Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Krmača ne moze da ustane, ne pije vodu, slabo jede

Krmača ne moze da ustane, ne pije vodu, slabo jede 07 dec 2015 21:30 #6013

  • grujicmi
  • grujicmi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
U cetvrtak, 4.decembra, uvece sa krmacom sve normalno.
U petak ujutro krmaca ne moze da ustane i veoma je glasna. Odmah sam pozvao vet. tehnicara. Posumnjao je da je u pitanju lom jedne ili obe noge. Takodje je naveo i mogucnost iskliznuca butne kosti iz zgloba karlice.

Posle kraceg vremena krmaca je prestala sa drekom. Svo vreme je lezala na boku. Povremeno promeni polozaj ali nisam bio prisutan da vidim kako tada koristi noge.

U subotu, 6.12. oko 19:30, veterinar joj je dao 40 kubika KALCIJUMA i jednu dozu VITAMINA, jer je prethodno izvrsio pregled i ustanovio da nema lomova. Top prilikom je savetovao da se saceka do 9.12. (sreda) kada ce doci da je pregleda ponovo.

Od 4.12. pa do 7.12. skoro da nije nista jela (sem malo hleba sa zejtinom i par kriski jabuke). Takodje, nijednom nije pila vodu.

Pokusao sam da joj dam svezu ribu i vocni pekmez da joj bar izazovem zedj za vodom. Za sada bez uspeha. Odbija. Pojela je nesto malo pekmeza.

Zeleo bih da pitam sledece:

1. Zasto ne moze da ustane?
2. Ako je zbog deficita kalcijuma i vitaina da li se ovaj problem javlja tako naglo, iznenada? Da li postoje moguci simptomi koji su mi promakli?
3. Sta dalje raditi ako do 9.12. (sreda) ne dodje do poboljsanja?
4. Da li da pokusavam da joj pomognem da ustane? Ako da, kako kad ima oko 180 kilograma?
5. Da li nju to boli ili je izgubila snagu u zadnjim nogama? Na prednje se oslanja sasvim normalno.

Ako sam oduzio izvinjavam se. Jednostavno sam veoma zabrinut jer ne znam sta da radim da joj pomognem!!!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Krmača ne moze da ustane, ne pije vodu, slabo jede 07 dec 2015 22:47 #6014

  • primus
  • primus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 126
  • Primljeno zahvalnica: 40
  • Karma: 17
1. Iz mog iskustva, u pitanju je lom, naprsnuce kosti ili iščašenje zgloba za koji je vezana butna kost, sa posledičnim oštećenjem jednog vrlo važnog nerva.
2. Nisam još imao slučaj u kom svinji fali kalcijum
3. To je tovna svinja, pretpostavljam? Onda klanje. Ionako je sa 180kg ispala iz ekonomski isplative kategorije. Obavezno proveriti temperaturu pre klanja.
4. Ne
5. Iako je to svinja, životinja koja može da izdrži ogromnu bol, mislim da je u agoniji
na psu rana...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Krmača ne moze da ustane, ne pije vodu, slabo jede 09 dec 2015 10:40 #6019

  • grujicmi
  • grujicmi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Poštovani,

Zovem se Milovan Grujić i imam veliki problem sa krmačom i obraćam se za pomoć.
Napominjem da sam početnik u ovome! Svinje držim za sopstvene potrebe.

OPIS PROBLEMA

1. U petak ujutro (4. decembra) kada sam otišao kod svinja zatekao sam krmaču kako „sedi“ i ne može da ustane, što me je šokiralo! Pokušao sam da joj pomognem da ustane ali bez uspeha. Odmah sam otišao kod jednog tehničara veterine. Nakon što je i on pokušao da je podigne i nije uspeo, pretpostavio je da je u pitanju lom neke od kostiju zadnjih nogu ili da je došlo do iščašenja butne kosti iz zgloba karlice. Nije joj davao nikavu inekciju. Savetovao mi je da sačekam par dana da se vidi šta će se desiti.

2. U subotu (5. decembra) me je uhvatila panika zbog toga što joj se stanje ne menaja, pa sam pozvao veterinara koji je i došao uveče oko 19:00. Tom prilikom joj je pregledao mesta na telu gde je moglo da dođe do preloma ili iščašenja. Ustanovio je da nema ni preloma kostiju ni iščašenja zglobova. Nakon toga joj je dao 40 kubika kalcijuma i 20 kubika koktela vitamina (ne znam naziv koktela). Objasnio mi je da je prilikom dojenja prasadi došlo do deficita kalcijuma i vitamin u organizmu. Preporučio mi je da sačekam do srede (9. decembar) kada će doći da je pregleda.

KONZUMIRANJE HRANE I VODE

Od šetvrtka uveče (3. decembar) uopšte nije pila vode, a od hrane je pojela nešto malo hleba natopljen u zejtinu, nešto malo kuvane pšenice, malo sveže bundeve, 2-3 zalogaja sveže ribe, možda jednu ili dve jabuke, malo voćne marmelade, malo kukuruza. Pojede zalogaj ili dva i onda više neće.

PONAŠANJE KRMAČE OD MOMENTA NASTANKA PROBLEMA

Reaguje na dodir i na glas.
Menja položaj ležanja, ali nijednom nisam bio prisutan da vidim kako koristi noge pri promeni položaja.
Temperatura joj se kreće od 38,2 do 38,6. Temperaturu gledam 2-3 puta dnevno.
Nema bolne reakcije pri tome kada joj pomeram bilo koju nogu.
Papci na zadnjoj levoj nozi su skupljeni kao u „pesnicu“. Povremeno ih širi (ispruži) nakon čega se vrate u skupljeni položaj. Taj zglob joj je otečen i malo tamniji je od ostalih.
Zglobovi iznad papaka na ostalim nogama su takođe otečeni ali dosta manje i crveni su.

OSTALO

Stara je godinu i tri meseca a oprasila se samo jednom i to 30. avgusta. Do sada nije bila lečena. Boravi u prostoriji sa betonskim podom sa prostirkom od slame. Težina joj je iznad 150 kg.

Zbog navedenog problema želim da postavim nekoliko pitanja:
1. NA KOJI NAČIN DA JOJ IZAZOVEM ŽEĐ ZA VODOM JER SE BOJIM DA ĆE DEHIDRIRATI?
2. KAKO DA JOJ POVRATIM APETIT?
3. Dali oseća bol? Ako da, kako joj ga ublažim?
4. Da li je naglo izgubila snagu u zadnjim nogama?
5. Da li se ovaj problem javlja ovako iznenada?
Ako sam previše odužio nadam se da ćete naći razumevanja jer sam krajnje zabrinut!!!
Molim brz odgovor, jer me je strah za nju!!!



Pozdrav!
Poslednja izmena: 09 dec 2015 20:19 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box