Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Ishrana jaradi

Ishrana jaradi 08 apr 2012 20:32 #2030

  • elzelina
  • elzelina's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
:unsure:

Pozdrav! Nadam se da ce te mi pomoci. Prije 25 dana koza nam je okozila tri jarica i nazalost uginula. Od tada, jarice smo hranili kozijim mlekom a potom kravljim. Danas smo im prvi put dali obrok od mleka u prahu. Tom mleku nismo dodavali nikakvo drugo mleko. Kasnije sam procitala da je trebalo kombinovati kravlje mleko i mleko u prahu u omjeru 25% kravljeg i 75% mleka u prahu. Problem je u tome sto su se jarici sada naduli i nisu veseli kao inace. Sta mogu da im dam da ih prodje nadutost i sta dalje da ucinim. Molim sto hitnije odgovore. Unaprijed hvala:)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ishrana jaradi 08 apr 2012 21:48 #2031

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Neka standardna mera za mleko u prahu je 120-125 grama na litar vode. Predvidjeno je da se daje samostalno u ovakvoj razmeri sa vodom.
Sve sto se novo uvodi u ishranu, treba uvoditi postepeno, zato se neko setio da napise da se daje u kombinaciji sa kravljim mlekom.
Da li je mleko koje ste davali predvidjeno za ishranu zivotinja? Da nije istekao rok?
Vrlo je moguce da je u pitanju i prejedanje.
Potrebno im je hitno dati preparate iz grupe digestiva. To su preparati koji pospesuju i normalizuju varenje.
Mogu im se dati i antizimotici(karminativi), a to su preparati protiv nadimanja.
Sve ovo treba kupiti, nije kucne izrade. To poseduje svaka veterinarska stanica i vet-apoteka.
Drasticni naduni zahtevaju najhitniju intervenciju.
Blagi naduni bez tezih manifestacija( tipa gusenje, padanje s nogu, nemogucnost ustajanja i prezivanja) mogu proci spontano uz blage promene ponasanja, neveselost i sl, ali to nikako nije preporucljivo.
Pregled je potreban uvek, eventualno vlasnik sam moze kupiti preparate koji se daju putem "nalivanja" zivotinje.
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 08 apr 2012 21:59 od Hardvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ishrana jaradi 09 apr 2012 10:02 #2033

  • elzelina
  • elzelina's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Hvala puno. Jarici su jutros dobro. Mislim da smo naglo presli sa kravljeg mleka na mleko u prahu i da je to bio razlog nadutosti. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ishrana jaradi 09 apr 2012 13:09 #2034

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nema na cemu. Rekoh da je problem ponekad kad se predje naglo, da se obicno prejedu i da moze da se resi spontano.
Obazrivo drugi put, a obavezno nabavite sredstva koja sam spomenuo.
Uvek ih je pametno imati kod sebe, kako za mladje, tako i za starije zivotinje.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: elzelina

Odg: Ishrana jaradi 07 maj 2012 19:52 #2167

  • elzelina
  • elzelina's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Jos samo jedno pitanje? Da li se smije dati mineralna ili kisela voda u takvim slucajevima ili nesto drugo iz kucne apoteke, kao recimo caj od nane? Hvala unaprijed!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ishrana jaradi 07 maj 2012 21:19 #2168

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Caj od nane mislim da niko nikad nije davao... Ne moze da steti, ali pomoci nece sigurno...
Gazirana voda bi teoretski mozda i imala nekog dejstva, ali ponavljam, nije to bas tako prosto. Ima vise tipova naduna. Kod prejedanja bi verovatno koristila, dok bi kod drugih tipova verovatno samo pogorsala situaciju.
Pominjani medicinski preparati su po sastavu jako slozeni, upravo iz razloga sto je i problem naduna poprilicno slozen.
Postoje svakakve "narodne" improvizacije u vidu davanja kvasca(utice na floru predzeludaca), jestivog ulja( sprecava nastajanje gasova), sode bikarbone(regulise Ph) i sl.
Sve to ima potporu medicinsku, ali jednostavno sve je to nestandardizovano i nema jedinstvenog uputstva za pravljenje takvih preparata.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box