Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Pobačaji kod goveda nakon aplikacije tuberkulina.

Pobačaji kod goveda nakon aplikacije tuberkulina. 17 dec 2012 16:44 #3364

  • drjolovic
  • drjolovic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 35
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 3
Poštovane kolege,hteo bih sa vama da razmenim neka iskustva sa terena konkretno vezana tuberkulinizaciju goveda i "eventualne posledice koje se javljaju nakon aplikacije". Naime, nakon sprovođenja tuberkulinizacije srećemo se sa jednim problemom tj. da ljudi odbijaju da ga rade sada jer je dolazilo do pobačaja kod gravidnih grla nakon TBC-a! Jednostavno oni su zaključili da je do pobačaja došlo zbog aplikacije tuberkulina i sad odbijaju da ga rade dok se grla ne otele. Molim vas da ako ste se sretali na terenu sa ovakvim stavrima podelite svoja iskustva jer bih želeo da da znam dali se još nekome ovako nešto desilo...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Pobačaji kod goveda nakon aplikacije tuberkulina. 17 dec 2012 19:47 #3370

  • oesophagus
  • oesophagus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 15
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 4
Dovoljno je da kao veterinar samo prođeš, nedaj bože dodirneš ili tuberkulinišeš nešto od stoke što njima nije po volji i za sve što pođe naopako narednih godinu dana bićeš kriv Ti kao veterinar. :) Ista priča je svugde.
Tuberkulinizacija steonih goveda nema nikakve veze sa pobačajima, da je kontraindikovana pisalo bi na "papiriću" koji dobijaš sa tuberkulinum. Verovatno bi i program mera bio drugačiji. A pobačaji nastaju iz milion razloga, najčešće zbog sumornog načina držanja i ishrane steonih krava. Ali taman posla, svi će reći da svoju stoku drže idealno.
Taj problem se javlja i ovde u okolini Beograda. Moraš da upotrebiš malo diplomatije, malo i da edukuješ držaoce goveda na svom terenu. Neke kolege jednostavni i ne daju tuberkulin, sa istim izgovorom što podstiče te bajke o TBC pobačajima (a i lakše je tako, manje posla :) ).
Poslednja izmena: 17 dec 2012 19:48 od oesophagus.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Pobačaji kod goveda nakon aplikacije tuberkulina. 18 dec 2012 07:05 #3380

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Slažem se potpuno da pobačaj nema veze sa tuberkulinizacijom. Uzrok bi pre bio gruba manipulacija, stres prilikom tuberkulinizacije ili vađenja krvi, ali i za to su sanse jako, jako male, tako da se ne brines kolega. Što kaže predhodni kolega, uvek je veterinar kriv šta god da se desi loše.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Pobačaji kod goveda nakon aplikacije tuberkulina. 18 dec 2012 17:12 #3382

  • drjolovic
  • drjolovic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 35
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 3
Sve ja to znam kolege,ali me zanimalo dali još neko ima isti problem tj. znam da ima, samo sam hteo da uporedim neka iskustva. Rukujem stokom dosta dosta pažljivo i trudim se da sve opbavim na naj bezbolniji način, ali kao što veli kolega za svaku sitnicu ma koliko pazili odgovoran je isključivo veterinar. Nije važno što nema nikakve veze sa tim ali naš narod je takav da sve vezuje isključivo za dolazak veterinara,zanemaruje ono kad ju je udario npr. lopatom ili šutnuo nogom, kad joj daje najveće smeće da jede jer nema šta drugo i tako još gomilu stvari... Uvek se trudim da svoj posao obavljam savesno i na najbolji mogući način i sa te strane savest mi je mirna. Kad radim pazim i čuvam stoku ali čuvam i sebe!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Pobačaji kod goveda nakon aplikacije tuberkulina. 18 dec 2012 21:53 #3386

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Moguce da je ova tema za zatvoreni deo... Cisto da vlasnici citajuci ovo ne nadju sebi opravdanja za optuzivanje kolega da su svojim postupcima zaista i izazvali pobacaj.
Naravno, tuberkulinizacija i pobacaji ne bi trebalo da imaju uzrocno-posledicnih veza, ali za otkrivanje pravih uzroka jednostavno nema volje. Ako pobacuju( a pobacuju), uzrok mora da postoji, "samo" ga treba naci na nacin kako se to i radi.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Pobačaji kod goveda nakon aplikacije tuberkulina. 20 dec 2012 09:11 #3390

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Mislim da je ova tema za zatvoreni deo!Ipak da se nadovezem na diskusiju: Tuberkulinizacija ne izaziva pobacaj krava.Na samome uputstvu za upotrebu tuberkulina nema navedenih nuzpojava u kontraidikacijama!!!
Slazem se sa Hardvet-om , da bi trebalo napraviti standardnu proceduru ispitivanja mogucnosti datog pobacaja, mislim na analize, ali ko ce to da plati!!!!!
A moze i naprosto da se desi takav slucaj slucajno.
Kolege, ipak o ovim i slicnim stvarima diskutujmo u zatvorenom delu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box