Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Pitirijaza kod svinja

Pitirijaza kod svinja 10 feb 2011 14:32 #370

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Kolega veterinari, pronasao sam neke zanimljive slke na forumu poljo info, na trenutak su me zbunile fotografije tj dijagnoza. Zanima me vase misljenje. NAime prve dve fotografije koje cu postaviti izgledaju kao pitirijaza, a treća mi izgleda kao nekroza kože kod crvenog vetra. Sta vi mislite?

1-20110210.jpg


2-20110210.jpg


3-20110210.jpg


Izvor:

poljoinfo.com/index.php?topic=12719.0

A za ove ostale autor kaže da je šuga, što ja ne bi rekao, meni je kao neka alergija.

5-20110210.jpg


6-20110210.jpg


Izvor:
poljoinfo.com/index.php?topic=12719.0
Poslednja izmena: 10 feb 2011 14:39 od labovet81.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Pitirijaza kod svinja 10 feb 2011 17:16 #371

  • Spensi
  • Spensi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 28
  • Karma: 1
Meni to izgleda primjer pitirijaze. Mislim da i starost zivotinja odgovara dobi najcesceg pojavljivanja pitirijaze kod svinja. Mjesec do 5 mjeseci starosti. Mada i promjene na donjim slikama mogu biti rezultat pitiriaza rosea, prije nego li suge. Mozda i alergija na slamu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Pitirijaza kod svinja 10 feb 2011 17:54 #372

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
onih prvih par slika su pitirijaza i tu nema sta....kao sto se lijepo vidi, pitirijaza pravi "geografsku kartu", sa uzdignutim rubovima, nema drugih simptoma tipa odbijanja hrane, temperature i slicnog...
one nakon toga mi ne lice na pitirijazu, prije su rezultat neke alergije, fotosenzibilizacije ili neceg slicnog...lokalizacija vecine promjena bi cak ukazivala da je koza nadrazena necim sto se nalazi na podu (sredstvo ya ciscenje?), ukoliko se ne radi o trovanju ili alergiji alimentarnog porijekla....
terapija kortikosteroidima bi trebala pokazati da li sam u pravu, ako se radi o slucaju koji je imao neko od nas, odnosno ako su svinje dostupne....za pravu dijagnozu trebalo bi imati vise podataka, svakako...
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Poslednja izmena: 10 feb 2011 17:58 od DjordjeVet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Pitirijaza kod svinja 10 feb 2011 20:03 #382

  • Spensi
  • Spensi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 28
  • Karma: 1
Imao sam slican problem kod svinja pod koje je bila stavljana jecmena slama. Ovakav tip koznih promjena ali u manjem stupnju.
Kortizon i ahistin vise nego efikasni.
Ali zanimljivo je da sam imao slucaj istih promjena kod janjadi, koja su u fiksnoj stabulaciji, pod umjetnom ishranom. Kako pod njima je slama i to sjeckana koja se svakih tri cetiri dana nazupa mokracom i ekskrementima,a leze uglavnom gdje je vlazno, doslo je do ovakvih reakcija. Kod janjadi smo ocistili stale, i dezinficirali otopinom joda ove promjene na kozi. Nakon par dana ok.
U visegodisnjem radu na umjet. othranjivanju janjadi, pojavilo se samo u toku pretprosle godine. Zato pretpostavljam da se radilo o alergijskoj reakciji.
Pozdrav.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Pitirijaza kod svinja 08 dec 2011 22:57 #1560

  • Mindray
  • Mindray's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 33
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 1
Zdravo kolege, interesuje me koja se terapija primenjuje kod pitrijaze?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Pitirijaza kod svinja 12 dec 2011 07:37 #1561

  • miladvet21
  • miladvet21's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 111
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 4
Simeun Panic wrote:
Zdravo kolege, interesuje me koja se terapija primenjuje kod pitrijaze?

Postoje sistemski mikotici, ali se lečenje uglavnom ne sprovodi. Poboljšati higijenu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box