Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Intrauterino krvarenje junice nakon teliva(iskrvarenje)?

Intrauterino krvarenje junice nakon teliva(iskrvarenje)? 23 nov 2012 21:17 #3185

  • smajavet
  • smajavet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 17
  • Karma: 0
Prije par dana mi se dogodilo da nakon sasvim normalnog teliva junice krizane Oberintalke(tele je u normalnom prednjom situsu),nakon samog teliva prilikom provjere porodjajnog kanala primijetno mnogo krvi u lumenu uterusa,da bi se zatim dogodilo da junica u roku 10 min iskrvarila,sa svim pratecim simptomima hipovolemicnog soka....u tih deset minuta pri znacima pomenutog soka i ponovnom provjere porodjajnog kanala zamijetio sam jos vecu kolicinu zgrusane krvi...Prilikom prvog rutinskog pregleda nakon teliva(partusa) kada je junica jos nije pokazivala simptome soka primijetio sam povredu u vidu povrsnog puknuca dorzalnog zida vagine i samog izlaza porodjajnog kanala sto nesmatram nekom velikom povredom da bi izazvala krvarenje u lumen uterusa,da ne bi doslo do zabune da je to uzrok krvarenje u uterusu...Tele je bilo Holstajn pasmine...Mene zanima ima li ko ideju,iskustva,(osim ideje da bi tele moglo nekom svojim energicnim pokretom zadnjom nogom i papkom ozlijediti maternicu)sta bi moglo izazvati to krvarenje u lumen uterusa...???Junicu su vlasnici iste zaklali u zadnjim trenucima kada je njima bilo jasno stanja u kome se nalazi...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Intrauterino krvarenje junice nakon teliva(iskrvarenje)? 23 nov 2012 22:09 #3186

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
dosta jasan scenario...povreda porodjajnog kanala koja se zavrsila iskrvarenjem...nista posebno neobicno, desava se i najboljim...
direktni uzrok - ruptura arterije uterine medije, koja je nastala tokom samog porodjaja.
dok je tele bilo u porodjajnom kanalu pritiskalo je krvni sud, pa krv nije mogla napolje. Kad je tele izvuceno, krv je krenula i zavrsilo se tako kako se zavrsilo....
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Intrauterino krvarenje junice nakon teliva(iskrvarenje)? 23 nov 2012 22:10 #3187

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Rupture dorzalnog dela vagine su ceste, narocito kao sto opisujes, povrsinske. Ne bi trebalo da predstavljaju povrede opasne po zivot. Izbegavaju se na taj nacin sto se teletu dlan drzi bukvalno na celu, i gornjom stranom dlana upravo taj dorzalni zid vagine potiskuje na gore i prema nazad, da do rascepa ne bi doslo.
U ovom slucaju tesko da se moze tacno reci da li je ta ruptura nesrecnu junicu kostala zivota. Kad je vec zaklana, trebao si pogledati da li je materica rupturirala jos negde ili je u samom zidu materice pukao neki veci krvni sud. Jedino bi to otklonilo svaku dilemu oko uzroka krvarenja i uginuca.
U svakom slucaju, meso nije bilo za upotrebu, ali je uobicajena praksa da se to opusteno pojede...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Intrauterino krvarenje junice nakon teliva(iskrvarenje)? 23 nov 2012 22:45 #3188

  • smajavet
  • smajavet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 17
  • Karma: 0
Ma sve se to desilo kod klijenta u 2h navece,pa iz tog razloga nisam cekao...svakako havla na idejama o mogucem scenariju,to mi se desilo prvi put...A sto se tice mesa,ono je vec pojedeno B) ...Da sam jos ostao,dobio bih i ja u racun! :cheer:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Intrauterino krvarenje junice nakon teliva(iskrvarenje)? 24 nov 2012 15:50 #3189

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Dobro je da si se na vreme evakuisao :)
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box