Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: veterinar savetuje da se mačka hrani samo krekerima i sosićima iz kesice

veterinar savetuje da se mačka hrani samo krekerima i sosićima iz kesice 27 maj 2014 16:03 #5272

  • mali_kaktus
  • mali_kaktus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 1
  • Karma: 0
Dobar dan, dobri ljudi.

Kao što ste pročitali u naslovu poruke, izjava veterinara (ujedno i vlasnika pet shop-a) glasi da je mom jednogodišnjem (i mršavom :() mačku sasvim dovoljno da gricka krekere i jede sosiće iz kesice. Ovo je bio odgovor na pitanje da li je mačku potrebno davati meso i suhomesnate proizvode, i kako da ono bude spremljeno, ako ga već ne treba davati sirovo.

Takođe sam dobila objašnjenje da "šta ja mislim, šta rade ljudi u fabrikama za proizvodnju mačje hrane, osim što gomila tehnologa smišlja kako da mi olakša ishranu mog kućnog ljubimca, tako da on ima sve potrebne materije na jednom mestu".

Molim čitaoce - posebno ukoliko ima među vama veterinara - da prokomentarišu ovu izjavu.

Hvala unapred!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

veterinar savetuje da se mačka hrani samo krekerima i sosićima iz kesice 27 maj 2014 20:49 #5273

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Dobrodoslica na forum.
Bez brige, nadje se po neki vet ovde.
Ishrana macaka( i pasa) gotovom hranom (granulama) je odavno svakodnevica i to ne samo na nasem podneblju, vec globalno. Takodje, to je i buducnost, jer tesko da ce neko smisliti prihvatljiviji nacin ishrane uskoro.
Moram da priznam da je i meni tokom proslog veka :) ova tada "moda" bila po malo gadna, jer preci nasih danasnjih kuca i maca sigurno nisu jeli granule.
Brdo tehnologa i veterinara svakako radi na tome da u svakoj kvalitetnoj granuli bude dovoljno hranljivih i drugih materija neophodnih za rast i razvoj kucnih ljubimaca.
Pojedine robne marke hrane za macke su izvikane i nisu bas tako dobrog kvaliteta kao sto bi se na osnovu reklame moglo reci.
Pravilo je, zavisno od volje i mogucnosti vlasnika, birati hrane srednjeg ili viseg cenovnog ranga i hranu prilagodjenu uzrastu macke. Na toj hrani ce se zivotinja sigurno normalno razvijati i rasti, uz najmanji rizik od bolesti i odredjenih patoloskih stanja uzrokovanih ishranom.
Konkretno, davanje iskljucivo suvih granula( bez kvasenja istih pre davanja) sa visokim sadrzajem magnezijuma ce macora dovesti do stanja poznatijeg pod nazivom FUS, sa formiranjem opstrukcije mokracnih puteva i mogucim brzim uginucem ako se odmah ne reaguje.
I tako... Ako je potrebno jos nesto pojasniti, tu sam... Kvalitetne granule i povremeno ti sosici, eventualno salamice za macke( mada su one prilicno loseg kvaliteta), i problema na duze staze ne bi trebalo biti.
Domaca hrana: teska za pravljenje, tesko je i pogoditi sve nutritivne potrebe. To je citava nauka. Sem toga, vecina macaka ume da bude jako probirljiva, pa hoce da jede samo par stvari, neke cak i samo jednu vrstu salame i nista drugo.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: mali_kaktus

Oglasi za posao

veterina.info fan box