Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Mala materica kod junica

Mala materica kod junica 12 avg 2012 13:26 #2580

  • Goku
  • Goku's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 0
Osemenio sam junicu 6 puta i nece da ostane steona veterinar kaze da joj mala materica i da je teram kod bika,da li mozete da mi kazete sta da radim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Mala materica kod junica 12 avg 2012 15:07 #2581

  • zoxvet
  • zoxvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 148
  • Primljeno zahvalnica: 29
  • Karma: 3
Postoji mnogo razloga da junica ne ostane steona posle osemenjavanja.
Prvi je (posto predpostavljam da nisi veterinar) stručnost pri osemenjavanju.
Inače kod junica je materica fiziološki manja nego kod krava i neophodno je pored materice pregledati i jajnike jer je potrebno i osemeniti u pravo vreme.Zatim na uspešnost oplodnje utiče i kvalitet semena, ishrana, ambijentalni uslovi, zdravlje i genetika junice... Neka me neko dopuni ako sam nesto izostavio.
Kao sto vidis ima dosta razloga a ovim putem je nemoguće ustanooviti uzrok.
Sta još kaže tvoj veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Mala materica kod junica 12 avg 2012 16:52 #2582

  • Goku
  • Goku's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 0
Veterinar mi je rekao da su jajnici u redu i da bi od bika ostala steona.Primetio sam da posle drugog dana izbacuje sukrvica mnogo da li mozda znate o cemu se radi?Sest veterina su je osemenjivali i nije ostala.Ponekad nema redovan ciklus i trazi posle 25 dana do mesec dana,jednom je ispirana.Pozdrav vlasnik junice
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Mala materica kod junica 12 avg 2012 22:21 #2584

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
To je jedan od retkih kolega koji veruje da bik bolje osemenjava od 6 doktora koji su se izredjali nad njom.
Mala materica i prirodni pripust veze nemaju jedno sa drugim, i pojma nemam otkud mu takva ideja.
Ako neko od kolega ima medicinsko objasnjenje tako necega, i sam bih voleo nesto da naucim.
Ako je neko sumnjao na infekciju, pa je odlucio da "ispira" verovatno Vam je rekao da jednom nije dovoljno...
Koliko je stara?
Izbacuje sukrvicu posle drugog dana... Drugog dana od cega?
Moze se smatrati normalnim nalazom da se pri kraju estrusa, odnosno kad prolazi optimalno vreme za osemenjavanje, pojavi sukrvica.
Poremecaj polnog ciklusa postoji, definitivno.
Ako je neko ispirao, trebalo je da to odradi do kraja ako je vec sumnjao na nesto.
Trebalo je proveriti da nema problema sa polozajem materice, uro-vaginom i sl. U principu, to je poremecaj pri kome se mokraca skuplja u reproduktivnom traktu( uprosceno) i ima veoma uticaja na uspeh kod osemenjavanja.
Kada se sve ovo isproverava i ako ne preostane nista drugo, problem je u hormonskom disbalansu (hormonskom statusu) koji izaziva nepravilni polni ciklus. U tom slucaju se problem pokusava da resi hormonskim injekcijama.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Mala materica kod junica 13 avg 2012 07:56 #2586

  • Goku
  • Goku's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 0
Junica je stara 19 meseci a izbacuje sukrvicu posle drugog dana od osemenjavanja i izbacuje malo vise krvi.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Mala materica kod junica 13 avg 2012 17:07 #2589

  • zoxvet
  • zoxvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 148
  • Primljeno zahvalnica: 29
  • Karma: 3
Slažem se sa hardvetom a to sto izbacuje krv dva dana posle osemenjavanja je OK. Znači da je došlo do ovulacije i da je osemejneno na vreme pa me čudi da ne ostaje steona. Moguće je da ima problem sa endometritisom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box