 2011 12:14 #645

  • boveter83
  • boveter83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 77
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 2
Mogućeda je neki hroničan proces, verovatno je živela u lošim uslovima pre nego što je našla utočište. Moguće je i da se radi i o alergiji, ne znam zašto tvoj veterinar nije pokušao da joj da kortikosteroide, jer u slučaju da simptomi prestanu kod davanja kortikosteroida znači da se radi o alergiji ili autoimunom oboljenju.Treba pokusati, par dana terapije kortikosteroidima sigurno neće oslabiti imuni sistem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: bolest disajnih puteva,alergija ili...? 03 mar 2011 13:09 #648

  • kukla
  • kukla's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Ok! Hvala!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: bolest disajnih puteva,alergija ili...? 19 mar 2011 11:41 #795

  • kukla
  • kukla's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Probali smo i kortikosteroide,simptomi su se povukli sutradan ali 2 dana po prestanku terapije se sve opet vratilo na staro :( Ima li neko iskustva sa alergo-testovima koji su radjeni putem krvi u `humanim` biohemijskim laboratorijama i koliko su ti testovi pouzdani ako je u pitanju pas?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box