Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Prvi pripust kod junica

Odg: Prvi pripust kod junica 23 jan 2013 19:42 #3754

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Da , znam da je tema u vezi prvog pripusta kod junice.Ali poslednje pitanje je bilo vezano za kravu nakon prvog telenja.Slazem se da je kod junica drugacija stvar, ali ipak moze da bude i cisti na jajniku i kod njih, ali redje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 23 jan 2013 20:01 #3755

  • zoxvet
  • zoxvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 148
  • Primljeno zahvalnica: 29
  • Karma: 3
Slažem se da se ciste mogu naći i kod junica, što može biti posledica lošije ishrane ili genetike. U ovom poslu nema pravila, i svaka životinja je priča za sebe.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 26 jan 2013 10:28 #3806

  • dr.dzek
  • dr.dzek's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 93
  • Primljeno zahvalnica: 11
  • Karma: 1
Ja se drzim pravila sto kasnije to bolje, sto sam usvojio od starijih kolega sa kojima sam radio i nekih nemackih veterinara sa kojima sam se konsultovao. Tako da junice simentalske rase osemenjavam sa 16 meseci, a junice holstajnsko friziske rase sa 18 meseci, pa na dalje. Na to takodje utice i telesna masa zivotinje ali se okvirno drzim ovih starostnih granica. To savetujem vlasnicima zbog bolje razvijenosti mlecne zlezde, pa te krave kasnije daju vecu kolicinu mleka, zbog lakseg teljenja i zbog duze eksplatacije muzne krave.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 26 jan 2013 12:14 #3807

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Dok sam radio na farmi krava, junice smo osemenjivali tek u 16 mesecu starosti.Slazem se sa predhodikom da se ne ponavljam, sve je u interesu vlasnika junice da dobije sto kvalitetniju, mlecniju kravu.
Sada na zalost osemenjavam ponekad i junice stare 9 meseci, iako sve kazem vlasniku , a on po njegovom :ako neces ti da je osemenis-zvacu drugoga!!!I sta ja da radim!!!!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 26 jan 2013 16:22 #3813

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Lepo covek kaze...:)
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 18 feb 2013 14:42 #4093

  • Feniks
  • Feniks's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 25
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 1
Svojevremeno sam, na moju sugestiju vlasniku da je prerano za osemenjavanje junice, dobio pitanje:"Doktore ,a cigančice, rađaju rano,pa im ništa ne fali?"
Naravno, mi znamo da, kada je u pitanju zrelost životinje, postoje dve stvari,a to su telesna i polna zrelost.Praksa nas uči da je sve od slučaja do slučaja.A postoje i preporuke,koje su nam ostavili iskusniji od nas,literatura...Lično,delim mišljenje da ne treba žuriti sa prvim pripustom(neće koncipirati ako nije polno zrela).U okviru predmeta Ishrana domaćih životinja studirali smo normative potreba za kategorije životinja(uzdržne,radne,bremenite,u zasušenju,laktaciji...).Sve zavisi od uslova držanja,nege i nadasve kvaliteta ishrane.Svako osemenjavanje ledira sluzokožu uterusa(dobar broj kataralnih endometrita i posledičnih steriliteta je uzrokovan nestručnim osemenjavanjem).Da ne dužim, potrebno je razmišljati o budućoj eksploataciji prvotelke,jer svaka steonost ostavlja traga u organizmu.Čuli ste za jedan od načina određivanja starosti krava po prstenovima na rogovima(broj telenja).Naravno kod onih koje nisu,prethodno, obezrožene.Ova pojava nastaje zbog izmenjenog metabolizma/potreba u toku steonosti(povećane potrebe u mikroelementima,posebno u "Ca") i ima za rezultat usporavanje rasta rožine(kako rogova tako i imuniteta papaka).Takođe i servis period zna se koliko traje,mada seljaci vole da se krava osemeni, dok je "još pod teletom"...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box