Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: problem sa papcima jarca

problem sa papcima jarca 18 mar 2012 04:16 #1896

  • capra
  • capra's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 2
  • Karma: 0
Jarac ima problem sa papcima oko godinu i po dana unazad. Nismo uspeli da nadjemo nikoga ko je znao i umeo na pocetku da mu resi problem , kad su unutrasnji papci izgledali kao malo duzi od spoljasnjih, samo se razvlacilo a stanje je tokom vremena bivalo gore.
Problem je kod prednjih papaka i to se manifestuje tako sto se krive nokti papka, unutrasnji papci na obe noge se povijaju ka sredini a spoljni ih prate i povijaju se ka unutra.
Jarac je star 5 godina, nije komercijalna zivotinja vec ljubimac.
Sve teze se krece i ima se utisak da ga to boli, a greota da zivotinja pati. Ako ste imali slican problem ili znate nekoga ko "ume s papcima" koza (beograd sa okolinom), ili imate savet, molim vas napisite. Sve do sada sto je cinjeno nije resilo problem. Pored pravilne obrade papaka koja mu ocigledno treba, svaki savet u vezi ishrane ili preparata za jacanje zblobova i svega sto cini papak je pozeljan. Jarac je veliki i krupan.
Nokti papka su jaki i tvrdi.

Hvala unapred.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa papcima jarca 18 mar 2012 21:06 #1898

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nije mi najjasnije kako izgleda na osnovu opisa, pomogla bi slika.
Shvatio sam da se problem ogleda na tabanskom delu, tj. delu papaka kojim gazi. To je u praksi i najcesci slucaj.
Normalno je da rozina ( nokat) prerasta bocne zidove i povija se ka sredistu papaka( i jednog i drugog prsta na svakoj nozi). Ovo se desava ako papci nisu redovno ili nisu pravilno obradjivani. Moguci su i svakakvi deformiteti papaka, vezano za duzinu i oblik.
Kako god, papke treba obrezati sto pre, izdasno, znaci bez stedjenja rozine i duboko ocistiti papke na tabanskom delu. To podrazumeva secenje rozine do izravnjavanja tabana i ciscenje tabana, duboko, od svih naslaga, ukljucujuci i zemlju i mrtvo tkivo.
Ako je "kucni ljubimac" kako kazete, nikako ga ne treba gojiti. Obavezan dodatak bi trebalo da budu vitaminsko-mineralni dodaci.
Lecio sam jarca od nekih 80 kg, tako da znam da mogu biti jako krupni i pregojeni, sto dodatno otezava problem sa papcima.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa papcima jarca 19 mar 2012 01:45 #1902

  • capra
  • capra's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 2
  • Karma: 0
Mnogo Vam hvala na odgovoru.
Sto se tice tabanskog dela nema nikakvih prljavstina i mrtvog tkiva, ivice rozine (nokta) nisu duze od samog tabana.
Kako se to krivilo od pocetka tako su i celi papci krivili, prvo unutrasnji pa kasnije i spoljasnji. Na pocetku je izgledalo kao da je vrh nokta unutrasnjeg papka malo duzi od spoljasnjeg i to malo povuklo na unutrasnju stranu, pa se to vremenom pogorsavalo. Nije zakrivljenje preraslih noktiju, nego celog papka.
Ne znamo vise nikoga kome bismo smeli poveriti radikalniju secu njegovih papaka, koja jeste neophodna, bas zbog tog krivljenja oba cela papka,iz zgloba, da mu ne napravi jos gore, kako je bivalo.
Mozete li preporuciti neki sigurno dobar vit.mineralni preparat, koji? Mozete na PP ako je zabranjeno reklamiranje, mada to nije reklama jer verujem da bi ljudi voleli znati sta da daju kozama posto je trziste pretrpano svim i svacim.

Pokusacu da slikam ako bude prilike iz svih perspektiva.

Nije pregojen, bio je debeljuskast ali je oslabio. Obzirom na samu velicinu zivotinje mora da ima i misicnu masu, sada je i mrsav, ako se uzme u obzir da mu se prsljenovi kicme osecaju pod rukom,sto se nama nikako ne svidja ali sam slabije jede. Zato mislimo da mu je pomoc potrebna brzo,slucajno smo nasli ovaj forum trazeci o problemima papaka.

Da, ljubimac je . :)
namerno napisano da neko ne predlozi klanje, sto smo culi kao "savet za papke" vise puta. ;)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: problem sa papcima jarca 19 mar 2012 11:34 #1911

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nema na cemu...
Slike ocekujemo. Ako je vrh nokta prerastao i on je za skracivanje. Inace, i taj deo se skracuje uvek kada se obradjuju papci. Sece se nokat na tabanskom delu ako se spusta na taban i sece se vrh nokta ako prerasta i ako se krivi kao kod njega.
Uznapredovale deformitete je tesko dovesti u sasvim normalno stanje, ali mora se pokusati. Posto se sve to odrazava na zglobove, pa je i to bolno, zivotinja po pravilu slabije jede.
Dodaci hrani... ja sam uvek za domace. Imamo veterinarske zavode za koje su svi culi. Eto, da ne bude reklama, ali kupite njihove dodatke.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box