Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Eutanazija zdravog psa

Odg: Eutanazija zdravog psa 02 dec 2012 13:25 #3213

Imam bernardinca koji je star godinu dana...pre 2 meseca mu je ustanovljena displazija laktova, jako se tesko krece, copa, nekad jedva ustaje, nekim danima je ipak malo bolje ali tada je na lekovima protiv bolova Rycarfa i dobija glukozamin svaki dan. Koliko sam razumela pas ne moze biti nikad bolje, vec samo gore kako bude stariji i ne znam da li je humano prekratiti mu sad muke ili sacekati stadijum kada ne moze ustajati vise zbog bolova :(
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Eutanazija zdravog psa 03 dec 2012 14:00 #3217

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Pas je jos uvek u fazi rasta i razvoja. Potrebna je detaljna analiza njegovog zdravstvenog stanja i lecenje. Eutanazija, u ovakvim okolnostima, bila bi isto sto i hladnokrvno ubistvo i nisam siguran da bi nasli veterinara koji bi pristao na tako nesto.
veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Eutanazija zdravog psa 08 dec 2012 23:51 #3297

  • oesophagus
  • oesophagus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 15
  • Primljeno zahvalnica: 2
  • Karma: 4
Na žalost to je progresivno oboljenje koje se može uslovno tretirati hirurški u kombinaciji sa medikamentima i posebnim režimom ishrane i vežbama tokom celoga života. Sve ovo može psu povećati kvalitet života, i obezbediti relativno normalan nivo ativnosti, ali sa vaše strane zahteva dosta angažovanja, strpljenja, discipline i fininansija. Tretman bi imao svrhe ukoliko bi otpočeo pre razvoja nekog težeg artritisa. Što se eutanazije tiče, kada pseći život izgubi kvalitet i postane samo patnja eutanazija je kao poslednja opcija uvek tu.
U svakom slučaju preporučujem da uradite ponovni snimak, kontrolu, da trazite još neko mišljenje od kolega, i da se raspitate o mogućnostima tretiranja ovog oboljenja.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Eutanazija zdravog psa 12 dec 2012 21:33 #3325

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
lane wrote:
Palvet wrote:
Uspavljuje se jedino i samo ne izlečivo bolestan pas! Klijenta koji želi da ubije psa poučiš da time čini krivično delo i ispratiš ga iz ambulante.
Требали сте да прочитате Закон о добробити животња пре него што сте написали овако нешто

I sta ste hteli da kazete, kolega sa ovim vasim komentarom? Sta je greska naseg kolege na koju mu ukazujete?

Svi mi dobro znamo u kojim slucajevima se vrsi eutanazija, a isto tako dobro znamo koliko se puta u praksi srecemo sa zahtevima da se uspava zivotinja jer vlasnik jednostavno nece da brine o njoj. Retko,izuzetno retko neko dodje za zahtevom da se uspava zivotinja zbog agresivnosti, a i tu bih vas pitao ko ili koji to organ procenjuje agresivnost? Jel oni sto pridju boksu sa isfrustiranom zivotinjom i gledaju kako pas rezi i kazu agresivan i opasan po okolinu, ili jos visi nivo "procene" kad sutiraju boks pa na normalnu uplasenu reakciju straha donesu presudu smrt!
Ko procenjuje da li zivotinja ne moze da se rehabilituje?
A sad da se osvrnemo na komentar kolege, on nije napisao da je vlasnik doveo agresivnu vec zdravu zivotinju i apsolutno nije pogresio, ili vi mislite da je trebalo da citira ceo zakon koji se na to odnosi plus pravilnik?. Da smo normalna drzava imali bismo mogucnost da takve slucajeve prijavimo i da vlasnik odgovara za pokusaj ubistva zivotinje,sto je realno.
Ovde bih naglasio da je nasa obaveza da dobro procenimo pre eutanazije da li zivotinja stvarno pati ili pati vlasnik, desetina zivotinja je uspavano zbog nesavesnih kolega,ako uopste takva osoba moze da se nazove kolega, uspavane su zbog zelja vlasnika,zbog novca ( ako ne uspavam ja uspavace drugi) , zbog katastrofalnog znanja ili bolje reci neznanja vajnih kolega. Meni ne treba tumacenje zakona koje ce da mi zamaze savest, ja ni "agresivne" zivotinje ne bih uspavao dok se ne utvrdi da je nemoguca socijalizacija , a kamoli zivotinje o kojima vlasnik ne zeli da brine. Jel po vama ako neko promeni slovo zakona pa kaze da je dozvoljeno uspavati zivotinju na zahtev vlasnika onda mozemo da krenemo da ispunjavamo zelje?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Eutanazija zdravog psa 12 dec 2012 21:36 #3326

  • drDzon Smit
  • drDzon Smit's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 158
  • Primljeno zahvalnica: 27
  • Karma: 5
mojpokerpoker wrote:
Imam bernardinca koji je star godinu dana...pre 2 meseca mu je ustanovljena displazija laktova, jako se tesko krece, copa, nekad jedva ustaje, nekim danima je ipak malo bolje ali tada je na lekovima protiv bolova Rycarfa i dobija glukozamin svaki dan. Koliko sam razumela pas ne moze biti nikad bolje, vec samo gore kako bude stariji i ne znam da li je humano prekratiti mu sad muke ili sacekati stadijum kada ne moze ustajati vise zbog bolova :(

Proverite vi tu dijagnozu kod nekog kolege koji ima dovoljno iskustva , cesto se desavaju pogresne dijagnoze na tu temu. Licno sam imao pacijenta sa pano kojem je prethodni kolega "zalepio" displaziju.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Eutanazija zdravog psa 12 dec 2012 22:52 #3329

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nemam vremena da sad citam clanove zakona i pravilnika koji se odnose na eutanaziju, ali pouzdano znam da se pre nekoliko godina na eutanaziju, od reci do reci, odnosila recenica : "nemogucnost cuvanja i brige o zivotinji", kao legitiman razlog za eutanaziju.
Ovo pamtim jer mi se urezalo u mozak kao skalpelom. Verovatno je u medjuvremenu nesto menjano, jer ovo sto ja pamtim je podatak od pre nekih 5 godina. Jednostavno, zakonski jeste bilo moguce ubijati kako ko stigne.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box