Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Prvi pripust kod junica

Odg: Prvi pripust kod junica 22 jan 2013 21:45 #3731

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
slozio bih se sa Hardvetom i Zoxvetom u vezi sa staroscu junice prilikom prvog osjemenjavanja i dodao jos nesto...

samo optimalno vrijeme osjemenjavanja nije toliko vezano za sam uzrast junice koliko za njenu tjelesnu masu i uopste razvijenost (u smislu sirine i dubine tjelesnih mjera). knjige kazu, i generalna je preporuka, da se junice prvi put osjemenjavaju/pripustaju kada dostignu oko 3/4 tjelesne mase koju ce imati kao odrasle krave. na osnovu toga je lako doci do trazenog podatka o optimalnoj tjelesnoj masi za pripust/osjemjenjavanje. generalno, tendencija je da se junice osjemene tako da se prvi put otele u uzrastu od pune dvije godine (mjesec-dva gore-dole), dakle to je nekih 13-14 mjeseci pa nadalje, zavisno od njene tjelesne razvijenosti...

zasto ne ranije od toga?
naravno, junica bez nekih znacajnijih problema moze ostati steona i ranije, ali to povlaci za sobom opasnost od nedovoljne razvijenosti karlice (odnosno nastanka uske karlice, kao prepreke teljenju, koju rjesava carski rez ili mesar, i time ostajete bez zivotinje koju ste hranili i odgajali), teskih teljenja (pogotovo ako je osjemenjena sjemenom bika koji daje krupnu telad, ili ako prenese), zakrzljavanja same junice - prvotelke (jer ni sama nije zavrsila porast, a vec smo je opteretili graviditetom -- ovo je posebno slucaj ako se junice ne hrane kako treba), neadekvatne pripremljenosti za graviditet i kasnije laktaciju (da bi se organizam adekvatno pripremio za laktaciju, treba da se uskladi citava hrpa hormona koji regulisu sve te procese i obezbjedjuju da neki ne krene u pogresnom pravcu, sto je ipak nesto bolje uspostavljeno i stabilizovano kod odraslijih zivotinja)... potrosnja jednog dijela unijete hrane za porast junice dovesce do smanjenog iskoristavanja unijetog obroka za potrebe rada mlijecne zlijezde, i posljedicno do manje mlijecnosti koju cete u kasnijim laktacijama tesko dovesti na zeljeni nivo...itd.

dakle, sve se svodi na dobru procjenu stanja razvijenosti konkretne zivotinje i momenta kada je treba uvesti u priplod...
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 22 jan 2013 22:55 #3736

  • smajavet
  • smajavet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 17
  • Karma: 0
Odlican odgovor kolege DjordjeVet-a!....bude mi zao tih junica koje se rano osjemene,i svih tih problema sa teskim telenjem s kojim se suocavaju usljed nedovoljne razvijenosti,gdje na kraju dođe upitan zivot i teleta i gravidne junice...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 23 jan 2013 10:45 #3739

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Ja se iskreno zahvaljujem svim koji su mi odgovorili na postavljenu temu jer ovde uvek dobijem pravi savet koji često prenosim i mojim komšijama. Hvala svim podjenako koji su mi odgovorili na postavljenu temu.Kad smo kod ove teme imam situaciju kod krave koja se jednom telila, igrom slučaja je u četvrtom mesecu steonosti pobacila /u oktobru/ u odličnoj je kondiciji povremeno primetim da se čisti to čista gotovo bistra sluz ali od tad ne mogu da primetim kod nje polni žar izuzetno dobro je hranim zbog muže i u boljoj je kondiciji nego kad sam je semenio u VI mesecu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 23 jan 2013 13:49 #3745

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Treba da konsultujes svojeg veterinara da izvrsi pregled ( rektalni) krave , i da utvrdi stanje jajnika t.e. uzrok pojave aciklicne krave.A mozda i ona trazi,ali je tiho gonjenje koje ti ne mozes da primetis ( kad kazem ti ne mislim da te uvredim , nego to je tako da i mi strucnjaci bez adekvatnog pregleda ne mozemo da utvrdimo).Nakon toga kada bude imao tacnu DG , znace i da da adekvatnu terapiju da se krava uvede u cilkus za osemenjavanje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 23 jan 2013 17:11 #3749

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Ok Znatizeljan razumeo sam Vas hvala Vam.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 23 jan 2013 18:17 #3752

  • zoxvet
  • zoxvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 148
  • Primljeno zahvalnica: 29
  • Karma: 3
znatizeljan wrote:
Treba da konsultujes svojeg veterinara da izvrsi pregled ( rektalni) krave , i da utvrdi stanje jajnika t.e. uzrok pojave aciklicne krave.A mozda i ona trazi,ali je tiho gonjenje koje ti ne mozes da primetis ( kad kazem ti ne mislim da te uvredim , nego to je tako da i mi strucnjaci bez adekvatnog pregleda ne mozemo da utvrdimo).Nakon toga kada bude imao tacnu DG , znace i da da adekvatnu terapiju da se krava uvede u cilkus za osemenjavanje.

@znatizeljan u potpunosti se slažem sa tobom. Bez rektalnog pregleda svako osemenjavanje je napamet. Krava može pokazati spoljašnje znake estrusa ( tj. da traži) a da se na jajniku nadje cista umesto folikula. U tom slučaju ćemo samo baciti seme jer cista ne ovulira (tj. ne daje zrelu jajnu ćeliju koja kasnije treba da bude oplodjena).
E sada ova tema je vezana za junice. Ne kažem da njih ne treba pregledati, naprotiv, ali za razliku od krava kod njih je sva ta priča oko aciklija i drugih komplikacija dosta redja.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box