Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Veštačko osemenjavanje krmača,video

Veštačko osemenjavanje krmača,video 08 mar 2011 12:50 #709

  • boveter83
  • boveter83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 77
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 2
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Veštačko osemenjavanje krmača,video 08 mar 2011 15:20 #713

  • marko82
  • marko82's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 37
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Jel postoji neka posebna tehnika kod semenjenja krmaca i kako ide priprema semena?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Veštačko osemenjavanje krmača,video 08 mar 2011 19:47 #714

  • labovet81
  • labovet81's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 222
  • Primljeno zahvalnica: 25
  • Karma: 4
Seme se kupuje u bočici u nekom centru za reprodukciju ili farmi koja proizvodi semena, a tehnika v.o je jednostavna, dovoljno je jednom da ti neko pokaže. Ono što je najbitnije to je otkriti optimalno vreme za v.o. Najčešće se na zna tačno vreme početka estrusa ili stajanja pa se zato osemenjavanje obavlja dvokratno. Prvo osemenjavanje obaviš 8-12 sati od otkrivanja estrusa, a drugo 24-48 sati. Znači ako vidiš krmaču da mirno stoji u podne, a nije mirno stajala ujutro, osemeniš je sutra ujutro i u podne. Ako vidiš da krmača stoji ujutro treba je osemeniti isti dan uveče i sledeći dan ujutro. Ako se odlučiš na jednokratno osemenjavanje onda to uradi 18-24 časa nakon početka estrusa.

untitled.jpg
Poslednja izmena: 09 mar 2011 13:03 od moderator2.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Veštačko osemenjavanje krmača,video 09 mar 2011 20:45 #726

  • marko82
  • marko82's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 37
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Ok, to znam, mada je to individualna stvar, moje krmace najbolje primaju seme 4. dan, i do sad mi je tad bilo najuspesnije, mada sam sve nerastove pustao. E sad sam ih osemenio, jednu dvokratno, a jednu jednom, pa cu videti, termin im je oko 20tog aprila. Hteo sam da pitam da li postoji neka posebna tehnika kod semenjenja, koliko kateter treba duboko da se ubaci, da li je pogresno istiskivati seme iz bocice, ili pustiti da krmaca sama uvuce, na kojoj temp. treba pripremiti seme? Da li se nakon utrosene bocice zacepljava kateter cepisem i ostavlja u krmaci radi formiranja sluznog cepa, ili ne?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Veštačko osemenjavanje krmača,video 09 mar 2011 23:16 #728

  • ševo
  • ševo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Administrator
  • Poruka: 338
  • Primljeno zahvalnica: 35
  • Karma: 12
Upravo sam postavio članak prof. Stančića, "Nova tehnologija intrauterine insemenacije svinja". Tu ćeš sigurno naći sve što te zanima
link
Javi utiske...
Poslednja izmena: 09 mar 2011 23:18 od .
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Veštačko osemenjavanje krmača,video 10 mar 2011 08:54 #731

  • marko82
  • marko82's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 37
  • Primljeno zahvalnica: 1
  • Karma: 0
Pa dobro je, ima dosta korisnih podataka, sta dosta i previse, samo ovo je bas detaljno obasnjeno uz koriscenje strucnih termina, sto za nas laike i nije toliko vazno. Ali dobro, hvala ti puno, znacice mi i ovi podaci dosta. Videcu kako ce se moja tehnika isplatiti kad se oprase u aprilu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box