Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Bolesno prase ( intraperitonealno davanje infuzije)

Bolesno prase ( intraperitonealno davanje infuzije) 21 jan 2011 22:06 #303

  • boveter83
  • boveter83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 77
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 2
Kolege, vec tri dana lecim prase koje se razbolelo nakon zalučenja. Pretpostavljam da je u pitanju E.coli septikemija jer su mu i usi plave. Davao sam mu antibiot, dexa, rekao da smanji hranu tj koncetrat. Imao je malo i proliv. Ne vidim neko poboljsanje. Tesko ustaje i hoda,slabo jede, a usi su jos uvek plave. Da li ste imali ovako nesto, da li sam postavio tacnu dg? ili je mozda nesto drugo u pitanju? kakva je prognoza i koliko treba vrem do oporavka? Hvla.
Poslednja izmena: 13 feb 2011 20:50 od .
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bolesno prase 22 jan 2011 15:21 #304

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Posto nisi napisao kolika je temperatura praseta, predpostaljam da je normalna ili nesto ispod?Moze biti i E.coli septikemija kao i edemska bolest ( obrati paznju na ocne kapke), eventualno salmoneloza ( plave usi).
Ja obicno na slicne simptome idem sa Enroxilom 5%, dajem I/peritonealnu infuziju ( fiziolosku otopinu ili 5% glukozu) vitamine, malo ahistina , i obavezna dijeta a posle toga ili zamena hrane ili postepeno povecanje hrane tako da za 4-5 dana se normalizira kolicina obroka.
Pokusaj, pa javi ishod!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bolesno prase 22 jan 2011 15:33 #305

  • boveter83
  • boveter83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 77
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 2
TEmperatura mu je subnormalna ili normalna. Nije nesto dehidriran mada sam mislio da mu dam infuziju
cisto da izbaci toksine sto pre ako je toksemija ili septikemija. Problem je sto nikada nisam davao niti video kako se daje intraperitonealno infuzija prasadima i strah me da nesto ne povredim.
Ne mogu da nadjem neki video kli da vidim kako se daje, a i starije kolege moje nisu davale tako da.... Možes mi opisati:)
Hvala u svakom slucaju!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bolesno prase 22 jan 2011 18:46 #306

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Prvo zagrej infuzioni rastvor na telesnu temperaturu zivotinje.Vlasnik uhvati prase za zadnje noge,i pusti ga da visi glavom nadole. Ledja su okrenuta prema vlasniku, stomak prema tebi. U medijanu liniju izmedju 2 i 3 para sisa ubodes iglom ( ja dajem iglom 1,2 ), negde do pola duzine igle i dajem dvadesetak kubika rastvora. Prvo povuci malo klip unazad da vidis da nema neki sadrzaj , obicno nema a onda apliciraj. Samo hrabro, ne plasi se , probaj. Neces nista povrediti ,
Pisi, duzis kafu! Srecno!
Da znas uskoro cu slikati ili snimiti to pa cu poslati na forumu, dao si mi ideju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bolesno prase 23 jan 2011 08:08 #308

  • boveter83
  • boveter83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 77
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 2
E legenda si, stvarno sam hteo da ti napisem da snimis kako to radis,ali reko da te ne maltretiram:) Super, cekacu klip pre nego sto se usudim da aplikujem. Pod kojim uglom iglu ubadas?
Vidimo se na kafi:)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bolesno prase 23 jan 2011 09:18 #311

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Znaci ides uglom od 90 stepeni.Zaboravio sam da ti kazem , ali predpostavio sam da znas, brojis parove sisa od repa prema glavi ( apliciras izmedju 2 i 3 para sisa u medijanoj liniji).Ja sam malo inertan sto se tice snimanja i slikanja ali potrudicu se tekom iduce nedelje da to uradim.Ne cekaj ti mene , ode prase- slobodno probaj sam.ne sekiraj se , obecao sam ti i poslacu na forumu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box