Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: kao da zasusim krmacu?

kao da zasusim krmacu? 02 feb 2014 14:02 #5032

  • nidja
  • nidja's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Karma: 0
da opisem problem za lakse diagnostikovanje:
oprasila se krmaca ujutru 13 prasadi i ti prasici su iginuli u toku dana i krmaca nije ni sisana, ali je imala mleko a sad da ne dobije mastitis ili nesto jos gore sta da dam krmaci da se zasusi?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

kao da zasusim krmacu? 03 feb 2014 18:12 #5035

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Na zalost, takav magicni lek ne postoji. Postoji prirodni mehanizam regulacije lucenja mleka.
Sto se sise vise prazne, to se vise mleka luci. To znaci i da ako se mleko ne prazni i ako pritisak u mamarnim kompleksima raste, lucenje mleka se smanjuje. Ovo je svakako jako uprosceno, ali to je sustina.
Sad konkretno. Posto nije ni sisana, nista ne treba dirati, jer puna laktacija nije jos ni krenula. Nikako ne izmuzati i slicno. Par dana ne hraniti nicim koncentrovanim( nikako ne koncentrat, cele zitarice tipa kukuruz i sl). Ne znam cime je inace hranjena, ali sad je najpametnije nesto lagano, tipa mekinje u mlakoj vodi. Nema veze ako gubi na tezini, to je trenutno najmanje bitno. Veliki broj krmaca prvih dana nakon porodjaja i onako odbija hranu, pa je i to trenutno olaksavajuca okolnost.
Takodje je bitno ne preterivati sa davanjem vode. Kad joj se ukine koncentrovana hrana, nece ni imati potrebe da puno pije. Ako idu potopljene mekinje, vec i tu ima prilicno tecnosti. Vodu joj ne treba ostavljati da ima celog dana i da pije kad god pozeli, vec skloniti i sipati kad Vi zelite. Sigurno je dehidrirala usled porodjaja, tako da voda mora da se daje, ali ne da ona sama pije po citav dan.
Obavezno na svakih par sati proveravati stanje sisa( ma kako smesno zvucalo :)) i na najmanju naznaku problema pozvati veterinara. Sise ce se sigurno poceti da stvrdnjavaju i da dobijaju povisenu temperaturu na dodir. To je do izvesne granice normalno i nema razloga za brigu. Veterinar je potreban zato sto Vi ne mozete znati kad to stanje premasuje fizioloske granice i kad nastupa problem. Dakle, kontrola stalna.
Antibiotici se ne daju rutinski u ovakvim slucajevima( mada pojedine kolege daju odmah), vec samo ako nastupi problem sa mastitisom.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: nidja

kao da zasusim krmacu? 04 feb 2014 12:14 #5036

  • nidja
  • nidja's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Karma: 0
Davao sam koncentrat potpunu smesu za krmace dojare od 16% proteina sada joj dajem jos kukuruz ali ona nije ustajala dva dana nakon porodjaja i lezala je na stomaku kao i sada i ne daje da se pridje od 1m od glave odmah "laje" posto ona ima oko 280 kg i prasila se vec 3x put tako se i radi kod krava?
Poslednja izmena: 04 feb 2014 12:16 od nidja.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

kao da zasusim krmacu? 04 feb 2014 12:27 #5037

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Ona mora da se pregleda i da bude pod nadzorom veterinarskim. Mora i da joj se izmeri temperatura. Sve je to moguce i ako je tako agresivna. Rekoh za kukuruz da se izbaci.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: nidja

kao da zasusim krmacu? 06 feb 2014 21:26 #5046

  • nidja
  • nidja's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 8
  • Karma: 0
Ja sam po struci veterinarski tehnicar i to najbolji u klasi veterinara u prakticnoj primeni znanja
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

kao da zasusim krmacu? 06 feb 2014 22:06 #5047

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Izvinjavam se, kolega, tu informaciju sam prevideo.
Krmaca je sumnjiva na MMS i ako jos nije ustala,lezi na stomaku na sisama, pregled je vise nego neophodan. Ako mora uz sedaciju, uraditi uz sedaciju...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box