Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: junica se otelila i ne pusta da se muze ,niti pusta tele da sisa

junica se otelila i ne pusta da se muze ,niti pusta tele da sisa 23 apr 2014 00:44 #5214

  • slavce66
  • slavce66's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 1
  • Karma: 0
OTELILA MI SE JUNICA,PRE DVA DANA.OTELILA SE NORMALNO.NOSILA TELE 287 DANA.OTELILA LEPO MUSKO I ZDRAVO TELE,ALI NE PUSTA NI TELE,NITI BILO KOGA DA JE MUZE.STO NE PUSTA DA SE MUZE/MUZEMO RUCNO/,TO I NEKAKO,ALI TELE NE PUSTA DA JOJ PRIDJE DA SISA.INACE,OLIZALA TELE,KAD SE OTELILA I NE SMETA JOJ TELE OKO NJENE GLAVE,ALI VIME NE DA DA SE PIPNE.VIME JOJ NIJE CRVENO.PUSTALI SMO TELE JUCE ,PO DRUGI PUT,HTELA JE DA GA PREGAZI NA POLA,KAD JOJ PRIDJE VIMETU.MORAMO DA JOJ VEZUJEMO NOGE I SL. DA BI POMUZLI MALO MLEKA ZA TELE,ALI I TAD JE VELIKA MUKA,SAMO STO SE NE OTKINE/I AKO JE VEZANA KRATKO/ I NOGE SMO JOJ VEZALI,SAMO STO SE NE PREVRNE,NE DA DA SE PIPNE VIME.MUKA.RITA SE ODMAH.INACE,MOZE DA SE MILUJE PO LEDJA,PA CAK I DA SE SASOLI PO VIMETU,ALI SAMO OTPOZADI,MOZE DA SE VIME DIRA/NE SISE/.DO SAD NISMO IMALI U NASEM VEKU,DA SE KRAVA RITA,KAD HOCE TELE DA DOJI.ZA MUZU JE VEC TO DRUGI SLUCAJ/TOGA JE BILO,ALI VRLO RETKO/.MOLIM,AKO NEKO ZNA NESTO O OVOME SLICNO,DA MI ODGOVORI,STA MOZE DA BUDE U PITANJU.INACE,JE KRAVA PRVOTELKA,SIMENTALSKE RASE,OSEMENJENA I U ODLICNOM JE FIZICKOM I TEZINSKOM STANJU.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

junica se otelila i ne pusta da se muze ,niti pusta tele da sisa 23 apr 2014 19:24 #5215

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Sa njom mora polako, i ostaje samo nada da ce se smiriti u prvih 2 nedelje. Sta god da joj godi( a znate sigurno sta joj prija i sta je smiruje) to radite dok tele proba da sisa ili dok probate da je muzete.Tele treba "privesti" sa zadnje strane, ukoso ka sapima( "mrtav ugao", krava ne vidi u toj zoni). Za to vreme neko mora biti uz nju, neko na koga je ona navikla i da joj odvlaci paznju, bez postupaka koji bi je uznemirili.
Za ispomoc ako ovaj nacin ne da rezultate, mozete pokusati da joj prekrijete oci nekom tamnom tkaninom. Sve sto joj izaziva uznemiravanje dovodi do refleksnog smanjenja lucenja mleka i nemogucnosti sisanja ili muze, tako da sa svim postupcima prinude( vezivanje, fizicko kaznjavanje, udaranje i sl.) treba biti obazriv jer mogu dati vise stete nego koristi.
Na kraju, ostaje kao mogucnost sedacija( smirivanje) medikamentima( inekcionim lekovima) ako veterinar proceni da je ta zivotinja i dalje tako neobicno agresivna.
Takav problem je relativno redak, ali najgore od svega je sto zivotinja koja jednom ispolji takvu agresivnost, to cesto ponavlja i kasnije sa drugim svojim teladima.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

junica se otelila i ne pusta da se muze ,niti pusta tele da sisa 09 maj 2014 14:47 #5235

  • reska
  • reska's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Imam slican problem, kupila sam prvotelku kravu, sa teletom od 25 dana, ne brani teletu, izgleda mirna nije agresivna, samo sto ne da ni prije ni poslije teleta da se muze rita se, a mlijeka ostaje iza teleta. Ako imate kakav savjet da mi odgovorite?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

junica se otelila i ne pusta da se muze ,niti pusta tele da sisa 09 maj 2014 23:41 #5236

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Steta sto se Slavce ne javlja sa informacijama sta je uradio.
Ova situacija je slicna, ali svakako nije ista. Bez obzira na to, "terapija" je ista. Strpljenje i debeli zivci. Nista na silu i polako.
Po Vasem opisu mi deluje da medicinski problem ne postoji, vec je osnova problema psihicke prirode. Svakako treba kontrolisati stanje i pratiti da li ce se razviti mastitis zbog mleka koje nakon sisanja ostaje.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

junica se otelila i ne pusta da se muze ,niti pusta tele da sisa 06 maj 2015 22:22 #5801

  • sedin
  • sedin's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 0
ja sam imao problem sa prvoteljkom poslije kad tele posisa pa kada treba da se ostatak pomuze moj nacin je bio par puta nekim pokrivacem porijem oci i dok muzem polako skinem da ona shvati da je to za nju bezopasno sada je sve ok nikako sa ne rita
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

junica se otelila i ne pusta da se muze ,niti pusta tele da sisa 13 maj 2015 18:29 #5808

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
ja taj problem relativno lako resavam tako sto jednom (eventualno, sutradan, jos jednom) od mene dobije 2-3 ml α2 adrenergičkog agoniste čije ime neću da otkrijem, a siguran sam da kolege znaju kako se zove :)
nakon što jedan (ili dva dana) bude kao krpa kojoj možete da radite šta hoćete, ona se skroz promeni i prihvati tele (muzilicu).
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box