Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: prvopraskinja

prvopraskinja 11 jul 2015 17:23 #5846

  • stevke
  • stevke's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 1
  • Karma: 0
pocetnik sam sto se tice krmaca pa mi treba savet sta da radim,prvo praskinja svedski landras,oprasila mi je samo 2 praseta,pa me zanima dali je moguce da je do krmace ili nerasta,da li da menjam krmacu ili da probam jos jedanput
Poslednja izmena: 11 jul 2015 17:23 od stevke.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

prvopraskinja 26 avg 2015 11:34 #5910

  • Stojke
  • Stojke's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 26
  • Primljeno zahvalnica: 8
  • Karma: 8
Tokom jedne ejakulacije nerast izbaci veliki broj spermatozoida(ne znam tacno koliko ali broj spermatozoida ide preko par miliona a dosta je jedan po prasetu...). Posto je svinja prvopraskinja moram reci da je mozda rano pustena kod nerasta. drugi slucaj je da je nedovoljno hranjena i nije imala dovoljno hranjivih materija za stvaranje veceg broja jajnih celija.. treca i najverovatnija opcija da nije dovoljno puta nerast pusten da skace na krmacu.. nemojte prodavati ili klati nazimicu.. neka malo odoji te prasice,pa kada ih zalucite otprilike 5 dana nakon odlucivanja svinja ce opet uci u estrus. Sada bitan savet---> Pred pocetak zalucivanja prasadi i ovih nekoliko dana morate svinju hraniti sto vise sto kvalitetnijom hranom,obavezno koristite premiks ako do sada niste koristili.. Premikse mozete naci u svakoj poljoprivrednoj apoteci jeftini su a predstavljaju obavezan deo obroka..kada svinja udje u estrus morate vise puta pustati nerasta kod nje,ujutru i uvece i sledece jutro... sve dok god svinja pusta nerasta da skace na nju... Ovo je veoma bitno zato sto jajne celije se ne oslobadjaju iz folikula sve odjednom,vec jedna po jedna ... najverovatnije da ste ili zakasnili ili poranili sa pripustanjem nerasta i samo par jajnih celija je uspelo da dodje u kontakt sa spermatozoidima..
znaci jos jednom ukratko....
Cekajte da svinja dostigne telesnu zrelost... tj nemojte je pripustiti kod vepra prvi pa cak i drugi put kad udje u estrus..
-Pravilna obilna ishrana sa lepom hranom na kraju laktacije i u tih 3-5 dana pred estrus(pustanje kod nerasta)
-Visekratno pripustanje kod nerasta kako bi se sto veci broj jajnih celija uspeo oploditi
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box