Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Problem sa krmačama

Problem sa krmačama 04 okt 2012 18:19 #2818

  • dejankovic
  • dejankovic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 1
Poštovani Veterinari i ljudi koji znaju probleme sa krmačama.
Prvo da Vam pohvalim sajt svaka čast,ima stvari koje pomažu ali mene zanima nešto drugo što nisam našao ovde.
Problem mi je povađanje krmača i pobacivanje.
Farmer sam sa 10-ak krmača i vlastitim nerastom ,međutim javlja mi se sledeće;
dve krmače su mi pobacile kada su bile one vrućine jedna u 2mesecu suprasnosti a druga je u prvom mesecu mada su simptomi isti,i još kod dve mi se događa isti simptom ali nisu suprasne tj stalno se povađaju.Da Vam kažem da su sve krmače isprane Lotagenom što je radio moj veterinar.
Ovako 17-18 dan suprasnosti curi iz njih bela sluz kao gnoj i odma posle toga traže nerasta i što je zanimljivo znači jedna ostane suprasna bez problema dok kada one dođu na red opet isto.Već sam sumljao na nerasta ali onda bi sve trebalo da se ponašaju isto ,nerast kupljen na Novosadskom sajmu sa pedigreom.
Poludeću ako ne saznam šta se dešava što je najgore uporan sam i nikako da ih maknem pošto su dobre majke ,nisam ni rekao da su u pitanju krmače sa tri i četiri prašenja .
Pa bi Vas zamolio da mi kažete šta da radim od čega da krenem da li je u pitanju nerast,neka bolest ili nešto drugo i kako bi mogao to rešiti.
Unapred zahvalan Dejan Radošević
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problem sa krmačama 04 okt 2012 21:03 #2819

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Instant resenja ovde nema.
Prvo, treba se setiti da li je problem nastao kada je novi nerast poceo da ih pari.
Drugo, koliko puta su krmace ispirane lotagenom? Da li je to radjeno visekratno i da li je nakon poslednjeg ispiranja ubacivan antibiotik?
Pitam zarad potpunije slike o tome sta je radjeno.
Postoji relativno jeftin nacin da se stekne neka slika o tome sta uzrokuje probleme.
Od vepra se moze uzeti uzorak za laboratorijsko ispitivanje(prepucijalni ispirak).
Od krmaca se moze uzeti uzorak takodje(vaginalni ili cervikalni bris, ili iscedak iz vagine eventualno, kad ga ima).
Pobaceni fetusi(plodovi) takodje daju jako pozitivne rezultate kad se posalju na analizu. To vazi i za plodove omotace. Te analize su skuplje od samog brisa.
Ako se sumnja na vepra, njega jednostavno treba malo poslati na odmor sto se parenja tice. Krmace isprati ponovo(slobodno ispirati visekratno, kako doktor bude procenio), koristiti i antibiotik za poslednje ispiranje.
Nakon toga uraditi vestacko osemenjavanje. Seme je kvalitetnije i to puno kvalitetnije nego sto mislite, ako se njime pravilno rukuje, a upravo tim nacinom oplodnje se iskljucuje mnogo faktora koji mogu dovesti do problema kakve imate i koji nisu jednostavni za resavanje.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problem sa krmačama 05 okt 2012 19:59 #2823

  • dejankovic
  • dejankovic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 1
Nije se to pojavilo sa novim nerastom.On je već godinu i nešto kod mene a uzeo ga da moze skakati odmah.
Lotagenom je ispirano posle prašenja i više nije a što se antibiotika tiče rekao sam veterinaru da ubaci penstrep pošto mi je to rekao kolega da on to radi on je samo rekao da nema efekta i ja sam na tome ostao.
I gde da dam na analizu briseve .
Hvala na interesovanju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problem sa krmačama 05 okt 2012 20:28 #2825

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Lotagenom se moze ispirati visekratno. 2 x na primer.
Treci put kombinacija penicilina i streptomicina, sto Pen-strep i jeste.
Samo, koristi se kombinacija kristalnog penicilina i streptomicina( u bocicama samo prah, moze i iz humane medicine, pa se rastvori fizioloskim rastvorom i temperira, zagreje malo, pre aplikacije).
Vas veterinar bi trebalo da zna koja je najbliza laboratorija za analize koje mu mogu biti potrebne. Sve vise privatnih laboratorija prihvata uzorke od zivotinja i to rade rutinski.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problem sa krmačama 05 okt 2012 20:40 #2826

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Samo zaboravih da napisem nesto vrlo vazno.
Zapamtite: postoje uzrocnici abortusa od kojih mogu oboleti i ljudi. To su takozvane zoonoze.
Leptospira, brucela...
Zato sto pre treba utvrditi razloge pobacaja i biti krajnje obazriv pri radu.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Problem sa krmačama 23 jun 2013 22:53 #4479

  • dejankovic
  • dejankovic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 4
  • Karma: 1
malo kasnim i hvala na odgovoru.
ovo sa antibioticima je ok dobro se pokazalo samo da pitam jos jednom dali se moze ubaciti zajedno sa lotagenom ili sa rastvorom joda.
hvala jos jednom
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box