Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Zaostala posteljica kod krave

Zaostala posteljica kod krave 19 mar 2016 23:43 #6142

  • MSS
  • MSS's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Trebam pomoc hitno,naime krava se otelila prije dva dana sve bilo uredno medjutim nije izbacila posteljicu,zvali smo veterinara jucer navece i rekao je ako do ujutru tj jucer ujutru ne izbaci posteljicu da ga zovemo,Jucer rano je dosao i ocistio kravu od posteljice i dao joj antibiotik ,Medjutim krava ne jede nikako i moramo je podignuti da tele sisa ali cini mi se da nema mlijeka jer ne jede ,Pomagajte sta da radimo?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Zaostala posteljica kod krave 20 mar 2016 08:20 #6143

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
Ubaciti u matericu oblete ili 2% rastvor joda.
Po meni, antibiotik izbora je ceftiofur i treba ga dati pod hitno. Zatim NSAIL, vitamini i 2,5l 10% glukoze. Za sve to će Vam biti potreban veterinar. Pozovite ga odmah.
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: MSS

Zaostala posteljica kod krave 20 mar 2016 09:07 #6144

  • MSS
  • MSS's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
posteljica je izbacena tj odstranio je veterinar ,ali krava sad nece da jede nista sta da joj damo da bi malo pocela jesti i da dobije malo energije
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Zaostala posteljica kod krave 04 jun 2016 01:58 #6210

  • fungivet
  • fungivet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Ovo stanje krave vjerovatno nema mnogo veze sa zaostalom posteljicom, tako da predlozena terapija ne treba da se provede bez postavljanja dijagnoze. Poznato je da se dijagnoza postavlja pregledom, a ne na osnovu subjektivnih izjava vlasnika. Takve samovoljne i subjektivne izjave se ne mogu nazvati anamnezom, jer anamnezu vodi veterinar. Ne znam kako pojedini veterinari rjesavaju problem zaostale posteljice, ali istocnoevropska skola se drzala manuelne ekstrakcije nakon perioda od 72 sata poslije porodjaja, a covjek izjavljuje da mu se krava razboljela drugi dan od partusa, dakle manje od 48 sati post partem. Sve ovo pisem kao opomenu kolegama, jer vlasnici zivotinja samo "ronjaju" i njuskaju po internetu s ciljem da zaobidju intervenciju veterinara, a da dodju do kakve-takve terapije koju ce, naravno,sami uraditi pa im to dodje skoro besplatno, a istovremeno su spremni da kazu kako je ta terapija bezuspjesna i losa. (O ponasanju drzalaca zivotinja u ovom tranzicionom vremenu mogao bih napisati barem 2-3 hiljade stranica i nista pohvalno tu ne bih rekao o njima) Kolegama savjetujem da ne dijele internet savjete, jer to samo moze stetiti struci. Moglo bi se nesto uraditi i na ovom i na drugim sajtovima po tom pitanju. Hvala!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: MSS

Zaostala posteljica kod krave 04 jun 2016 08:47 #6212

  • MSS
  • MSS's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Postovanje ,ovom slucaju nije se postavilo pitanje da bi se izbjeglo zvanje veterinara ,naprotiv veterinar je dolazio nekoliko puta.A nemojte me pogresno shvatiti ako neko pita za savjet to ne znaci da ne zeli pomoci svojoj zivotinji ili je neodgovoran,bas bi trebalo biti suprotno,a vlasnici zivotinja nisu svi isti kao ni veterinari Govorim vam ovo iz licnog iskustva.Na istom ovom sajtu prije par godina savjeti vasih kolega su mi pomogli da oporavim tele koje je imalo naduv,a prethodno smo zvali veterinara koji nam je rekao " ma sta cu mu ja zakoljite ga ",iako je tele imalo samo mjesec dana .Ovdje ne mozete reci da je vlasnik neodgovoran i da zeli proci besplatno i izbjeci placanje.Ja vam odgovorno kao vlasnik nekoliko razlicitih zivotinja kazem da ni struka ma koja bila nije sva ista ,hiljadu ljudi hiljadu cudi.Idealno i lijepo bi bilo kada bi svi pokusali raditi shodno onome za sto imamo odgovornost ali nazalost realnost je drugacija,pa smo prema tome primorani traziti bilo kakvu vrstu pomoci.Lijep pozdrav
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Zaostala posteljica kod krave 11 jun 2016 13:00 #6220

  • Damir
  • Damir's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 2
  • Karma: 0
Verovatno je ostecena pri ciscenju i trpi groznicu antibiotik pomaze medjutim potrebno je malo vremena postarajte se da ima dosta ciste vode posto po vasoj izjavi pretpostavljam da ima i mlecnu groznicu bilo bi neophodno da obavestite veterinara o tome da aplikuje neophodne lekove
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box